Новини, Це цікаво

BASF: історія становлення найбільшого у світі хімічного концерну

01.08.2021

BASF: історія становлення найбільшого у світі хімічного концерну

BASF – найбільший у Німеччині, та й загалом у  світі хімічний концерн. Штаб-квартира знаходиться у місті Людвігсхафене на південному заході Німеччини. Структура бізнесу BASF включає шість основних сегментів: хімічні речовини, матеріали, рішення для промисловості, поверхнево-активні речовини і технології, харчування і догляд, рішення для сільського господарства.

Історія бренду

Шлях цього багатогалузевого концерну почався в 1865 році в місті Людвігсхафен, коли німецький підприємець Фрідріх Енґельгорн відкрив у Мангеймі фабрику «Badische Anilin-und Soda-Fabrik» (нинішня абревіатура BASF), яка займалась виробництвом порошкових продуктів: аніліну, соди та кислот.

Невдовзі фабрику довелося переносити: місцева влада побоювалася, що забруднення повітря негативно вплине на імідж міста, тому завод перенесли на інший берег річки Рейн, до Людвіґсгафена. Фабрика стала містоутворюючим підприємством: завдяки їй маленьке містечко набуло стрімкого економічного розвитку.

У 1876 році німецький хімік Генріх Каро синтезував барвник «метиленовий синій», на який компанія отримала перший у Німеччині патент.

У 1880 році компанія придбала права на виробництво щойно синтезованого індиго найважливішого на ті часи натурального барвника. У проміжку з 1877 до 1900 року в Німеччині було зареєстровано 528 патентів, що належали BASF.

Завдяки хіміку Рудольфу Кнічу, який розробив принципово новий метод отримання олеуму, фабрика стала найбільшим виробником сульфатної кислоти,

а в 1926 році фахівцями компанії було розроблене перше добриво –нітрофоска (скорочено від німецьких назв елементів: Nitrogen, Phosphor, Kalium).

Період війни

У 1925 році BASF об’єдналася з Bayer, Hoechst AG і трьома іншими компаніями, сформувавши хімічну компанію IG Farbenindustrie AG. Між 1933 і 1945 роками IG Farben відігравала важливу роль в економіці Німеччини.

Хімічні заводи в Людвігсхафені та сусідньому Оппау мали стратегічне значення для війни, бо їхня продукція широко використовувалася німецькими військовими (наприклад, синтетичний каучук і бензин). Унаслідок цього заводи стали головними мішенями для повітряних нальотів. Протягом війни союзні бомбардувальники атакували їх 65 разів. Виробництво практично припинилося до кінця 1944 року.

У липні 1945 року американська військова адміністрація конфіскувала всі активи IG Farben. У тому ж році Комісія Союзників ухвалила, що IG Farben повинна бути розпущена. Людвигсхафен та Опау перейшли під юрисдикцію французької влади.

Людвіґсхафен був майже повністю зруйнований під час Другої світової війни і згодом був відновлений, а підприємство IG Farben було поділено між союзниками антигітлерівської коаліції в листопаді 1945 року.

Період перезаснування компанії

Після тривалих переговорів Badische Anilin- und Soda- Fabrik AG ( BASF) була знову заснована 30 січня 1952 як одна з п’яти наступників компанії IG Farben.

У 1952 році BASF перезасновано завдяки зусиллям Карла Вурстера. Завдяки Німецькому економічному диву в 1950-ті, BASF розширила список своїх продуктів нейлоном. Також BASF розробила полістирол у 1930-х роках і винайшла cтиропор в 1951 році.

У 1960 році було розширене виробництво за кордоном  – побудовано заводи в Аргентині, Австралії, Бельгії, Бразилії, Франції, Великій Британії, Індії, Італії, Японії, Мексиці, Іспанії та США. Після зміни корпоративної стратегії в 1965 році, був зроблений акцент на більш високовартісні продукти, такі як ізоляційні матеріали, фармацевтичні препарати, пестициди і добрива.

Придбання компаній

У 1968 році BASF (разом з Bayer AG) придбала німецьку компанію Herbol. У 1970 році BASF перебрала собі філії Herbol в Кельні та Вюрцбурзі. Під новим керівництвом відновлення і розширення торгової марки зростало, а після великої реорганізації Herbol став частиною новозаснованої компанії Deco GmbH в 1997 році.

У 1969 році BASF придбала 100% акцій нафтогазової компанії Wintershall – найбільшого розробника газових родовищ у Центральній Європі.

 30 травня 2006 року BASF купив американську компанію Engelhard Corporation за 4,8 млрд. доларів. Ця покупка стала найбільшою в історії компанії. У цьому ж році BASF придбав також завод Johnson Polymer та підприємство з виробництва будівельної хімії Degussa. Придбання Johnson Polymer було завершене 1 липня 2006 року, ціна покупки склала 470 млн. доларів.

Також 1 липня 2006 була завершена угода з придбання бізнесу будівельної хімії Degussa AG. Ціна покупки становила трохи менше 2,2 млрд. євро.

У вересні 2008 року компанія BASF придбала компанію Ciba,а 19 грудня того ж року BASF придбав американську компанію Whitmire Micro-Gen разом з британською Sorex Ltd. Sorex, яка була виробником фірмових хімічних і нехімічних продуктів для професійної боротьби зі шкідниками.

Сьогодні BASF створює хімію для сталого майбутнього, поєднуючи економічний успіх із захистом довкілля та соціальною відповідальністю. Близько 110 000 співробітників BASF роблять свій внесок в успіх клієнтів концерну практично в кожному секторі та практично в кожній країні світу.

Підготувала Христина Котович

Джерела:
www.basf.com
www.wikipedia.org

Залишити коментар: