Новини, Техніка

Дискові борони чи лущильники: огляд сучасних моделей для якісного обробітку ґрунту

21.07.2022

Обробіток ґрунту у будь-який період розвитку с.-г. виробництва вважався чи не найважливішим елементом досягнення високих показників продуктивності. Все частіше поряд із традиційним обробітком застосовуються і альтернативні способи впливу на верхній шар землі, а саме: лущіння без відвалу і перевертання ґрунту на глибину, що не перевищує 50-80% рівня під час оранки. Процес лущіння або застосування дискових борін відноситься до класу мінімального чи заощадливого ґрунтообробітку та має низку істотних переваг порівняно з традиційними методами. Спробуємо проаналізувати технологічні аспекти цього способу обробітку ґрунту та здійснити короткий огляд на ринку цього виду сільськогосподарської техніки.

Як показує практика, дискові борони вже давно успішно використовуються у традиційному землеробстві: як допоміжне, і як основне знаряддя для обробітку ґрунту. Загалом, лущильники призначені для мінімального обробітку ґрунту після збирання с.-г. культур з метою створення на поверхні ґрунту мульчуючого шару з частково подрібнених рослинних залишків, який утримує випаровування вологи, а також для догляду за парами тощо.

Ефективність цього способу ґрунтообробки полягає у: зниженні затрат на паливно-мастильні матеріали, порівняно з оранкою; при лущенні не відбувається утворення розори і борозни, лишається гладенький посівний стіл; перемелені з ґрунтом рослинні залишки додатково міне-
ралізують ґрунт; провокується проростання насіння падалиці та бур’янів; відбувається менший вплив на мікрофлору верхнього родючого шару, аніж під час традиційної оранки.

Проте, дискові борони не є новим знаряддям у сільському господарстві: вони  застосовуються вже понад 170 років. Винайшли їх американські винахідники – брати Крават (1842 р.). Потім із освоєнням величезних просторів дикого заходу їхнє застосування поширилося у всіх Сполучених Штатах, а пізніше й у цілому світі. За весь цей час їхня конструкція та способи застосування пройшли значну еволюцію. Якщо на початкових етапах їх використовували для розпушування, рівняння та різання, то сьогодні існують важкі конструкції, які дозволяють обробляти ґрунт без оранки.

Різноманітні способи застосування лущильників з’явилися із появою варіантів дизайну (форми) борін, їхнім розміщення на рамі агрегату тощо. Таким чином, борони працюють як розпушувач землі, що забезпечує збереження вологи і сприяє аерації; як ножі, тобто підрізають і подрібнюють рослинні залишки, бур’яни і грудки ґрунту. Навесні їх поєднують за класичною технологією з плугом для передпосівного обробітку ґрунту. Восени, навпаки, перед оранкою для заробки рослинних рештків та провокування проростання бур’янів для подальшого знищення.

Однак виробники сучасних потужних дискових борін пропонують моделі, які з легкістю замінюють плуг та оранку на глибині 20+ см, особливо на сильно зарослих і цілинних землях. Крім цього, дискові борони відмінно вписалися в сучасні технології сільського господарства: mini-till і strip-till.

Отож, розглянемо, основні моделі лущильників, які присутні на українському ринку.

Ґрунтообробні агрегати компанії John Deere

Нещодавно модельний ряд компанії John Deere поповнився дисковими боронами 2660 VT. Лінійка охоплює 6 машин у 3- і 5-секційному виконанні з робочою шириною захвату від 6,1 до 15,2 м. Моделі з 5-ма секціями обладнані передніми колесами з гідравлічним регулюванням, які призначені для контролю глибини обробітку ґрунту. Крім цього, подвійну максимальну стабільність борін забезпечують колеса Walk-Over™.

Однією із переваг продукту John Deere є можливість самостійно змінювати кут атаки дисків – від 0 до 12°, в т.ч. за допомогою опції TruSet.

У моделі 2660V також передбачено вирівнювальну систему ProFinish: вмонтовані спеціальні двосічні диски діаметром 558 мм, які здатні подрібнювати важкі ґрунти з меншим налипанням.

Дискові борони Horsch Joker

Німецький флагман на ринку України представляє лінійку дискових борін Joker. Розглянемо серію класичних лущильників RT та важких HD.

Борони Horsch Joker RT оптимально підходить для поверхневого стерньового обробітку з метою стимуляції проростання падалиці, переривання капілярності, змішування пожнивних решток і поверхневої підготовки посівного горизонту. Дисковий лущильник Horsch Joker RT характеризується відмінною продуктивністю завдяки високій швидкості роботи – до 20 км/год. Гарне подрібнення ґрунту досягається завдяки відносно невеликим дискам (ø 52 см), що швидко обертаються. Чудова здатність до проникнення в ґрунт і інтенсивна робота забезпечується зубчастими порожніми дисками. Парне розташування дисків підвищує прохідність дискової борони.

Дисковий лущильник Horsch Joker RT може комплектуватися універсальними котками DubleRollPack або DoubleStillDisc, які забезпечують добрі результати навіть на важких ґрунтах. Не потрібно регулювання кута нахилу чи зсуву дисків, необхідно налаштувати тільки робочу глибину. У каталозі компанії присутні агрегати із робочою шириною від 4,75 м до 12,25 м.

Важкі дискові борони Horsch Joker HD часто використовують для передпосівного обробітку ґрунту після плуга чи культивації, а також для подрібнення грубих рослинних решток чи закладення органічних добрив. Машини виглядають масивними і мають стабільну жорстку конструкцію. Це стосується не тільки рами, а й дисків і підшипникових вузлів. Тут застосовуються підшипники закритого типу, які знаходяться в рідкому мастилі, і тому не вимагають додаткового обслуговування. Робоча глибина агрегату дорівнює до 15 см, а робоча ширина 5–7,00 м. Це вимагає споживання енергії в межах 300–550 к. с.

Короткі дискові борони Optimer від Kuhn

Дискові борони чи лущильники: огляд сучасних моделей для якісного обробітку ґрунту

Сьогодні французький виробник пропонує лінійку коротких дискових борін серії Optimer+, Optimer L та Optimer XL.

Борони OPTIMER+ працюють на глибині від 3 до 10 см, забезпечуючи рівномірне загортання пожнивних решток та прискорення їх розкладання у ґрунті. Поверхневе лущіння стерні після збирання врожаю забезпечує механічне знищення бур’янів та сприяє проростанню самосівів культури-попередника.

OPTIMER+ дозволяє працювати на швидкостях від 12 до 15 км/год. Це можливо завдяки незалежним дискам, що монтуються на еластомерному захисному пристрої. Така конструкція забезпечує належну стійкість машини навіть на високих швидкостях.

Борони з незалежними дисками OPTIMER L 9000 і 12000 з дисками діаметром 510 мм дають змогу виконувати лущення ґрунту на швидкості до 20 га/год. На цій моделі встановлена система Steady Control, яка забезпечує чудовий рівень постійності робочої глибини завдяки постійному тиску на висувні циліндри. OPTIMER L мають найвищий на ринку показник зазору під рамою (55 см), що дозволяє працювати на всіх видах решток без небажаних зупинок. Слід зауважити, що агрегати OPTIMER L потребують тягової потужності від 270 до 480 к.с.

Для оптимального проникнення дисків у ґрунт, найбільш ефективного загортання великої кількості решток та руйнування рослинного покриву рекомендується застосування OPTIMER XL 100 та 1000. Ця лінійка представлена дисками діаметром 620 мм, які забезпечують підвищену проникну здатність для роботи на глибині від 5 до 15 см при великих обсягах пожнивних решток. Борони OPTIMER XL доступні у навісних та причіпних варіантах з робочою шириною від 3 до 5 метрів для тракторів потужністю від 70 до 250 к.с.

Дукат від «Лозівські машини»

Короткі дискові борони-лущильники «Дукат» – це повна лінійка високопродуктивних агрегатів із шириною захвату від 2,5 до 16,75 м.

Особливістю коротких дискових борін-лущильників ДУКАТ з шириною захвату 2,5, 3 та 4 м є те, що вони не потребують додаткового налаштування, адже не мають жодної точки змазування.

ДУКАТ з шириною захвату 5 та 6 метрів – це агрегати, які складаються, створені під найбільш розповсюджену потужність тракторів 150-250 к.с. У них збільшена відстань між дисками у повздовжньому напрямку та збільшене навантаження на диск (близько 100 кг), що покращує якість обробітку ґрунту – від 3 до 14 см глибини.

Цікавим варіантом борін від «Лозівських машин» є ДУКАТ-8 на базі ТАЛЕР. Вони передбачають більш високе навантаження на диск (100 кг проти 65 кг), що дозволяє знаряддю ефективно працювати у надважких умовах: при високій твердості поверхні та великій кількості рослинних залишків і бур’янів.

Агрегати Elvorti

Відомий виробник з Кропивницького пропонує для українських фермерів дві серії дискових борін: дворядні PALLADA та чотирирядні ANTARES.

Дискові дворядні борони серії PALLADA застосовуються в усіх агрокліматичних зонах, а також на полях з великою кількістю пожнивних залишків. Призначені для ефективної ресурсозберігаючої, поверхневої, передпосівної обробки ґрунту за технологією землеробства Mini-Till, під посів зернових, технічних і кормових культур. На сьогодні у каталозі компанії присутні агрегати із робочою шириною від 1,8 м до 6 м.

Диски діаметром 560 мм призначені для передпосівного обробітку ґрунту. Дискові дворядні борони серії PALLADA оснащені похило-сферичними дисками на індивідуальних стійках діаметром 560 мм.

Конструкція дискової борони забезпечує незалежне рядне регулювання кутів атаки дисків від 00 до 300, що дозволяє оптимізувати обробіток ґрунту відповідно до різної робочої глибини. На планці зміни кута атаки дисків встановлені втулки, що полегшує регулювання кута атаки. Малий кут атаки забезпечує поверхневий обробіток, а його збільшення – гарне заглиблення.

Дискові борони LEMKEN

Дискові борони чи лущильники: огляд сучасних моделей для якісного обробітку ґрунту

Німецький виробник у своєму портфоліо має лінійку найпоширеніших дискових борін Rubin.

На ринку вже третій рік панує оновлена модель Rubin 10, що вирізняється новим розташування дисків, симетрично встановлених до напрямку руху. Завдяки цьому забезпечується прямий хід без бічного відведення і знижується витрата палива.

Диски діаметром 645 мм розташовані таким чином, що перший ряд розгортає ґрунт назовні, а другий – в середину агрегата. А щоб диски при міжрядді 12,5 см могли без зіткнення і пропусків працювати навіть усередині знаряддя, три середніх диска Rubin 10 зміщені по поздовжній осі. Диски DuraMaxx з підвищеною твердістю забезпечують довший термін служби у порівнянні із дисками Dural.

Rubin 10 з шириною від 3 до 7 метрів пропонуються у навісному та напівнавісному виконанні з жорсткою та складуваною рамою. 13 котків на вибір дозволяють пристосуватись до будь-яких виробничих умов та поставлених завдань. 50 к.с. на погонний метр ширини захвату в змозі забезпечити правильну швидкість від 12 кг/год. Гідравлічне регулювання глибини в базі пришвидшує та спрощує налаштування.

Для роботи на більшу глибину компанія пропонує коротку дискову борону Rubin 12, яка може працювати до 20 см завдяки дискам діаметром 736 мм. Ця коротка дискова борона при будь-яких ґрунтових умовах дозволить перемішувати великі обсяги пожнивних залишків, а концепція симетричного розташування дисків покращує продуктивність. Rubin 12 буває від 4 до 7 метрів шириною, як навісна, так і напівнавісна, а для роботи на максимальну глибину потрібно 80 к.с. на 1 метр ширини.

Дискова борона Massey Ferguson

Компанія Massey Ferguson для українських аграріїв пропонує дискову борону серії 1436. Це важкий причіпний агрегат, який забезпечує якісний передпосівний обробіток ґрунту та закладення добрив. Дискова борона має робочу ширину від 6,27 до 10,92 м, що дозволяє обробляти більшу територію за один прохід та економить витрати часу і палива. У всіх варіантах передбачено диски діаметром 61 см. Швидкий перехід у транспортне положення дозволить швидко повернути агрегат у робочий стан.

У виробництві цієї серії дискових борін застосовуються втулки із надмолекулярного полімеру (UHMW), що сприяє скороченню часу в технічному обслуговуванні. До інших переваг дискової борони Massey Ferguson 1436 слід віднести наявність трисекційної рами; встановлення «крокуючої» тандемної вісі для точного копіювання профілю поля, а також стійки C-Flex, що утримують дискові батареї, продовжують строк служби дисків та валів; передбачені синхронізовані гідроциліндри транспортної системи утримують постійну глибину роботи.

Чеські агрегати Bednar

Дискові борони чи лущильники: огляд сучасних моделей для якісного обробітку ґрунту

Чеський виробник Bednar у своїй лінійці має лущильники серії SWIFTERDISC та дискові борони ATLAS.

SWIFTERDISC – це дисковий лущильник короткої концепції з кріпленням дисків на окремих стійках (по 2 на стійку, так звана Twin-Disc система), та захистом у вигляді гумових демпферів. Призначений для швидкого, економічного та якісного лущення стерні. У каталозі компанії існує кілька моделей: XN (навісні моделі) , XO, XE (причіпні з шириною захвату до 12,4 м). SwifterDisc також може бути використаний для передпосівної підготовки, зводячи до мінімуму потребу в традиційних системах обробітку ґрунту.

До переваг агрегата можна віднести наявність агресивних А-дисків (діамтером 520 або 560 мм) з багатьма мілкими кромками , що надзвичайно якісно подрібнюють рештки та рівномірно заробляють їх в грунт, не залишаючи «шиферності». Також дискові агрегати BEDNAR відрізняються інтегрованою всередину машини транспортною віссю, офсетними котками та наявністю гідроциліндра на дишлі арегата. Все це забезпечує рівномірний хід агрегата без коливань та вібрацій.

ATLAS PROFI – це компактна коротка дискова борона надміцної конструкції, яка використовується як для мінімальної, так і для традиційної технології обробітку ґрунту. У каталозі компанії існує кілька моделей: AN, AO, AE. У всіх моделей розмір диска складає 620 х 6 мм і дозволяє виконувати лущення до 16 см з інтенсивним змішуванням пожнивних залишків з ґрунтом. Всі моделі ATLAS PROFI оснащені постійним пружинним фіксатором кожного диска, що збільшує тиск на ґрунт і, таким чином, забезпечує краще входження в ґрунт. Стійки кріпляться до рами за допомогою системи Flexi-Box, що не потребує обслуговування (без змащення).

Основними перевагами серії АО PROFI є X-подібне розташування дисків, та інтегрована транспортна вісь, що дозволяє агрегату працювати точно по осі руху трактора без зміщень.

Всі моделі ATLAS відрізняються швидким і легким поворотом на поворотних смугах завдяки використанню передніх опорних коліс та задніх котків. Конструкція агрегата також дозволяє легко і безпечно транспортувати його на дорогах, не виходячи за межі встановлених транспортних габаритів.

Дискові агрегати BEDNAR додатково можуть бути обладнані рядом корисних опцій, такий як подрібнюючий передній коток TrashCutter, штригельною борінкою, гідравлічною планкою ScrushBar тощо. Також BEDNAR пропонує великий вибір котків агрегата в залежності від польових умов.

Польські борони UNIA CUT

Дискова борона від польського виробника має можливість переобладнання (візок та дишло), що в свою чергу стає причіпною технікою. Дискові секції агрегату встановлені по типу «Х», що гарантують краще підрізання та перемішування.

Компанія UNIA пропонує українським аграріям три версії дискової борони: L, XL, XXL.

У версії L передбачаються зубові диски ø510х4мм, у версії ХL виробник пропонує диски ø610х6мм, а у найважчій версії CUT XXL – ø660х6мм, які легко подрібнюють та перемішують пожнивні рештки. Диски виготовлені з високоякісної сталі, мають високий ступінь захисту від пошкоджень та довготривалий термін експлуатації.

Борони CUT XXL виготовляються у напівнавісній версії з робочою шириною 5,0; 6,0; 7,0 м. У стандартному виконанні має трубчастий вал та транспортний візок (як опція є важкий т-подібний вал). Крім цього, флагманська версія характеризується гідравлічним складанням у транспортне положення. Спеціально підібрані колеса зменшують тиск борони на основу.

Лінійка Pöttinger Terradisc

Дискові борони чи лущильники: огляд сучасних моделей для якісного обробітку ґрунту

Для поверхневого перемішування ґрунту і рослинних решток австрійський виробник пропонує лінійку дискових борін Terradisc двох типів: навісні та причіпні.

Перший варіант агрегату виробляється на суцільній рамі або ж на рамі, що складається. Дискові борони із суцільною рамою ідеально підходять для тракторів до 190 к.с., до яких пропонується декілька варіантів навіски. Це гарантує гарні умови входження в ґрунт та достатню транспортну висоту. Перший ряд дискiв (діаметр 58 см) розташований дуже близько до трактора, що позитивно впливає на розмiщення центра маси.

Для лущення стернi та передпосiвного обробiтку на великих площах компанія запропонувала лінійку TERRADISC 4001 K / TERRADISC 5001 K / TERRADISC 6001 K. Вони відзначаються поліпшеними співвідношеннями форми, розміру, кутів атаки по вертикалі та відносно напрямку руху дисків. Варто наголосити, що конструкція лущильника передбачає наявність двох систем: TWIN ARM (до кожної широкої затискної скоби приварені дві міцні ковані стійки) та NON STOP (захист від перевантажень забезпечується гумовими демпферами товщиною 40 мм).

Іншим варіантом дискових борін є машини TERRADISC T – моделі з транспортним шасі. Моделі TERRADISC T приєднуються до підйомного механізму трактора з кат. 2/2 та кат. 3/3. У каталозі компанії Poettinger існують варіанти із робочою шириною до 6 м та більше 8 м. Незважаючи на велику робочу ширину, система ідеально повторює поверхню поля. Це доступно завдяки гідравлічним копіювальним колесам (подвійне копіювальне колесо 340/55-10) та свободі руху бокових крил.

Борони компанії Велес-Агро

Дискові борони чи лущильники: огляд сучасних моделей для якісного обробітку ґрунту

Виробник Велес-Агро випускає компактні дискові борони серії KRONOS. Вони призначені для якісного поверхневого та передпосівного обробітку ґрунту.

Особливістю конструкції агрегату є закріплення тандемних дискових робочих органів за допомогою гумових амортизаторів, що забезпечує розпушування ґрунту з незначними енергозатратами та знижує динамічні навантаження на підшипникові вузли. Диски встановлено на відстані 220 мм (110 мм по сліду) з кутом атаки 17 градусів, що гарантує повне підрізання рослинних решток та ґрунту. Зворотне ущільнення поверхні та розрихленого шару ґрунту виконується котком.

Механізм копіювання поверхні рельєфу поля опирається на коток, що гарантує стабільність дотримання заданої глибини обробітку по всій ширині захвату агрегату. При лущенні стерні зернових за один прохід агрегата забезпечується стан ґрунту, що відповідає вимогам до цієї операції в найсучасніших агротехнологіях. Стабільність та рівномірність дна обробітку дозволяє рекомендувати KRONOS і для виконання передпосівної культивації.

Підготував Андрій Сава

Залишити коментар: