Новини

Експорт зерна України в лютому: незважаючи на саботаж, експортовано 2,7 млн. тонн

17.02.2023

Незважаючи на перешкоди у вигляді затримок з пропуском суден через зернові коридори, Україна змогла експортувати 2,7 млн тонн зерна в лютому, передає Зернова біржа.

За даними Державної митної служби, на 15 лютого 2023 року Україна експортувала 29,678 млн тонн зернових та зернобобових культур з початку поточного сезону 2022/23, що на 41% менше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було експортовано 41,958 млн тонн. У першій половині лютого поточного року було експортовано 2,707 млн тонн зернових, що на 29% менше, ніж у першій половині лютого 2022 року, коли було експортовано 3,488 млн тонн.

У розрізі культур з початку поточного сезону було експортовано:

  •  пшениці – 10,548 млн тонн (у лютому – 813 тис. тонн);
  •  ячменю – 1,958 млн тонн (141 тис. тонн);
  •  жита – 14,9 тис. тонн (2,2 тис. тонн);
  •  кукурудзи – 17,06 млн тонн (1,745 млн тонн).

На 15 лютого обсяг експорту українського борошна склав 91,1 тис.тонн (у лютому – 8,7 тис. тонн), у тому числі пшеничного борошна – 87,2 тис. тонн (8,6 тис. тонн).

Трейдери докладають всіх зусиль, щоб встигнути відвантажити закуплені обсяги до 19 березня, і не планують навантаження суден після 15 березня, так як вони не розраховують на продовження зернового коридору через риторику з боку рф, яка нібито виходить із зернової угоди. Вчора віце-прем’єр-міністр України, Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликали міжнародних партнерів вимагати від рф негайного припинення штучних затримок у роботі “зернового коридору”.

У заяві наголошується, що представники російської федерації, що входять до складу інспекційних груп при спільному координаційному центрі в Стамбулі, навмисне затримують перевірку суден, що прямують через Босфор в або з українських портів. Через це проводиться менше половини щоденних інспекцій з 10, що призвело до створення черги з понад 140 суден, більшість з яких чекають більше місяця.

Тим часом росія руйнує портову інфраструктуру України, створює загрози безпеці для українських південних регіонів з Чорного моря і перешкоджає роботі Чорноморського зернового коридору, тоді як рф скористається можливістю вільного торгового судноплавства з російських портів на Чорному морі. У 2022 році обсяг перевезень через морські порти росії в Азово-Чорноморському басейні склав понад 250 млн тонн, що більше, ніж у 2021 році. При цьому перевірка цих судів в Босфорі не проводиться.

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс на прес-конференції в Женеві 15 лютого відреагував на звернення українських міністрів і заявив, що реалізація зернової угоди повинна бути продовжена після закінчення 19 березня, коли закінчується його термін дії. Він висловив упевненість, що це буде зроблено для забезпечення міжнародної гуманітарної безпеки.

Залишити коментар: