Новини, Рослинництво

Інокуляція, мікоризація та фосфор мобілізація на бобових

06.08.2021

Практичний досвід співпраці Biligrain з компанією БТУ-ЦЕНТР.

9 липня насіннєва компанія Biligrain на базі господарства ТОВ «Агрокрай» у Красилівському районі на Хмельниччині організувала День поля.

Участь у заході взяли чимало провідних вітчизняних та зарубіжних компаній. Серед них і багаторічний партнер компанії Biligrain – компанія БТУ-ЦЕНТР – український виробник мікробних і ферментних препаратів  для сільського господарства, широко відомий не тільки у нашій країні, а й за кордоном.

Уже понад 23 роки БТУ-ЦЕНТР пропонує інноваційні продукти для захисту та живлення рослин, оздоровлення ґрунтів, для тваринництва тощо. У продуктовій лінійці компанії вже 64 біопрепарати для АПК. Продукція компанії має органічну сертифікацію Organic Standard та дозволена  до використання в органічному землеробстві.

Щоб дізнатися детальніше, які ефективні рішення БТУ-ЦЕНТР запропонувала ТОВ «Агрокрай», ми поспілкувалися з головним агрономом компанії Олександром Ростоцьким.

– Пане Олександре, насамперед, розкажіть, у чому переваги продуктів компанії БТУ-ЦЕНТР?

– Сільське господарство в Україні розвивається шаленими темпами, і все більше агровиробників розуміють, що без його біологізації не можливо отримати здорові та високі врожаї, які може дати наша земля.

Основна перевага нашої компанії – це поєднання наукового підходу та якісних продуктів. На базі підприємства діє власне виробництво, сучасні атестовані лабораторії, власний Інститут прикладної біотехнології. Щороку ми вдосконалюємо якість наших біопрепаратів, проводимо наукові, лабораторні та практичні дослідження, робимо аналізи ґрунту, аби довести аграріям, що при внесенні біопрепаратів у ґрунт в кращу сторону змінюється його мікробіологія, земля набуває природного стану. Наші агрономи виїжджають у поля, надають безкоштовні консультації та за потреби розробляють технології вирощування, враховуючи особливості кожного господарства.

Інокуляція, мікоризація та фосфор мобілізація на бобових

– Як давно ви співпрацюєте з компанією Biligrain, та які продукти господарство вже випробувало на своїх полях?

– Ми співпрацюємо вже більше 6 років, зокрема по деструкторах стерні. Це господарство  має свою специфіку роботи: вони не проводять попередню обробку насіння, а всі препарати додають вже в полі під час внесення рідких комплексних добрив. Уже після першого разу використання біодеструкторів, наші партнери залишилися задоволені результатом. Тож тепер застосовують їх щороку.

– Які досліди ви заклали на полях Biligrain цього сезону?

– На полі закладено три варіанти дослідів на квасолі:

  • обробка в рядок інокулянтом РІЗОЛАЙН®-р;
  • інокулянт РІЗОЛАЙН®-р з мікоризним препаратом МІКОФРЕНД®;
  • інокулянт РІЗОЛАЙН®-р з біологічним добривом для PK-мобілізації та N-фіксації ГРАУНДФІКС®.

– Чому саме ці препарати обрали для дослідження?

– Зазначу, що ми не проводимо дослід лише заради досліду, ми намагаємось реалізовувати ті дослідження, які стовідсотково можуть бути впроваджені у технологію виробництва на тому чи іншому підприємстві та принесуть позитивний результат. Навесні я запитав у головного агронома компанії Biligrain, які продукти його цікавлять у виробництві. Агроном відзначив, що хотів би спробувати інокулянт РІЗОЛАЙН®-р з мікоризоутворюючим препаратом
МІКОФРЕНД® та з ґрунтовим біодобривом ГРАУНДФІКС®. Але, щоб не змішувати ці всі препарати, і показати переваги кожного з них ми вирішили закласти кілька ділянок з кожним препаратом окремо.

– І які результати? Чи утворюються бульбочки на квасолі?

– Бульбочки утворюються. Але квасоля – це досить специфічна культура, тому бульбочки не такі стабільні, як на сої. Ми раніше проводили обстеження, то бульбочки були гарні. Проте, потім почалися опади. Тож хотілося б, можливо, краще. Але така ситуація не лише на наших дослідних ділянках: там, де господарство закладало стандартні інокулянти, якими користується вже багато років, ситуація гірша: бульбочок практично взагалі немає.

– Чи правда, що при застосуванні препарату МІКОФРЕНД®  рослина краще переносить стреси і посуху?

– Так, це правда. Що ж таке мікориза? Це симбіотичне співжиття рослини з грибом. Унаслідок симбіозу гриб «поселяється» на кореневій системі рослини, і цим самим сприяє її збільшенню. Як результат, рослина краще накопичує воду і елементи живлення. Більшість культур здатні утворювати свою мікоризу, але щоб гарантувати цей процес, ми створили свій мікоризоутворюючий біопрепарат, до складу якого входить не лише мікоризний гриб, а й комплекс мікроорганізмів, які допомагають йому гарно розвиватися, боротися зі збудниками хвороб, покращувати живлення рослин. Зокрема, МІКОФРЕНД® сприяє активному заселенню кореневої та прикореневої зони мікоризними грибами та сапрофітними ризосферними бактеріями; збільшенню площі поглинання кореневою системою рослин за рахунок утворення та розвитку мікоризи; забезпеченню рослин вітамінами, фітогормонами, амінокислотами; допомагає розчинити недоступні форми елементів живлення (азоту,  фосфору,  калію, кальцію тощо) і перевести їх у доступні для рослини форми; виділяє фітотоксини, які знищують патогенів у ґрунті.

– Навіщо до інокулянта додавали фосфор-калій мобілізатор ГРАУНДФІКС®?

– Перш за все, потрібно розділити роботу інокулянта і ґрунтового добрива ГРАУНДФІКС®. Інокулянт націлений на симбіоз бактерій і рослини, за рахунок чого відбувається засвоєння недоступного азоту, який міститься в атмосфері, у доступну для рослини форму. Тобто, іншими словами, за рахунок інокуляції ми сьогодні економимо на дорогих азотних добривах. А ґрунтове біодобриво ГРАУНДФІКС® сприяє мобілізації фосфору та калію з нерозчинних сполук, фіксації азоту та підвищенню ефективності використання мінеральних добрив. Також за рахунок виділень мікроорганізмами біологічно активних речовин відбувається стимуляція росту і розвитку кореневої системи, а антибіотичні сполуки, які виділяють мікроорганізми, частково обеззаражують ризосферу рослин.

– Препарати вносили в рядок чи обробляли насіння заздалегідь?

– Внесення препаратів у рядок – це найбільш ефективний, прогресивний і дешевий метод сьогодні.

По-перше, якщо інокулянт чи будь-який інший препарат ми вносимо одразу при посіві, це стовідсотково убереже його від дії різних негативних чинників, адже він одразу попадає в насіннєве ложе і ризосферу рослин. Звісно, нашим інокулянтом РІЗОЛАЙН®-р можна обробляти насіння і за 5-7 днів до посіву. Ніби термін великий, але ви бачили, що робилося з погодою навесні: обробили насіння і місяць не могли зайти в поле.

По-друге, під час внесення в рядок використовуються менші норми внесення. Наприклад, у звичайному землеробстві біодобриво ГРАУНДФІКС® локально треба вносити 3-5 л/га, а для внесення у рядок достатньо 0,7 л/га. Економія суттєва, а ефективність дії не змінюється.

– Чи обробляли насіння хімічними протруйниками? Якщо так, то які рекомендації по обробці інокулянтами в такому випадку?

– Обробка хімічними протруйниками – це стандартна технологія всіх господарств. Проте, нині хімічні протруйники, особливо для бобових культур, обирають вже такі, які лояльні до дії інокулянтів. Тому як такої загрози немає. Крім того, ми не обробляли насіння заздалегідь, а вносили інокулянт у рядок.

Додам, що у нашому Інституті прикладної біотехнолгії ми проводили досліди на сумісність інокулянтів з різними хімічними протруйниками, особливо тими, які сьогодні є топові на ринку, але негативної дії на бульбочкоутворюючі бактерії не побачили.

– Наостанок, яку різницю ви відмітили між ділянками?

– Помітна різниця по кольору, росту і розвитку кореневої системи. Є відмінності і там, де вносили тільки інокулянт РІЗОЛАЙН®-р: він працює, утворилися гарні бульбочки, рослина зелена.

На ділянці, де вносили інокулянт РІЗОЛАЙН®-р з мікоризоутвоюючим препаратом МІКОФРЕНД®, коренева система гарно розгалужена, гарно виглядає і наземна маса. На третій ділянці, де є інокулянт з ГРАУНДФІКС® коренева система взагалі чудово розгалужена, добра й наземна маса. Тобто кожен наш препарат відмінно працює!

Анна Артим

Інокуляція, мікоризація та фосфор мобілізація на бобових

Залишити коментар: