Новини

Техніка Agrisem рятує ґрунти на півдні України

01.08.2017

Класифікація ґрунтово-кліматичних зон в практиці кожного конкретного аграрія працює лише частково, адже той чи інший регіон розподіляється на численні ділянки, умови в яких можуть принципово відрізнятись. Відправляємося на південь України. Аграрії тут оптимістині, веселі та сонячні і водночас – дуже вперті і наполегливі, адже за добрі врожаї в цьому регіоні доводиться боротися з подвійною силою, оскільки критична нестача вологи є тут постійною умовою.

Досягати якісного і прибуткового врожаю можна різними методами, і кожен з них по-своєму хороший. Як відомо, ключовим елементом у зберіганні вологи є підбір правильних агрегатів. «Волинська фондова компанія», яка є дистриб’ютором великого ассортименту сільськогосподарської техніки на будь-який смак та потреби, пропонує для цього французькі агрегати Agrisem, які є еталоном в інноваційному обробітку ґрунту – без порушення його структури. Цей виробник випускає 3 лінійки техніки: PLOW – глибокорозпушувачі з глибиною обробки від 10 до 45 см; MULCH – культиватори з робочими дисками або лапами в залежності від структури оброблюваного ґрунту; SEM – техніка для посіву та внесення добрив: механічні, пневматичні або для посіву методом покриття. Ця продукція себе зарекомендувала як надійний помічник агронома. Інноваційні рішення, які вони впроваджують в своїх конструктивних розробках, дають змогу підвищити врожайність до 20%.

Пошук найкращого методу обробітку ґрунту у ФГ «Аннушка»

Для дослідження результатів роботи одного з агрегатів, а саме Agrisem Cultiplow Platinum суцільного, ми відправились в Одеську філію «Волинської фондової компанії» та разом з її представником Стасом Кушніруком – у фермерське господарство з ласкавою назвою «Аннушка», що працює у Первомайському та Врадіївському районах Миколаївської області. Це сімейне господарство є одним з перших в Україні – воно було засноване у 1992 році подружжям Віктором та Валентиною Максименко, які започаткували свою діяльність, вирощуючи овочі та гречку на площі 15 га. За роки поступово брали в оренду все більше землі, почали вирощувати польові культури та розводити свиней, викупляти і відновлювати приміщення занедбаних агрофірм, а також будувати нові приміщення з нуля. Як згадують власники господарства, шлях розвитку був важкий, за всі примноження доводилось платити великою кількістю часу, сил, помилок. На сьогодні господарство обробляє 2500 га землі, має сучасний повноцінний парк закордонної техніки. З 2008 року до господарювання долучилось друге покоління родини Максименків, і основні функції стратегічного планування та технологічного розвитку взяв на себе син Максим, з яким, власне, і поспілкувалась наша редакція. Це людина, яка не боїться експериментувати, впроваджувати інноваційні технології та ділитись результатами з колегами. У ФГ «Аннушка» працюють технології точного землеробства, альтернативна енергетика – навіть в школі в селі Кумарі встановили опалення на щепі – та головне, що борючись за добрий врожай, тут не забувають піклуватись про землю.

– Максиме, розкажіть про ті умови, в яких вам доводиться господарювати.

– Умови не прості. На місцевості багато схилів. Там ми вносимо менше добрив, адже все одно їх потім змиває. Ми використовуємо точне землеробство: вся техніка обладнана GPS, є картографія полів, врожайності, точний висів, диференціальне внесення добрив, супутниковий моніторинг, моніторинг з дронів. Останні роки в нашому районі почали навесні дути сильні вітри, що також не сприяє ефективному внесенню добрив та хімічних речовин. Взагалі-то внесення добрив – це найбільш болюча тема. Таке поняття як мерзлоталий ґрунт у нас вже давно відсутнє, сніг тане одразу за один день. Останні три роки на наші території прийшла велика посуха. Дощі південь ніколи особливо не радували, але у Первомайському районі завжди більш-менш перепадали. А тепер вже ні. Ґрунти дуже ущільнились, почали тріскатися – що може бути з кореневою системою в таких умовах? Від квітня, коли було сніг, у нас випало 20 мм опадів! Рослини тримаються на зимовій та весняній волозі.

– І як, враховуючи це, ви будуєте технологію обробітку ґрунту?

– До нещодавнього часу ми працювали за класичною технологією: оранка, культивація під всі культури. В певний час почали випробовувати глибокорозпушувачі різних виробників. Почали експериментувати з типами обробітку. Дуже цікавою, на мій погляд, є нульова технологія. У нас є поле, яке ми не обробляли протягом 5 років, сіяли там і соняшник, і ячмінь, цього року – люцерну. Зокрема врожай ячменю отримали такий самий, як і на основній площі. Стан ґрунту чудовий, взагалі еталон, гумус підвищився на порядок, але під всі культури цей тип обробітку не підходить. Згодом ми зацікавились технологією вертикального обробітку, який на сьогодні активно розвивається в США та потрохи в Україні. Плуг створює плужну підошву, культиватор та дискові агрегати працюють навскіс, створюючи ложе, а перевага вертикального типу обробки в тому, що він утворює вертикальні розломи та тріщини у ґрунті, а це сприяє хорошому поглинанню та обміну вологи, забезпечуючи рослини її достатньою кількістю. Тож у 2015 році на «Битві титанів» в Київській області ми побачили та спробували в роботі глибокорозпушувач з вертикальним рихленням Agrisem Cultiplow Platinum 4-метровий, який нам дуже сподобався. Також зустрічались та спілкувались з представниками компанії Agrisem на виставці в Ганновері. І через деякий час агрегати був у нас в господарстві.

– Якими були перші результати роботи?

– Ми одразу відпрацювали з ним на великій кількості площ, спостерігали процес, результати, економічність. Ми зрозуміли, що робота з цим агрегатом на поля під технічні культури – кукурудзу, соняшник, сою – це саме те, що потрібно. На ринку є дуже велика кількість подібних агрегатів, чим відрізняється Agrisem? Його особливість в тому, що кути, під якими стоять стійки, та їх ширина, а також лапа та її нахил не дозволяють ґрунтам вивертатися наверх. Ми не перемішуємо землю, ми її тільки розрихлюємо, що сприяє ефективному проникненню вологи, кисню, розмноженню хробаків, розвитку кореневої системи рослин. Якщо порівнювати з оранкою, то врожай ми отримуємо з нею той самий, що і з глибоким розпушенням, але гумус з останнім підвищується, а не падає. За 10 років роботи за інтенсивними технологіями у нас гумус упав на 1% – треба з цим щось робити. І ще дуже великий плюс – це істотна економія палива та більш швидка робота – за зміну ми обробляємо 30 га, а з плугом – 20 га.

Виставлення лап агрегату Agrisem в одну лінію дозволяє нам спостерігати хвилю землі, як в морі  – я коли перший раз побачив, дуже здивувався. Ґрунт піднімається і опускається назад на своє місце. Такий спосіб збагачує ґрунти киснем, що у свою чергу сприяє його мінералізації. На агрегат ми встановили розрізні диски попереду, що дозволило зменшити навантаження на стійки та ще менше розкидати землю. Крім цього, ми самостійно зробили ще одне нововведення: встановили на глибокорозпушувач Agrisem бункер, щоб вносити через лапи добрива, які при такому типі внесення проникають глибоко в ґрунт, аж на 30 см. Це технологія локально-стрічкового внесення добрив.

Цієї весни, всупереч всім теоріям, ми ризикнули і на одному полі під кукурудзу ми відпрацювали глибокорозпушувачем Agrisem, внесли добрива, потім вирівняли поле вертикальним  агрегатом. Наразі це найкраще поле у нашому господарстві, всі сходи рівні як один. Тож я вважаю, що за використанням таких агрегатів – майбутнє. Я не кажу, що орати не треба взагалі, можливо, ми ще повернемось до оранки, але наразі результати глибокого розпушення з Agrisem чудові.

Велика на мій погляд помилка, яка вже стала традиційною, це підготовка ґрунту під ту чи іншу сівалку. Сама ідея в корені неправильна: ми маємо готувати ґрунт під рослину, якій потрібна волога, рихлий ґрунт та насичення добривами.

– Розкажіть, чому  ви обрали для співробітництва саме компанію «ВФК».

– Ми дуже довго та ретельно займаємося вибором техніки, адже не можемо собі дозволити придбати і відставити в бік, якщо не підійде. І згідно запропонованого асортименту техніки ми обираємо і компанію-партнера. От техніка Agrisem, яку пропонує «ВФК», нас цілком влаштовує, і з цим дистриб’ютором працювати приємно. Плануємо продовжувати співпрацю, адже нам ще знадобляться якісні агрегати.

Ключові переваги Agrisem Cultiplow Platinum

Тож, підсумовуючи розмову з Максимом Максименко, перелічимо головні переваги агрегату Agrisem Cultiplow Platinum – за результатами роботи у ФГ «Аннушка»:

Приємна ціна.

Економічність.

Швидкість.

Надійність.

Збереження структури ґрунту.

Стрічкове внесення добрив.

На сьогоднішній день глибокорозпушувачі відносяться до категорії машин, яка допомагає вирішити проблеми з ущільненням орного шару ґрунту. Вона виникає з послідовною періодичністю: як правило, кожні 2-3 роки через утворення «плужної підошви», невеликої глибини обробітку ґрунту та механічне ущільнення у місцях проїзду і розвороту техніки. Тому існує потреба у розпушенні ґрунту на глибині більше ніж 25-30 см.

Серія Cultiplow – це глибокорозпушувачі, які руйнують плужну підошву, створюють мікротріщини, при цьому не перевертаючи шар ґрунту знизу наверх. Такий спосіб обробітку дозволяє розпушити шар ґрунту, зруйнувати ущільнені нижні горизонти, збільшити потужність кореневого шару, поліпшити повітряний, водний і тепловий режими ґрунту, активізувати біологічні процеси, накопичити ґрунтову вологу, попередити водну і вітрову ерозію.

Особливість конструкції та роботи лапи агрегату полягає у тому, що вона працює знизу – під підошвою. Це дозволяє підняти, не перевертаючи, нижні шари ґрунту і утворити у ній мікротріщини. У результаті постійних фізичних процесів у ґрунті, які там відбуваються, у тріщини потрапляє волога, повітря, поживні речовини і через це його структура покращується, що в свою чергу позитивно впливає на урожайність культур.

Додатково відзначимо деякі технічні характеристики Cultiplow Platinum:

Зміщена лапа забезпечує рівномірне розпушування ґрунту по всій ширині.

Відстань між лапами – 75 см. Кілька робочих частин і високий кліренс забезпечують роботу без ефекту забивання, навіть при наявності відходів.

Лапи зафіксовані на одній стороні рами для того, щоб виключити зчеплення болтів.

лапи TCS 750.

Посилений пружинний захист забезпечує підвищений кліренс при спрацьовуванні пружинної захисту.

Рівномірне розпушування по всій ширині.

Робоча глибина: від 15 до 50 см.

Контроль глибини за допомогою катка Ø 526.

Тож ми показали гарний приклад того, що клієнти, які придбали машини Agrisem, абсолютно задоволені показниками, яких їм вдалося досягти: врожайністю, якістю руйнування плужної підошви, накопиченням вологи. Щодо останнього, то машини серії Cultiplow дуже ефективні в плані збереження вологи та енергії, ці технології лежать в іх основі. «Волинська фондова компанія» гарантує якість та надійність цих агрегатів і готова надати всебічну консультацію щодо їх роботи!

Тетяна Бєлінська