Новини, Це цікаво

Компанія «Монсанто»: цікаві факти про світового гіганта у галузі хімічної промисловості

29.08.2021

Монсанто – транснаціональна корпорація, світовий лідер біотехнології рослин. Основна продукція компанії – генетично модифіковане насіння (кукурудза, соя, бавовна),  а також найпоширеніший у світі гербіцид «Раундап».

Історія компанії

Компанія «Монсанто» була заснована Джоном Френсісом Куїнном у 1901 році як суто хімічна компанія.  Джон був ветераном фармацевтичної промисловості з 30-тирічним стажем. Використавши власні кошти як стартовий капітал, він почав виробництво харчової добавки «Сахарин» для всесвітньовідомої марки «Кока кола». Спочатку «Монсанто» виготовляла лише сахарин, але згодом розширила виробництво інших харчових добавок «Кока Коли», ставши її основним постачальником.

monsanto

Джон Френсіс

 

Компанія «Монсанто» ніколи не стояла на місці  і впевнено рухалася до нових звершень: через короткий період часу вона стала успішним гравцем в області фармацевтики, почавши виробництво аспірину та саліцилової кислоти.

 У 1928 році управління компанією переходить до сина засновника Едгара, а вже У 1940-их роках компанія стає лідируючим виробником пластику (включаючи полістирол) і синтетичних волокон. З цього моменту «Монсанто» почала очолювати десятку провідних хімічних компаній США, налагодивши виробництво поліуретану  з німецьким хімічним гігантом «Байєр» у 1954 році.

едгар монсанто

Едгар Монсанто Куїнн

У 1960 «Монсанто» запустила перший завод з виробництва синтетичної оцтової кислоти каталітичним карбонізуванням метанолу. Процес зараз широко відомий під назвою «Monsanto acetic acid process» і є головним комерційним способом одержання оцтової кислоти (понад 50% світового виробництва оцтової кислоти). У 1982 році група дослідників «Монсанто» (Robb Fraley, Robert Horsch, Ernest Jaworski, Stephen Rogers) вперше в історії здійснила генетичну трансформацію рослин, за що у 1998 вони отримали Національну медаль США за технологію. Також компанія першою  провела польові випробування генетично модифікованих рослин у 1987 році, а через 9 років уперше в світі вийшла на ринок з насінням генетично модифікованих найважливіших сільськогосподарських культур – сої та бавовника.

У період 1996-2002 років відбувається серія купівель більш дрібних біотехнологічних (Agracetus, Calgene) і насіннєвих компаній («Asgrow», «Dekalb»), а також від’єднання хімічного бізнесу (Solutia). Починаючи з цього періоду, «Монсанто»  перетворилася з гіганта хімічної промисловості в піонера нової промисловості сільськогосподарської біотехнології.

У червні 2007р . «Монсанто» купила «Delta and Pine Land» – провідну компанію США, що спеціалізується на виробництві насіння бавовника, а роком пізніше придбала нідерландську насіннєву компанію «Де Ройтерс» (De Ruiter Seeds).

У червні 2018 р. компанія Bayer завершує операцію з придбання 100% акцій лідируючої компанії Monsanto. Вартість найбільшого в історії агропромислової галузі злиття склала $ 63,5 млрд.

Сьогодні компанія – одна з передових в області новітніх високотехнологічних рішень, які допомагають фермерам отримувати кращі врожаї, використовуючи воду, ґрунт та інші ресурси ефективніше і дбайливіше.

Цікаві факти:

  • Компанію «Монсанто» Джон Френсіс назвав дівочим прізвищем своєї дружини-іспанки Ольги Монсанто.
  • Серед інших продуктів компанії були підсолоджувач аспартам(під торговою назвою «NutraSweet»), бичачий соматотропін (BST), а також поліхлоровані біфеніли.
  • У 1960-ті компанія була лідируючим виробником сумнозвісного «Агента Оранж», що застосовувався для дефоліації рослинності під час війни у В’єтнамі.
  • У 2001 році колишній співробітник «Монсанто» Вільям Ноулзудостоєний Нобелівської премії за дослідження в області асиметричного каталізу, які проводилися ним на «Монсанто» в період 1960- 1986 років.

Підготувала Христина Котович

Залишити коментар: