Новини

Агроспільнота закликає урядовців затвердити перелік постраждалих територій України для належного оподаткування с/г товаровиробників

04.05.2022

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» разом з ГС «Всеукраїнська аграрна рада» звернулися до Кабінету Міністрів України і Міністерства аграрної політики та продовольства України з приводу деяких аспектів оподаткування сільськогосподарських товаровиробників на постраждалих від російських військ територіях України.

У зверненні йдеться, що відповідно до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, визначається Кабінетом Міністрів України. Однак реалізація на практиці цієї норми неможлива через те, що Кабінетом Міністрів  України до цього часу не затверджено переліку відповідних територій.

Разом з тим, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25 квітня 2022 року № 75 затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року.

Однак вказаний Перелік не може бути застосований для цілей підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, оскільки перелік територій затверджений відповідним Міністерством, а не Кабінетом Міністрів України, як цього потребує Податковий кодекс. Крім того, наказом визначено лише перелік територій, на яких станом на дату затвердження наказу ведуться бойові дії та не визначено перелік територій, на яких раніше велися бойові дії, як це передбачено згаданим вище підпунктом ПКУ.

Внаслідок цього, змушені сплачувати податки як ті платники, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, так і ті платники податків – сільськогосподарські товаровиробники, які знаходяться на підконтрольній території України, але господарства яких знищені, зруйновані або пошкоджені внаслідок нещодавнього ведення бойових дій на цій території.

Враховуючи вищезазначене, аграрна спільнота закликає владу якнайшвидше затвердити перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями росії для належного оподаткування с/г товаровиробників на цих територіях.

Залишити коментар: