Новини, Техніка

Аналіз українського ринку с/г техніки: чи є попит під час війни

06.05.2023

Аналіз українського ринку с/г техніки: чи є попит під час війни

Повномасштабне російське вторгнення завдало українській економіці значних втрат. Суттєвих збитків відчув і агросектор. Сума прямих збитків, завданих агропромисловому комплексу України за рік повномасштабної війни, складає $8,7 млрд.

За оцінкою експертів проєкту KSE Institute «росія заплатить», найбільша частка збитків агросектору – через знищення та пошкодження сільгосптехніки, внаслідок чого оціночні втрати виробників складають понад $4,65 млрд. Загалом, внаслідок війни пошкоджено або зруйновано 109.6 тис. одиниць сільгосптехніки. Це суттєво ускладнило польові роботи та вплинуло на фінансовий стан господарств.

Відтак, у 2022 році економісти прогнозували, що ринок сільськогосподарської техніки в Україні помітно скоротиться, адже поставки техніки та запчастин  з-за кордону затримувались через порушення логістичних шляхів. Негативний відбиток на цю сферу наклали і дефіцит пального, а також блокування портів.

Минув рік… Попри всі труднощі нашим фермерам таки вдалося зібрати врожай та провести посівну-2023.

Тож ми вирішили дізнатися, чи справдилися минулорічні прогнози, яка зараз ситуація з попитом на сільськогосподарську техніку, які саме агрегати: нові чи б/в найбільше користуються популярністю, чи немає браку запчастин тощо.

Ринок с/г техніки в Україні під час війни: стан та прогнози від аналітика УКАБ

Про це редакція журналу «АгроЕліта» запитала у координатора комітету з техніки УКАБ Олега Нестерова.

– Наразі важко оцінити ситуацію з імпортом і придбанням с/г техніки та обладнання, і розподілом на б/в чи нова, оскільки імпортна статистика, і загалом багато статистичних даних, не оновлюються.

Найбільше є даних щодо самохідної техніки, і ситуація в 1-му кварталі цього року далеко не найкраща. Якщо порівнювати з показниками минулого року, коли розпочалося повномасштабне  вторгнення, то спостерігається  ще більше просідання по продажу нових (мається на увазі продажі нової техніки іноземних брендів CNH, CLAAS, John Deere, AGCO,МТЗ, ХТЗ, продажі тракторів з Азії, по типу DF, LOVOL і т.д. не враховано) тракторів – 2,3 рази (три місяці 2022 року – близько 1600 од., три місяці 2023 року – близько 690 од.). Також, в першому кварталі цього року (порівняно з аналогічним періодом минулого року) дещо змінилася структура придбання тракторів у розрізі потужностей. На  8% збільшилося придбання тракторів з діапазоном потужності 151-200 к.с., на 4% зросли запити на трактори в діапазоні 201-250 і 401-450 к.с. У свою чергу відбулося просідання в сегменті 45-100 к.с., де традиційно домінував МТЗ, і в загальній структурі придбання тракторів за 1 квартал цього року, склав тільки 37%, коли в попередні роки в середньому складав 50+% від загальної структури придбання нових тракторів.

Щодо нових зернозбиральних комбайнів – 1,6 рази просідання (3М 2022 року – близько 50 од., 3М 2023 року – близько 30 од.), і по самохідних обприскувачів – 1,3 рази (3М 2022 року – близько 43 од., 3М 2023 року – близько 33 од.).

Щодо запчастин, то, на відміну від минулого року, коли були складнощі з імпортом певної продукції в Україну, через валютні обмеження і неналаштовану логістику, то ситуація зараз краща. Дилери і постачальники пристосувалися до роботи в умовах війни, намагаються забезпечити вчасне постачання запчастин.

Але об’єктивно, термін очікування зріс, через те, що вся продукція в Україну тепер йде виключно сухопутними кордоном на заході, в той час як до війни, чимало запчастин і комплектуючих до с/г техніки доставлялися морським шляхом, – зазначає фахівець.

– А яка ситуація з кредитуванням від держави на покупку техніки?

– Поки що немає окремої програми підтримки, дотування, компенсації чи кредитування виключно під с/г техніку, як це було до повномасштабного вторгнення. Загалом, кредитування аграріїв зараз відбувається в рамках програми «5-7-9» і видачі кредитів під державні гарантії на портфельній основі, де аграрії можуть взяти кредити на поповнення обігових коштів або якісь інвест-напрями.

Якщо дивитися не на державний сектор підтримки агронапрямку чи кредитування, то можна окремо розглядати фінансову співпрацю з банками, виробниками і постачальниками техніки,  які теж співпрацюють з банками і пропонують різні умови придбання техніки, грантовими програмами по типу USAID, що надають кошти під різні проєкти, в тому числі придбання обладнання (особливо для переробки).

Підготувала Анна Артим

Залишити коментар: