Новини, Це цікаво

Богдан Гаврилишин: геній економіки, про якого варто знати кожному

31.08.2021

Гаврилишин Богдан Дмитрович видатний український вчений, педагог, громадський діяч та меценат. Народився 19 жовтня 1926 року в містечку Коропець (Тернопільської обл.).

Еміграція та навчання

Наприкінці Другої світової війни Богдан Гаврилишин потрапив до Німеччини.

Згодом у таборі біженців отримав середню освіту. У 1947 році виїхав до Канади, де працював лісорубом, офіціантом і став першим з повоєнних емігрантів, який вступив до Університету Торонто, де здобув диплом інженера-механіка у 1952 році і магістра у 1954 році.

Починаючи з 1957 р., Богдан Дмитрович навчався в Міжнародному інституті менеджменту в Женеві. Згодом керував у ньому навчальними програмами і викладав основні курси. Впродовж 18 років був директором цього навчального закладу, а у 1986–1988 роках – його почесним науковим співробітником.

За період свого життя Богдан Гаврилишин підготував цілу низку спеціалістів вищої кваліфікації для сотень компаній в усьому світі, виступав консультантом і радником з питань державного управління та міжнародного бізнесу мультинаціональних корпорацій та національних урядів, доповідачем, модератором і головою на науково-практичних семінарах і конференціях у більш ніж 70 країнах світу.

Громадська та наукова діяльність

Богдан Дмитрович був активним громадським діячем: членом  Римського клубу, Міжнародної академії менеджменту і Світової академії мистецтва та науки. Був доктором економіки та суспільних наук Університету Женеви, почесним доктором права Йоркського університету та Університету Альберти в Канаді.

Богдан Гаврилишин

Фото: Благодійний фонд Богдана Гаврилишина

Окрім активного громадського життя, Гаврилишин – автор понад 150 статей з менеджменту, освіти в галузі менеджменту, економічного та політичного середовищ, а також кількох книг, у т. ч. «До ефективних суспільств: Дороговкази в майбутнє», що видана вісьма мовами, та «Залишаюсь українцем. Спогади».

Варто також відмітити, що наш видатний земляк був одним із ініціаторів створення  Міжнародного інституту менеджменту в Києві.

ЦІКАВО: Саме з ініціативи Бізнес-школи МІМ-Київ  спеціально до 90-річного ювілею Богдана Дмитровича у 2016 році було виведено сорт соняха «Богдан Гаврилишин». У 2017 році за сприяння Фонду Богдана Гаврилишина було розпочато «Марафон відповідальності». Метою флешмоб-акції є «привернення уваги українців до позитивних змін, які роблять активні та відповідальні люди у всіх куточках України. Символізм марафону полягає у невеликому завданні: висадити і зростити соняшник вищевказаного сорту. Причому учаснику акції варто не просто посадити насіння, а й розповісти у соціальних мережах про власний внесок у позитивні зміни, про ініціативи, у яких він бере участь. А за 100 днів — це приблизний час дозрівання соняшника — можна зробити чимало корисних справ.

Також видатний діяч був засновником благодійного Міжнародного фонду «Відродження». До 1998 року він очолював Наглядову раду цієї громадської організації, головною метою якої став розвиток в Україні засад громадянського суспільства в культурній, освітній, науковій та соціальній сферах.

Слід також зауважити, що Богдан Гаврилишин очолював Консультативно-дорадчу раду при Президії Верховної Ради України в період 1991–1998 років, був членом американо-українського дорадчого комітету, радником першого Президента України, чотирьох голів Верховної Ради та трьох прем’єр-міністрів України. Окрім того, був головою Крайової Пластової Ради, членом Виконавчого комітету Швейцарського форуму з міжнародної політики, головою наглядових рад Міжнародного інституту менеджменту і Міжнародного центру перспективних досліджень.

Богдан Гаврилишин

Фото: Благодійний фонд Богдана Гаврилишина

У 2010 заснував в Україні «Благодійний фонд Богдана Гаврилишина», ключовою довгостроковою програмою якого з 2012 є «Молодь змінить Україну».

Неможливо описати всі досягнення та звершення нашого видатного співвітчизника. Богдан Гаврилишин – це приклад справжнього патріотизму та відданості рідній країні.

Помер Богдан Гаврилишин 24 жовтня 2016 року у Києві

Цікаві дати із життя:

 – 1990 р. обраний іноземним членом Національної академії наук України;

 – 1992 р. присвоєно почесне звання Заслуженого діяча науки і техніки України, нагороджений відзнаками Президента України – орденами «За заслуги» ІІІ ступеня ( у 1996 році ) і «Ярослава Мудрого» V ступеня (у 2005 році);

–  У 1995 р. Богдану Гаврилишину було присвоєно звання почесного доктора Тернопільської академії народного господарства, Івано-Франківського національного університету імені В. Стефаника ( у 1998 році), Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича (у 2000 році) і Дипломатичної академії України при МЗС України (у 2014 році).

– У 1975 р. був нагороджений Золотою медаллю Президента Італійської Республіки та відзнакою «Видатного інженера» Університету Торонто у 1986 році.

Підготувала Христина Котович

 

Залишити коментар: