Агроісторик, Новини

Дискова борона – основний помічних аграріїв

12.06.2022

Дискова борона – основний помічних аграріїв

Сьогодні боронування – один із найбільш ефективних і часто використовуваних методів боротьби з бур’янами, розпушування ґрунту та внесення добрив. Найдавніше знаряддя, пройшовши кілька ступенів еволюції, міцно зайняло свою нішу на полях. Борони використовують у багатьох технологіях землеробства та виробляє більшість світових компаній з випуску сільськогосподарських агрегатів.

Історія виникнення

Борона бере свій початок із тих давніх часів, коли людина почала окультурювати рослини й обробляти ґрунт. Згідно з історичними даними, з’явилася вона лише трохи пізніше сохи, її справедливо можна вважати чи не ровесницею сільського господарства. Найпростішою бороною у вигляді сучкуватої палиці користувалися ще первісні люди, але перші письмові свідчення дійшли до нас завдяки творам римлян і належать до І ст. до н.е.

Слов’яни почали використовувати борону значно пізніше, приблизно в кінці першого тисячоліття нашої ери. Вже в самому слові “борона” закладений сакральний і магічний сенс, яким вони наділяли це знаряддя. Борона охороняла й обороняла. З бороною обходили село, щоб захистити від зла та нечисті, вважали, що крізь зуби борони можна було побачити відьом, домовиків і лісовиків. З бороною було пов’язано безліч народних повір’їв і ворожінь. Нею проганяли біду та хвороби, з нею пов’язували дітонародження, заміжжя та смерть.

Борона – символ чоловічого начала, а земля – жіночого, борона дарувала родючість землі. Нею зазивали весну та добрий урожай. Перед сівбою ярих полем на бороні провозили обрану дівчину-веснянку щоб “звезти зиму на санях і привезти весну на бороні”, а робітники, котрі проводили сівбу, перед польовими роботами з’їдали булочки в формі борони та згодовували їх домашнім тваринам.

Великим гріхом вважали без діла тягнути знаряддя по селу – покаранням за таке могли стати страшні лиха: мор худоби, пожежі й епідемії.

Найдавнішим варіантом знаряддя вважають борону-суковатку. Це зазвичай ялиновий стовбур із обрубаними суками довжиною 50-70 см, який тягли полем за мотузку, прив’язану до верхівки. Використовували для заробки в ґрунт розкиданого насіння, для розпушування і вичісування бур’янів, розрівнювання поверхні.

Пізніше суковатка змінилася: селяни почали з’єднувати між собою жердини зі залишеними з одного боку суками. Таку борону тягнули по полю в упряжі, поступово сточуючи зуби. Початкова висота становила до 70 см.

Розвиток цього варіанту призвів до виникнення борони в формі плетених решіток, у перехрестя якої вставляли гострі кілочки-зуби або коріння. Це знаряддя вже нагадувало сучасне.

Аби дерев’яна борона була більш важкою, використовували домашнє начиння, вантажі або садили на неї дітей.

У подальшому для виготовлення цього знаряддя почали поступово використовувати метал. Спершу металевими стали зуби, що значно зменшило знос знаряддя. Пізніше з металу почали виготовляти й раму.

Згодом конструкція борін ускладнювалася, для їхньої роботи як тяглову силу почали використовувати коней та інших сільськогосподарських тварин.

Сучасні ж борони агрегатують із тракторами, але варто зазначити, що принцип роботи цього агрегата практично не змінився і у наші дні.

Дискові борони чи лущильники: огляд сучасних моделей для якісного обробітку ґрунту

Різновиди та завдання

Сьогодні борони за різновидом робочих органів поділяють на зубові, пружинні та дискові, а також на борони загального та спеціального призначення. Залежно від ваги, що припадає на один зуб або диск, – на важкі, середні, легкі.

Незалежно від типу своєї роботи, борони є незамінним сільськогосподарським агрегатом. Без їхнього використання неможливі сходи хорошого врожаю у великих і малих фермерських господарствах.

Цей корисний агрегат може виконувати такі завдання:

– передпосівне боронування полів;

– лущення (переробка) стерні;

– підготовка цілинних ґрунтів для посіву та багато іншого.

У цього важливого агрегата, залежно від типу, – різний принцип дії. Сьогодні розглянемо дискові борони, які почали виготовляти ще всередині XIX століття.

Дискова борона: будова та принцип роботи

Дискова борона – сільськогосподарське знаряддя, призначене для рівномірного розпушування ґрунту для знищення бур’янів і зменшення випаровування вологи на оброблюваному полі.

Вже з назви агрегата зрозуміло, що основний його робочий орган – це загострені з усіх сторін диски. Вони мають форму сфери. Залежно від моделі їх діаметр може відрізнятися. Сучасні моделі можуть мати діаметр від 450 до 660 мм.

Робочі органи такого знаряддя не розташовані хаотично. Вони об’єднані в групи (батареї). Кожна така група прикріплена до робочої рами під певним кутом.  Є передні та задні батареї. У них різна кількість дисків і працюють вони під різним кутом нахилу. Батареї, зібрані з 5–12 дисків, встановлюють на рамі в два ряди. Перший ряд робить розвальну борозну, другий звалює її, у такий спосіб досягають більш інтенсивного розпушування та вирівнювання поверхні поля. Кут установки дисків до траєкторії називають кутом атаки, його під час роботи можна змінювати.

Детально розглянемо пристрій двосекційної чотирьохбатарейної борони. У двох передніх батареях – по 11 дисків, а в двох задніх – по 12. Диски передніх батарей встановлені опуклістю всередину, а диски задніх – опуклістю назовні. Щоб під час боронування не було пропусків, диски заднього ряду переміщуються в проміжках між дисками переднього. Щоб змінити кут атаки дисків, зовнішні кінці батарей переміщують і фіксують брус в отворах рами двома штирями. У борін цей кут коливається в межах від 12 до 25°. Кожна батарея дисків змонтована на двох кулькових підшипниках. На спеціальних валиках встановлені чистики, на рамі закріплені два ящики для баласту.

У робочому положенні борона перекочується на дисках, у транспортному – спирається на два колеса з пневматичними шинами, встановленими на колінчастих півосях. Переводячи борони в транспортне положення, гідроциліндр повертає колінчаті півосі коліс, які, підкочуючись під раму, підіймають диски.

Дискова борона – універсальний сільськогосподарський агрегат, нею можна обробляти як вологі, так і сухі типи ґрунтів.

Дискові борони чи лущильники: огляд сучасних моделей для якісного обробітку ґрунту

Види дискових борін

Незважаючи на те, що цей агрегат універсальний, для окремих типів ґрунтів потрібно підбирати спеціальні види борін дискового типу. У зв’язку з цим, сьогодні з’явилося багато видів цього знаряддя, які можна умовно розділити на кілька груп.

Класифікація дискових борін базується на сфері їхнього застосування. За цим принципом виділяють:

– польові (як правило, легкі агрегати, у яких діаметр робочого органу не перевищує 500 мм);

– садові (найбільш бюджетні борони, які можна застосовувати не тільки у великих господарствах, а й на невеличких приватних земельних ділянках);

– болотні (переважно використовують для освоєння цілини, діаметр робочих органів у них може доходити до 660 мм).

Інша класифікація базується на вазі агрегата. Залежно від ваги, що припадає на один диск, вирізняють:

– легкі (до 15 кг – ідеально підходять для садового та польового обробітку ґрунту);

– середні (20-25 кг);

– важкі (до 30 кг – чудово підходять для обробітку пересушеного ґрунту або освоєння цілини).

Агрегати можуть бути причіпними та навісними різної ширини захвату.

Навісна важка дискова борона має дві секції, у кожній секції – по дві батареї. Диски батарей передньої секції розташовані опуклістю всередину, задньої – опуклістю назовні. Батареї монтують на трубчатій зварній рамі. До її труб прикріплені підшипники зі саморухомими сальниками. На рамі також укріплена підвіска для приєднання до трактора. Крім цього, на рамі встановлений баластний ящик. Щоб диски не забивалися, біля кожного встановлені чистики.

Передбачена можливість установки трьох кутів атаки: 80, 13 і 18˚, шляхом перестановки болтів кріплення батарей у кронштейнах рами.

Причіпна важка дискова борона також має чотири батареї, які з’єднані в дві секції. Кожна з них змонтована на рамі, рами між собою пов’язані шарнірно. Кожна батарея складається з п’яти вирізних дисків, що насаджені почергово з розпірними втулками на квадратну вісь. Батареї кріпляться до брусів рами. На брусах укріплені ящики для баласту. Передбачена можливість зміни кута атаки: 6, 12, 15 і 18˚. Опускання в робоче та підйом у транспортне положення виконуються виносним гідроциліндром, який включений в гідросистему трактора, або за допомогою важеля гвинтового механізму.

Інші дискові борони відрізняються від розглянутих кількістю дисків у батареях або конструкцією рами.

Підготувала Анна Артим

У статті використано джерела:
https://apknews.su; https://mybook.ru;
http://www.knauf.spb.ru;
https://dosie.su;
https://agroexpertdnepr.com.ua.

Залишити коментар: