Історія соняшнику сягає своїм корінням у III тис. до н.е. Дослідження свідчать про те, що вже у той час квітка культивувалась північноамериканськими індіанцями. Насіння давніх соняхів було дуже дрібним, довжиною не більше 5 мм. Незважаючи на це, індіанці використовували його у їжу – смажили, робили густі юшки. З розмелених і спресованих насінин готували спеціальні кульки, які брали з собою у далекі походи, а з дроблених – шляхом екстракції в кип’ячій воді, добували олію. З лушпиння від смаженого насіння готували гарячий напій, який на смак нагадував каву.
1510р. – на іспанських кораблях, які повернулися з Північної Америки до Європи, приїхав і соняшник. Перше насіння було висіяне у Мадридському ботанічному саду. Рослина почала тішити людей не тільки своїми розкішними квітами, а ще й приємним на смак насінням. Давало це насіння трохи пахучої олії. Але якби хто-небудь висловив думку про те, що жовтоголовий чужинець стане з часом однією з головних олійних культур світу, його б визнали ненормальним.
1576р. – ботанік Матіас де Лобель, перший дав науковий опис соняшника. Назва була узаконена і записана як Helianthus (з грецької helios – сонце, anthos – “квітка”). Через півтора століття Карл Лінней додав до цієї назви видову назву an-nuus – «однорічний». Протягом багатьох років соняшник у Західній Європі використовували лише з декоративних цілей. Центром розведення соняшника в той період стала Німеччина.1705р. – у Німеччині безуспішно намагалися впровадити соняшник в якості сурогату кави, але населення не прийняло цю “підробку”, віддавши перевагу іншим сурогатам – цикорію, жолудям і ячменю.
1716р. – вперше про виробництво олії з соняшника в Європі замислились англійці. Існує деякий англійський патент, який детально описує цей процес. Однак масштабне виробництво соняшникової олії почалося саме в Росії.
Під час археологічних розкопів на території Підмосков’я, датованих VII – V ст. до н.е., знаходили насіння соняшника. А на стінках посудин, де тримали харчові запаси, збереглися залишки олії, дуже схожої за своїм складом на соняшникову. Певно, наші пращури знали і навіть культивували цю рослину, але з деяких причин про цю квітку забули. Так воно було чи ні, але соняшник починає свій відлік на слов’янських землях з часів Петра I. Упродовж першого року “життя” (1717р.) на наших землях, сонях саджали, щоб мати “маленьке сонечко” на своїм городі, а “лузання насіння на призьбі” було улюбленим заняттям селян і купців.
1779р. – в “Академических известиях” Російської Академії наук було висловлено припущення про можливість добувати із насіння соняшника олію.
1829р. – в слободі Олексіївській Воронезької губернії, кріпосний графа Уварова, Данило Бокарьов, спорудив для переробки соняшника першу олійницю. Працювала вона за допомогою кінної тяги. Два коні монотонно рухались по колу, закручуючи гвинт. Гвинт давив на прес-форму, в яку засипали смажене насіння і по жолобу в жбан текла золотиста, наче квітковий мед, цівка олії.
Замовники підставляли під струмінь край чорного хліба, сильно присолювали його жовтуватою чумацькою сіллю і снідали біля олійниці.
1832р. – майстер Єгор Іванович Євреїнов замінив коней паровим двигуном. Так, доти невідома і нічим не примітна слобода, стала батьківщиною виробництва олії.
1833р. – купець Папушин, при сприянні Данила Бокарьова, побудував перший завод, який спеціалізувався на добуванні соняшникової олії.
Олія соняшника швидко здобула популярність на слов’янських землях тому, що її споживання не було заборонено у дні Великого Посту.
До середини XIX ст. в багатьох районах Воронезької і Саратовської губерніях соняшник займав 30 – 40% посівної площі.До 1892р. – емігранти з Росії завезли культуру виробництва соняшника і соняшникової олії назад у США і Канаду, де про нього вже встигли забути. Втім, американський сільськогосподарський ринок із задоволенням сприйняв новинку і вже спочатку XX ст. Сполучені Штати стали одним із основних, після Росії, виробником соняшникової олії.
1912р. – поворотний момент в біографії квітки сонця. Російський селекціонер Василь Степанович Пустовойт, розробив високоефективну систему селекції і насінництва соняшника. Йому вдалось значно підвищити олійність соняшника і його стійкість до шкідників. Василь Пустовойт є “автором” 20 високоолійних сортів соняшника. Найпрестижніша світова премія в галузі розведення соняшника насить ім’я “Міжнародна премія Пустовойта”.
XXI ст. – соняшник – один з провідних сільськогосподарських культур України. Сьогодні, маючи за плечима довгий шлях, соняшник тішить нас своєю золотистою, ароматною і дуже корисною олією, а також насінням, яке за довгі роки полюбилось, і стало традиційним продуктом в кожній сім’ї.
Залишити коментар: