Новини, Це цікаво

Історія одного трактора, або Як британський винахідник сконструював із велосипеда с/г машину

20.11.2021

Ден Альбоун був англійським винахідником, виробником та велосипедистом. Він винайшов перший успішний легкий сільськогосподарський трактор та велосипед Ivel Safety.

Народився Ден 12 вересня 1860 року в містечку Бігглсвейд, графство Бедфордшир. На свій дев’ятий день народження Ден Альбоун отримав у подарунок велосипед Boneshaker. З цього моменту він почав неабияк захоплюватися велоспортом. До 13 років хлопець спроєктував та побудував свій власний велосипед із підвіскою, завдяки якому здобував перемоги у місцевих перегонах. Після закінчення школи Альбоун пройшов навчання у провідних слюсарів та інженерів.

Історія одного трактора, або Як британський винахідник сконструював із велосипеда с/г машину

Виробництво велосипедів

У віці 20 років Ден заснував невеличке виробництво під назвою «Ivel Cycle Works», яке займалось виробництвом спортивних велосипедів. Його першими продуктами були велосипеди Ivel Light Roadster та Ivel Racer. У 1882 він представив триколісний велосипед Ivel.

У 1890-х роках багато виробників велосипедів перейшли на виробництво двигунів (наприклад, William Morris та Armand Peugeot). Ден вирішив не відставати, і також  розробив машину на базі одноциліндрового двигуна Benz.

Історія одного трактора, або Як британський винахідник сконструював із велосипеда с/г машину

Він випробував цей зразок автомобіля, а згодом представив його на виставці в Лондоні. На цьому винахідник не зупинився, пізніше він розробив п’ятимісну версію машини під назвою Ivel Landaulette, з двоциліндровим двигуном.

Справжнім проривом став мотоцикл Ivel, який винахідник Ден Альбоун сконструював у 1901 році. Це був вдосконалений велосипед з двигуном, що приводив у рух заднє колесо.

Створення легкого трактора для оранки

Наприкінці 19 століття оранка на фермах забезпечувалася переважно кіньми. Парові переносні двигуни та самохідні тягові двигуни почали використовувати для сільськогосподарських робіт наприкінці 1850-тих років, проте, вони були надто важкими для оранки.

 У 1890-х роках двигуни внутрішнього згоряння набули більшого поширення, але це були стаціонарні двигуни з ремінним приводом сільськогосподарських машин, та й вага у них також була занадто велика  – 8600 кг (8,5 тонни).

Дену Альбоуну спало на думку сконструювати легкий бензиновий сільськогосподарський автомобіль загального призначення. У  листопаді 1901 року він завершив розробку конструкції трактора та подав заявку на патент 15 лютого 1902 року.

12 грудня 1902 року, спільно з іншими бізнесменами, Ден заснував компанію «Ivel Agricultural Motors Limited». Свою першу машину він назвав «Сільськогосподарський мотор Ivel», слово «трактор» узвичаїлося пізніше.

Історія одного трактора, або Як британський винахідник сконструював із велосипеда с/г машину

«Трактор» Дена отримав срібну медаль на Королівській сільськогосподарській виставці у 1903 та 1904 роках, а в лютому 1904 р. сільськогосподарський мотор Ivel виборов золоту медаль з оранки. Сільськогосподарський двигун Ivel був легким, потужним та компактним. Він мав одне переднє колесо з твердою гумовою шиною і два великі задні колеса, як у сучасного трактора. У двигуні використовувалося водяне охолодження за рахунок випаровування. У нього була одна передня та одна задня передача. Шків з лівого боку дозволяв використовувати його як стаціонарний двигун. Ціна такого агрегату у 1903 році становила 300 фунтів стерлінгів.

Підготувала Христина Котович

 

 

Залишити коментар: