Агроісторик, Новини

Цукровий буряк: походження солодкого коренеплоду та цікаві факти про нього

19.03.2022

Цукровий буряк – відносно нова культура, її вік налічує всього 200 років. За історичними даними, вона була виведена з дикорослих рослин, які ростуть на узбережжі Середземного моря.

А от відомий нам цукровий буряк є результатом кропіткої роботи селекціонерів. У 1747 році німецький вчений Андреас Сигізмунд Марґграф з’ясував, що ці рослини містять цукор, який раніше виготовляли з цукрової тростини. З цього моменту учень Марґграфа Франц Карл Ахард розпочав дослідження селекції, техніки посадки та переробки цукрових буряків на цукор. З кормових буряків відібрав білі форми. Найбільш цукристим виявився зразок з білою м’якоттю та білою шкіркою, верхівка якої спрямована вгору. У 1802 році Ахард отримав перший урожай чисто білого цукрового буряку з 5-7% цукристості, який пізніше назвали Сілезьким білим, за місцем його посадки. З 1 т коренеплоду науковець отримував лише 30 кг цукру.

Пруссаки першими звернули увагу на винахід Марґграфа, і лише за кілька років переробка бурякового цукру поширилася у Франції, щоб стати одним з економічних пріоритетів Наполеона.

В Україні вирощувати цукрові буряки почали у 1820-х роках. У 1840 році в м. Сміла граф О. Бобринський побудував цукровий завод, що дало початок інтенсивному розвитку буряківництва в Україні. До кінця XIX ст. в країні існувало 280 цукрових заводів; орні землі під цією культурою сягали аж 500 тис. десятин (546 тис. га). У 1913 р. буряки були посіяні на площі 676 тис. га, урожай становив 11,3 млн. т, урожайність – 16,8 т/га, споживання цукру на душу населення – 8,1 кг.

Цукровий буряк: походження солодкого коренеплоду та цікаві факти про нього

Сьогодні цукровий буряк є однією з найважливіших технічних культур, поширених у всьому світі, і сировиною для цукрової промисловості. Світове виробництво цукру перевищує 168 млн. т, з них близько 69% отримують з цукрової тростини, а 31% – з цукрових буряків.

Коренеплоди вирощують у багатьох країнах світу. Приблизно 80% усіх посівних площ цукрових буряків і валового врожаю припадає на Європу. Основні посіви цукрових буряків розташовані в Україні, Росії, Франції, США, Польщі, Німеччині, Італії, Румунії, Чехії, Словаччини, Англії, Бельгії та Угорщині.

Цікаві факти про цукровий буряк

 • Цукровий буряк – рослина, корінь якої містить високу концентрацію сахарози, поступається лише цукровій тростині – основному джерелу цукру в світі.
 • Цукровий буряк вирощували як городній овоч і на корм задовго до того, як оцінили за цукристість.
 • До 1840 року близько 5% світового цукру було отримано з цукрових буряків, а до 1880 року ця кількість зросла більш ніж у 10 разів і становила понад 50%.
 • У Північну Америку цукровий буряк був завезений у 1830 році, а перше комерційне виробництво почалося в 1879 році на фермі в Альварадо, Каліфорнія.
 • Цукровий буряк здавна вирощували як літню культуру у відносно прохолодних частинах помірних поясів світу. Зовсім недавно його почали вирощувати як озиму в теплих регіонах помірного поясу, включаючи частини Південної Америки, Африки, Близького Сходу та Південної Європи.
 • Цукор утворюється в результаті фотосинтезу в листках, а потім зберігається в корені.
 • Корінь буряка містить 75% води, близько 20% цукру і 5% м’якоті. Точний вміст цукру може варіюватися від 12 до 21% залежно від сорту та умов вирощування.
 • Цукор є основною цінністю цукрових буряків як товарної культури. М’якоть, нерозчинна у воді і складається переважно з целюлози, геміцелюлози, лігніну і пектину, використовується в кормах для тварин. Побічні продукти цукрових буряків, таких як жом і патока, додають ще 10% до вартості врожаю.
 • Сьогодні цукрові буряки вирощують майже у всіх помірних районах світу: виробництво цукрових буряків у регіоні Великих рівнин становить понад 64% загального обсягу виробництва в Сполучених Штатах.
 • Зараз на цукровий буряк припадає майже все виробництво цукру в Європейському Союзі і приблизно п’ята частина загального світового виробництва.
 • Найближчим диким родичем цукрового коренеплоду є морський буряк.
 • Цукровий буряк можна вживати в сирому вигляді, коли він молодий. Коріння також можна використовувати в зрілому вигляді, але м’якоть потрібно відварити, щоб вона стала м’якою.
 • У низці країн, зокрема в Чехії та Словаччині, буряковий цукор використовується для виготовлення схожого на ром дистильованого спирту під назвою Туземак.
 • Середньостатистична людина споживає близько 24 кілограмів цукру щороку, або 33,1 кілограма у розвинених країнах, що еквівалентно понад 260 калорій їжі на день.

Комбайни ROPA: з чого почалась ідея створення с/г машин для збору буряків

Цукровий буряк: походження солодкого коренеплоду та цікаві факти про нього

У 1972 році 25-річний фермер Герман Пайнтнер спроєктував і побудував свій перший самохідний комбайн для збору цукрових буряків на батьківській фермі.

Свою першу машину Герман Пайнтнер майже повністю побудував зі вживаних деталей та брухту. На початках фахівці в галузі машинобудування вважали Германа молодим ідеалістом без практичного досвіду. Вони не вірили в успіх молодого фермера, адже, на їхню думку, людина без технічної підготовки та знань не зможе створити успішні та надійні машини для потреб сільського господарства. У той час ніхто й подумати не міг, що Герман Пайнтнер в майбутньому складе конкуренцію відомим інженерам та технікам.

Ще в дитинстві Герман Пайнтнер цікавився технічними предметами, і цей інтерес лише посилився, коли він став дорослим. У зовсім юні роки хлопець почав втілювати свої ідеї та задуми в життя. Згодом Герман Пайнтнер облаштував невеличку майстерню на фермі свого батька.

У 1974 році низка фермерів зацікавились машинами Германа. Це й підштовхнуло хлопця почати невеличке серійне виробництво с/г машин. Проте, на фермі батька місця для такого повномасштабного виробництва не вистачало. Серійне будування машин потребувало також залучення додаткового персоналу для виробничого процесу. Тому Герман Пайнтнер розпочав пошук надійного партнера. Таким партнером виступила компанія з виробництва бурякозбиральних машин Holmer, для якої Герман Пайнтнер почав розробляти і будувати машини на позаштатній основі. Після 10 років співпраці підрозділ «Holmer, System Paintner» відокремився.

Цукровий буряк: походження солодкого коренеплоду та цікаві факти про нього

У 1986 році Герман Пайнтнер створив компанію ROPA Fahrzeug-und Maschinenbau GmbH. Головним офісом обрав Зіттельсдорф. Натхнений новими ідеями, Герман взявся за розробку простішої та економнішої версії бурякозбирального комбайна. Однак, ця машина з невеликим проміжним бункером не мала успіху.

Роком пізніше цукровий завод Südzucker запропонував Пайнтнеру як відомому конструктору реалізацію запатентованого навантажувача для цукрових буряків. Після цього ROPA отримала ексклюзивну ліцензію на виробництво та продаж навантажувачів. Так почалося серійне виробництво навантажувачів Maus. Ці машини одночасно очищали та  вантажили цукрові буряки з поля в кузов вантажівки, що стояла на дорозі. Після навантаження буряк відправлявся на цукроварню.

У 1988 році почалася розробка нової конструкції бурякозбирального комбайна ROPA, який мав отримати успіх на ринку. Нова машина могла вміщувати в бункер на 35% більше буряків, ніж будь-яка інша машина конкурентів. Перше випробування пройшло восени 1988 р. на міжнародному Дні поля у Зелігенштадті. Усі відомі європейські виробники бурякозбиральних комбайнів були присутні під час випробування. Новий комбайн ROPA показав кращі результати очищення при дбайливому поводженні з буряком та мінімально можливий тиск на ґрунт. З того часу ці бурякозбиральні машини є лідерами на світовому ринку та складають конкуренцію світовим виробникам.

Фото: ropa-maschinenbau.de

Підготувала Христина Котович

Залишити коментар: