Новини, Рослинництво

Експорт агропродукції та результати жнив в Україні: чого очікувати цьогоріч?

01.10.2022

Україна – житниця Європи. До війни наша країна стабільно входила до п’ятірки провідних світових експортерів зернових та зернобобових, а на початку минулого року навіть посіла друге місце за цим показником.  Але з початком повномасштабного вторгнення росії перед світом постала загроза голоду через блокування портів та вивіз агропродукції окупантами.

Після довготривалих перемовин експорт за «зерновою угодою» між Україною, Росією, Туреччиною та ООН таки вдалося відновити. 1 серпня вперше з 24 лютого з Одеського порту вийшло судно завантажене українським продовольством.

Як наразі проходить експорт зерна? З якими труднощами доводиться стикатися? Скільки тонн продовольства вже відвантажено?

Світлана Литвин, аналітик УКАБ: «Продовольча криза в Україні може бути лише в областях, які перебувають під окупацією, іншим регіонам нічого не загрожує»

На ці та інші питання відповідала аналітик УКАБ Світлана Литвин:

– Наразі головним досягненням в експорті агропродукції є відновлення роботи морських портів Одеської області. Залучення цього каналу з 1 серпня 2022 року частково дозволили наростити додаткові обсяги експорту – станом на 16 серпня було вивезено 450 тис. т зернових культур за допомогою 16 суден.  Однак, варто зазначити, що наразі обсяги відвантажень цими портами є незначні, порівняно з їх максимальними можливостями.

Серед головних труднощів те, що для нарощення обсягів експорту морськими портами необхідна більша активність зі сторони власників суден. Гаранти безпеки зернового коридору зі свого боку допомагають та стимулюють власників суден не боятися проходити цими шляхами. Поки не було серйозних інцидентів з суднами, тому це додає надії, що коридор дійсно буде працювати.  Левова частка судено, які вийшли з українських портів – це судна, які були завантажені ще до початку повномасштабного вторгнення. Тим не менш, є заявки від нових суден.

Загалом, враховуючи усі доступні логістичні шляхи, можемо споглядати наступну тенденцію: за липень, коли не було можливості експортувати морем, вдалось вивезти 2,7 млн т агропродукції. За 15 днів серпня 2022 року Україною було експортовано 2 млн т продукції АПК, що на 65% перевищує аналогічний показник першої половини липня та на 17% – показник другої половини липня 2022 року. Позитивна динаміка нарощування експортних відвантажень Україною продовжується.

Структура експорту агропродукції в першій половині серпня 2022 року була такою:

  • зернові культури: 1,1 млн т (кукурудза – 62%, пшениця – 29%, ячмінь – 9%). Приріст до аналогічного показника попереднього місяця: +60%;
  • олійні культури – 459,1 тис. т (насіння ріпаку – 60%, соняшнику – 21%, сої – 19%). Приріст: +68%;
  • рослинні олії – 197,9 тис. т (соняшникова олія – 93%, соєва – 7%). Приріст: +64%;
  • макухи після вилучення рослинних олій – 204,4 тис. т (соняшникова – 90%, соєва – 10%). Приріст: +278%.

За вказаний період доволі суттєво зріс експорт олійних культур. При цьому відбулися зміни в структурі експорту цієї категорії, а саме зростання частки ріпаку та зменшення частки насіння соняшнику. Це пов’язано зі збором врожаю ріпаку, що практично закінчується в Україні та експортоорієнтованістю цієї культури. Також свій вплив мало зростання експорту соняшникової олії, що призвело до зменшення відвантажень безпосередньо насіння.

Також пані Світлана зробила прогноз щодо нового урожаю зернових та розповіла, як проходять жнива на тимчасово окупованих територіях та у зонах бойових дій.

– Цей рік є складним для українських аграріїв через війну та труднощі, які вона створює. Особливо сутужно сільгоспвиробникам на тимчасово окупованих територіях та поблизу зон, де ведуться бойові дії. Аграрії в окупації постійно піддаються фізичному і психологічному тиску: у багатьох ворог забрав нерозпроданий минулорічний урожай, в декого – техніку. Тих, у кого вона залишилася, примушують «до співпраці»: намагаються схилити до усіляких схем і в кращому разі за безцінь, або й задарма забрати та вивезти  збіжжя.

У складних умовах і сільгоспвиробники, котрі працюють на контрольованих Україною територіях поблизу фронту. Є випадки обстрілів, які ведуться ворогом вдень і вночі. Поля з дозрілим врожаєм вигорають після влучання мін, ракет та снарядів. Це – величезні втрати для аграріїв, а також постійні ризики для людей, які працюють у полях. Техніка підривається, є випадки загибелі механізаторів – зокрема, й на раніше звільнених від ворога територіях.

У решті підконтрольних Україні регіонів ризиків менше. Збиральна кампанія набрала темпів, вже зібрано близько 24 млн т нового врожаю. Наразі завершується збір ранніх зернових культур (пшениці, ячменю, ріпаку), через кілька тижнів розпочнеться збір пізніх культур – соняшнику, кукурудзи та сої.

Враховуючи обставини воєнного часу, можна говорити про відносно непогані показники валових зборів, хоч вони й будуть значно нижчі як через скорочення посівних площ (тимчасова окупація значних територій, неможливість проведення посівів на частині територій через її забрудненість мінами), так і за рахунок зменшення врожайності (неможливості дотримання всіх вимог технологічних карт через часткову відсутність необхідних матеріально-технічних ресурсів та зміщення терміну виконання операцій).

Загалом очікується врожай зернових та олійних культур на рівні 65-67 млн т, що перевищують попередні очікування. Сподіваємося, що подальші погодні умови дозволять отримати такий врожай.

Експорт агропродукції та результати жнив в Україні: чого очікувати цьогоріч?

Якщо розглядати культури, збір яких вже практично закінчився, то маємо наступну ситуацію:

Пшениця: станом на 18 серпня 2022 року було зібрано 91% посівних площ озимих та ярих сортів цієї культури.

За попередніми оцінками Україна в 2022 році зможе зібрати 19,2 млн т пшениці зі середньою врожайністю 40,2 ц/га. Цей показник на 40% менше валового збору 2021 року, коли ми мали історичний максимум, та на 23% менше показника 2020 року, коли в Україні були погані погодні умови. В довоєнний час внутрішня річна потреба України в пшениці була на рівні 7 млн т. Таким чином стає зрозуміло, що Україна повністю забезпечить себе пшеницею (вирощено в 2,7 разів більше внутрішніх потреб), а також буде мати експортний потенціал.

Ячмінь: станом на 18 серпня 2022 року було зібрано 96% посівних площ.

Згідно з прогнозами, українські аграрії зможуть зібрати 5,8 млн т ячменю з середньою врожайністю 34,5 ц/га. Це на 39% нижче валового збору 2021 року та на 24% нижче показника 2020 року. До початку повномасштабного вторгнення внутрішній фонд споживання ячменю в Україні становив 3,9 млн т. Україна повністю перекриває свої потреби в ячменю, а також має певний залишок для експорту.

Ріпак: станом на 18 серпня 2022 року було зібрано 98% посівних площ.

Прогнозовано буде зібрано 3,1 млн т ріпаку з середньою врожайністю 28,4 ц/га. Цей показник на 7% перевищує валовий збір 2021 року та 23% показник 2020 року. Посівні площі під цією культурою були збільшені в цьому році через складнощі з експортом. Оскільки ця культура дає меншу врожайність та значно вищу ціну в порівнянні з зерновими культурами, а також стабільно високий попит на світовому ринку, частина господарств збільшила посівні площі під ріпаком.

Горох: станом на 18 серпня 2022 року було зібрано 97% посівних площ.

За попередньою оцінкою, сільгоспвиробники зберуть близько 261 тис. т з середньою врожайністю 23,9 ц/га. Цей показник на 54% нижче валового збору 2021 року та на 45% нижче показника 2020 року. Посівні площі гороху були відчутно скорочені в цьому році через більш велику їх концентрацію на сході країни, де зараз тривають бойові дії.

Залишити коментар: