Новини

27 мільйонів доларів за 1 грам: які надзвичайні властивості має найдорожчий метал у світі?

26.12.2021

Каліфорній – синтетичний радіоактивний елемент, який у природі не зустрічається. Каліфорній252 – найдорожчий і науково важливий метал – його вартість складає понад 27 мільйонів доларів за 1 грам. Всупереч високій вартості, існують такі галузі, в яких цей ізотоп, а точніше його властивості, є набагато ціннішими, аніж вартість. Але про це пізніше…

Унікальний метал Каліфорній252 вперше був отриманий в одному з каліфорнійських університетів у 1951 році – звідси й назва. Цікавим фактом є те, що за всю історію виробили всього лиш декілька грам цього надзвичайно цінного металу.

Оскільки Каліфорній252  має радіоактивні властивості (у це важко повірити, але потужність одного ядерного реактора дорівнює одному граму енергії металу), працювати з ним слід дуже обережно.

А зараз спробуємо дізнатись детальніше про його цікаві фізичні та хімічні властивості. Чистий метал має сріблясто-білий колір, Каліфорній252  ковкий і настільки м’який, що його можна легко порізати лезом бритви. Каліфорній помірно хімічно активний. Він повільно тьмяніє на повітрі при кімнатній температурі – дрібні шматочки або фольга металу починають окислюватися, але не сильно.

Каліфорній252 є найбільш стабільним металом з періодом напіврозпаду близько 800 років. Метал придатний для використання в різних галузях промисловості: військове застосування, медицина, промислове виробництво, авіації, космічній діяльності.

Найцінніше застосування Каліфорнію-252 у медичній справі – потужне джерело нейтронів дозволяє використовувати його для обробки злоякісних пухлин, де інша променева терапія недієва.

Унікальний метал дає можливість просвічувати частини реакторів, деталі літаків і виявляти пошкодження, які зазвичай ретельно приховуються від рентгенівських променів. З його допомогою вдається знаходити запаси золота, срібла, родовища нафти у надрах землі. Потреба в ньому у світі дуже велика, і замовники часом змушені стояти роками в черзі за жаданим мікрограмом Каліфорній252.  А все тому, що виробництво цього металу займає довгі роки. Для виготовлення одного грама Каліфорнія-252 плутоній або кюрій піддають тривалому нейтронному опроміненню в ядерному реакторі, протягом 8 і 1.5 років відповідно, послідовними перетвореннями проходячи практично всю лінійку трансуранових елементів таблиці Менделєєва.

На цьому процес не закінчується – з одержаних продуктів опромінення хімічним шляхом довгими місяцями виділяють сам Каліфорній-252. Це дуже і дуже копітка робота, яка не прощає поспіху. Мікрограми металу збирають буквально з атомів. Цим і пояснюється така висока ціна.

Підготувала Христина Котович

http://mapme.club/

uk.wikipedia.org

 

 

Залишити коментар: