Новини, Це цікаво

Катерина Езау: ботанік, яка здійснила прорив у селекції цукрового буряка і не тільки

16.04.2023

Катерина Езау: ботанік, яка здійснила прорив у селекції цукрового буряка і не тільки

Катерина Езау – відома американська науковиця з України. Прадіди Катерини зі сторони обох батьків – Арон Езау та Генріх Геезе – на початку XIX століття переїхали з Пруссії на південь України. То був період, коли Російська імперія активно заохочувала німців освоювати малозаселені землі Таврії, нещодавно відібрані в Османської імперії. В умовах малоефективного кріпацького господарювання імперія дуже потребувала досвіду працьовитих і дисциплінованих німців.

Про сім’ю та освіту

Батько Катерини, Йоганн Езау, був відомим інженером-технологом. Він заснував у Катеринославі (нині місто Дніпро) власний завод із виробництва сільськогосподарської техніки, а на початку XX століття став міським головою Катеринослава. Одружився з Маргаритою Тевс, у шлюбі народилося четверо дітей. Катерина була наймолодшою – вона з’явилася на світ 3 квітня 1898 року.

В 11 років Катерину віддали до жіночої гімназії. У цей період вона опанувала німецьку, англійську й російську мови, згодом оволодівши також іспанською, французькою і португальською. У 1916 році дівчину відправили до Москви навчатися на сільськогосподарських курсах. Але вона встигла закінчити тільки один курс із трьох. Наступного року почалася революція, і після літніх канікул Катерина залишилася вдома у Катеринославі.

У 1922 року Катерина з батьками переїхала до США, де саме починався період економічного розквіту – так звані роки «просперіті». Опинившись у Каліфорнії, Катерина почала працювати в цукровій компанії Шпрекеля, де займалася селекцією цукрових буряків. Водночас, вона мріяла продовжити навчання і займатися наукою. Тому вступила до аспірантури Каліфорнійського університету в місті Девіс і 1932 року здобула ступінь доктора філософії. Це дало змогу Катерині почати викладацьку й дослідницьку роботу в Каліфорнійському університеті Берклі – одному з найкращих вишів у світі.

Наукові дослідження

Спершу дослідження Катерини Езау стосувалися вдосконалення цукрових буряків у сенсі опірності різноманітним хворобам.

«Головним завданням Катерини Езау було вивести сорт цукрового буряка, який мав би стійкість до хвороб (зокрема, curly-top disease, або кучерявості). Хворобу тоді вже було визнано вірусом, що передається на буряки. У 1919 році компанія Шпрекель, де працювала Катерина, активно займалась селекцією буряків. Завданням Катерини було підвищити цукристість та удосконалити нові гібриди цукрових буряків»

Катерина Езау: ботанік, яка здійснила прорив у селекції цукрового буряка і не тільки

Але згодом вона значно розширила коло своїх наукових інтересів, зайнявшись фундаментальним вивченням анатомії рослин. 1953 року побачила світ її праця «Анатомія рослин», яка стала настільною книгою всіх ботаніків та селекціонерів, і за глибиною наукового викладу досі вважається однією з найкращих у світі в цій галузі. Свідченням цього є поява другого (1965) і третього (2006) видань книги. А загалом Катерина Езау є авторкою 5 книг і 162 наукових статей з ботаніки.

Нагороди та наукові звання

Вагомий внесок Езау в науку був гідно оцінений американським урядом і науковою спільнотою. 1957 року її обрали до складу Національної академії наук США, причому вона стала лише шостою жінкою в історії цієї організації. 1963 року Каліфорнійський університет у Девісі присудив їй звання професорки. Після цього Езау перевелася до Університету Каліфорнії у Санта-Барбарі, де продовжувала працювати до 94 років. Студенти відзначали її надзвичайно високий рівень викладання, легкість подачі навчального матеріалу, почуття гумору та людські якості – вона завжди була готова допомогти порадою, відповідала на всі запитання і листи своїх студентів навіть у вельми поважному віці. П’ятнадцятеро аспірантів стали докторами наук під її керівництвом.

У 1989 році Президент США Джордж Буш-старший нагородив Катерину Езау Національною науковою медаллю «На визнання її видатної діяльності як американського ботаніка за досконалі дослідження і відкриття, як фундаментальні, так і прикладні в царині анатомії рослин, що тривають понад шість десятиліть; за успішну викладацьку діяльність та написання наукових праць, підготовку нових поколінь вчених-ботаніків і за популяризацію ролі жінки в науці».

Катерина Езау пішла з життя 4 червня 1997-го в місті Санта-Барбара, штат Каліфорнія, у віці 99 років. У Сполучених Штатах Америки її визнано одним з найвидатніших ботаніків в історії країни.

 Підготувала Христина Котович

Джерела:
uain.press
uk.wikipedia.org

Залишити коментар: