Агроісторик

Історія трактора

07.08.2013

Трактор – засіб транспорту, який застосовується передусім в сільському господарстві, як тягач або джерело приводу. Слово “трактор” походить від латинського “trahere”, що означає “тягти”. Трактори переважно не їздять швидко – приблизно 40 км/г, але в деяких сучасних машин максимальна швидкість досягає навіть 80 км/г (напр. JCB Fastrac).

… у світі

Предками тракторів були парові локомобілі, яких було винайдено в половині ХІХ століття. Перший трактор з двигуном внутрішнього згоряння винайшов американець Джон Фреліх, але його машина стала популярною лише через 10 років.

Першим широко використовуваним трактором була машина Фордсон Генрі Форда, побудована в 1917 р. До кінця дев’ятнадцятого століття в Англії в сільському господарстві використовувалося майже дві тисячі тракторів. Американські інженери першими створили трактор, оснащений двигуном внутрішнього згоряння в далекому 1896 році. На початку минулого століття трактори надійшли в продаж, що викликало деякий ажіотаж серед фермерів. Проте, поволі  він згас: трактори були дуже важкі, і дуже утрамбовували родючий грунт. Ще однією проблемою стало те, що трактори часто виходили з ладу і вимагали ремонту, а ремонт і запчастини для тракторів коштували дуже дорого. Проте ідея позбутися від коней у сільському господарстві була надто хороша, щоб від неї відмовитися, і в 1907 році з’явилася модернізована модель трактора: вона була значно легше свого важкого попередника. Вирішувалася і проблема з ремонтом: стали розвиватися ремонтні майстерні для тракторів.   Тракторобудування, як галузь промисловості починає свій відлік з 1917 року, саме того року почалося масове виробництво тракторів, на заводах Форда. До Європи будівництво тракторів дійшло через три роки, в числі перших цей не легкий промисел стали освоювати у Великобританії і Німеччини.

… у Радянському Союзі

У Росії важливість тракторів для країни  Радянський уряд оцінив після 1917 року, виділивши гроші на будівництво тракторів у важкі для країни роки інтервенції. Починаючи з 1918 р. за вказівкою В. І. Леніна здійснюється підготовка виробництва для випуску тракторів.

У 1919 р. винахідник Я. В. Мамин створив трактор “Гном” з нафтовим двигуном потужністю 11,8 кВт. Виробництво тракторів було настільки важливим, що був виданий Декрет Ради Народних Комісарів від 1 квітня 1921 про визнання сільськогосподарського машинобудування справою надзвичайної державної ваги. У 1922р починають випускатися трактори “Коломенец-1” конструкції Е. Д. Львова. У 1922-1923года створюється трактор “Запорожець” під керівництвом інженера Л. А. Унгера. В 1924 почав випускатися трактор “Комунар” (копія німецького трактора Hanomag WD Z 50) на Харківському паровозобудівному заводі. У 1924р також налагоджується виробництво тракторів “Карлик” конструкції Я. В. Мамина з двигуном потужністю 8,8 кВт (12 л. С), у двох варіантах: трактор “Карлик-1” (триколісний, з одного передачею вперед, зі швидкістю руху 3 … 4 км / год) і “Карлик-2” (чотириколісний, з одного передачею і реверсом). З 1924 по 1932 р. Ленінградський завод “Червоний путиловец” освоїв і випустив близько 50 тис. тракторів ” Фордзон-Путіловец “, а потім з 1934 р. на цьому заводі став випускатися трактор” Універсал “(копія трактора Farmall F-20 американської фірми International Harvester) з гасовим двигуном і металевими колесами. “Універсал” був першим вітчизняним трактором, експортованим за кордон .

“Гном”, “Коломенец-1”, “Карлик”, “Запорожець”, “Комунар” – перші радянські трактори. Перші трактора випускалися відносно невеликими партіями, але завдяки їм вони багато чому навчили, виховали перші кадри тракторобудівників і по праву увійшли до історії вітчизняного тракторобудування. Подальший розвиток країни вимагало будівництва великих спеціалізованих тракторних заводів. Використовуючи отриману від продажу зерна валюту, за допомогою американських і європейських інженерів та поставок обладнання декількох сотень іноземних компаній були побудовані: Сталінградський тракторний завод у 1930р (випускав трактори СТЗ-15/30 (McCormick Deering 15-30, фірма International Harvester), Харківський тракторний завод у 1931р (випускав трактори ХТЗ, подібні тракторів СТЗ), Челябінський тракторний завод у 1933р, випускав гусеничні трактори С-60 ( Caterpillar Sixty). За десять передвоєнних років вітчизняна промисловість виробила для сільського господарства близько 700 тис. тракторів. Загальний випуск вітчизняних тракторів склав 40% їх світового виробництва. Завдяки цим успіхам планового розвитку економіки – відстале, роздроблене сільське господарство дореволюційній Росії перетворилося на велике механізоване.

У роки Великої Вітчизняної війни побудований Алтайський тракторний завод, а в післявоєнні роки – заводи в Мінську, Володимирі, Липецьку, Кишиневі, Ташкенті, Павлодарі.