Гість номера

Компанія «Агрокрай» вивела на український ринок новий бренд високоякісного насіння Biligrain

07.08.2020

Чимало сільгоспвиробників у нашій країні готує посівний матеріал самостійно. Та чи гарантує це високий урожай? За статистикою, у такому насінні приховано від 5 до 15% непомітних нашому оку пошкоджених насінин, зернини не вирівняні за розміром і вагою. Коли таким насінням буде засіяне поле, тоді мало важливо наскільки добре фермер підготував ґрунт, як щедро вніс добрива та який надійний захист використав для цих рослин – ця інвестиція не повернеться з прибутком.

В основі врожайності лежить здорове високопродуктивне насіння. Саме тому таке велике значення в усьому світі приділяють генетиці та селекції для створення щоразу нових адаптованих ефективних видів насіння.

Нещодавно на ринку України з’явився новий бренд насіння вітчизняного виробництва Biligrain, що поєднує у собі найкращі зразки світової селекції та якісне вирощування і доробку. Це насіння вирощують на полях ТОВ «Агрокрай», яке розташоване у Красилівському районі на Хмельниччині.

Підприємство засноване 2004 року в селі Кузьмин родиною Білявців – батьком Петром і сином Олегом. Земельний банк на сьогодні – 2,5 тис. гектарів.

Аграрна компанія «Агрокрай» представлена під торговою маркою Biligrain і належить до вертикально інтегрованої групи компаній родини Білявців, у структурі якої:

  • ТМ Biligrain – власне, вирощування, доробка, дистриб’юція насіння та виробництво нішевих культур;
  • компанія Bildan – виробництво макової начинки та фруктових наповнювачів;
  • крафтова пекарня «Мамин хліб» – виробництво хлібобулочних виробів і виробів глибокої заморозки, із власною фірмовою мережею кафе-пекарень;
  • підприємство «ТрансАвто-Т» – власна спеціалізована транспортна компанія з МТС.

Основна діяльність господарства: виробництво насіння відомих зарубіжних селекційно-генетичних компаній і українських сортів, що розпочинається зі закладання ділянок гібридизації, супереліти та еліти на власних полях, за технологією точного землеробства; виробництво нішевих культур (мак, розторопша, квасоля, льон, амарант, пшениця сильних сортів тощо), садівництво (вишневий сад площею 12 га); доробка насіннєвого матеріалу, його збагачення та упакування на власному сучасному насіннєвому заводі з виробничою продуктивністю до 240 тонн на добу; дистриб’юція насіння.

Редакція журналу «АгроЕліта» не змогла оминути увагою таке велике та потужне підприємство, тож, аби детальніше дізнатися про історію успіху компанії «Агрокрай» ми поспілкувалися з її керівником Олегом Білявцем.

Олег Білявець, керівник ТОВ «Агрокрай»

– Пане Олеже, сьогодні ТОВ «Агрокрай» відоме на всю Україну, а як Ви прийшли в аграрний бізнес?

– У сільське господарство мене «привів» колишній очільник Красилівської районної державної адміністрації Леонід Васильович Горенко, за що я йому безмежно вдячний. Він запропонував взяти в оперативне управління сільськогосподарський кооператив «Кузьминський», котрий опинився в складному фінансовому становищі та потребував додаткового фінансового ресурсу як для організації посівної кампанії, так і для проведення кардинальних змін бізнес-процесів, антикризових заходів і, врешті, розрахунків із банком. Леонід Васильович сказав: “Ти маєш переробне підприємство, пекарню ТМ «Мамин хліб». Тобі варто забезпечити сировинну безпеку з власного зерна та створювати додану вартість на кожному етапі переробки”. Я погодився, оскільки село Кузьмин – Батьківщина мого тата, і там я провів усе своє безтурботне дитинство.

Розпочинали ми свою діяльність в аграрному секторі з практичного вивчення усіх можливих сфер виробництва: вирощування зернових і бобових культур, вирощування свиней і великої рогатої худоби, виробництва молока. У нас був збудований невеличкий примітивний ЗАВ, у якому: машина попередньої очистки зерна (скальператор) і машина первинної очистки «Петкус 527К». Там ми й готували насіння для власних потреб у той час. А ще ми всі розміщувалися в офісі зі залізничного вагону.

Згодом вирішили сфокусуватися на рослинництві та переробці. Ми взялися за інтенсивний обробіток ґрунту. Але інтенсивний – не завжди є ефективним і екологічним. Ще академік Д. Прянишников сказав, що брак знань не поповниш надлишком добрив. Ми порівнювали найуспішніші світові практики високоефективного виробництва сільськогосподарських культур і «прийшли» до системи точного землеробства. Тоді й стало зрозуміло, що ми ніколи не зможемо добитися високих показників урожайності з примітивно доробленим насінням, адже частка пошкоджених, непомітних людському оку насінин у такому випадку могла сягати до 15%.

«Наша місія – виробляти якісне насіння та цінний продукт, дбаючи про сучасне та майбутні покоління»

– Основний напрям діяльності компанії «Агрокрай» – це вирощування, виробництво та реалізація насіння власного бренду Biligrain. Розкажіть, будь ласка, коли в господарстві почали займатися насінництвом, як розвивали цей напрям.

– Ми розуміли, що проблематика продовольчої безпеки всього світу загострюватиметься з кожним роком, адже запит на продовольство у світі зростає щодня водночас зі стрімким збільшенням населення на планеті. Заразом щороку зменшується найродючіший шар ґрунту через водну та вітрову ерозію, засолення, осолонцювання, підкислення, підлужування, руйнування структури, ущільнення, запливання поверхні, кіркоутворення, зниження фільтрувальної здатності, через втрату макро- та мікроелементів, що є основою живлення рослин, несприятливі зміни кількості, видового складу й активності мікроорганізмів. Деградація сільськогосподарських земель – це наслідок неправильної агротехнології, що порушує комплексну здатність ґрунту до самозбереження і саморегуляції. Деградацію ґрунтів також зумовлюють техногенні забруднення. Надмірна розораність ґрунтів, особливо на схилах різної крутизни, сприяє активізації ерозійних процесів. Наприклад, з 1960 по 1990 рр. площа змитих орних земель зросла на 26% і досягла 11 млн гектарів. Зменшення вмісту гумусу через ерозію та інші деструктивні процеси у ґрунтах за останнє століття досягло 25-30%.

Усвідомлюючи вищезгадані загрози та неспинний розвиток технологій, де економічна складова є основою нормального розвитку будь-якої компанії, ми вирішили глибше зануритися в агротехнології і науку. Саме науковцям належить вирішити надскладне завдання людства – як збільшити продовольчу масу в умовах зменшення придатних земель сільськогосподарського призначення.

Ми шукали слабкі та недостатньо розвинені місця в агробізнесі нашої великої країни та шляхи більш ефективних методів господарювання. Прагнули зрозуміти справжню потребу, клопоти та ситуацію українського фермера. Не просто виробляти та продавати товарну масу, а знайти рішення і задовільнити запит галузі. Ключове слабке місце українських аграріїв у отримані високих урожаїв – це нестача якісного насіння через відсутність у достатній кількості високотехнологічних насіннєвих заводів і селекційних господарств.

Крім того, ми розуміли, що з тим невеликим банком землі, який ми мали, буде складно конкурувати з потужними системними аграрними компаніями та холдингами, тому ми маємо стати більш ефективними та диференціювати свою діяльність.

Пройшовши довгий шлях пошуку, досліджень і експериментів, ми визначили для себе пріоритет діяльності та розвитку нашої компанії на майбутнє. Ми вирішили стати корисними фермерам, галузі та державі в цілому. Тоді й була сформована наша місія – виробляти якісне насіння та цінний продукт, дбаючи про сучасне та майбутні покоління.

Точне землеробство – основа професійного насінництва

– В основі професійного насінництва лежить підбір генетично сильного та високопродуктивного насіння еліти та створення однаково сприятливих умов у ґрунті для кожної насінини, – продовжує розповідь Олег Білявець.

– Найбільш ефективний спосіб для вирощування насіння – це точне землеробство: аналіз ґрунтів, урахування різниці забезпеченості макро- та мікроелементами пластів і рельєфу поля, диференційоване внесення добрив і точне розкладання насіння.

Ми переконані, що саме система точного землеробства є надзвичайно важливою для вирощування насіння, оскільки ми створюємо максимально однакові умови для кожної насінини на цілому полі з його природними відмінностями в рельєфі та пластами. Саме на такому полі виросте генетично здорове та вирівняне за енергією насіння, здатне давати потенційно високі врожаї.

Олег Білявець, керівник ТОВ «Агрокрай»

– Розкажіть детальніше про цю систему в компанії «Агрокрай».

– Точне землеробство – це управління продуктивністю посівів з урахуванням внутрішньопольової варіабельності місця існування рослин, або ж, це оптимальне управління для кожного квадратного метра поля. Метою такого управління є отримання максимального прибутку з відповідною економією господарських і природних ресурсів. Відкриваються реальні можливості виробництва якісної продукції і збереження навколишнього середовища. Впровадження елементів точного землеробства дає можливість досягти підвищення урожаю до 20% із одночасним зниженням витрат на мінеральні добрива до 20% і на інгібітори до 30%.

Основне призначення системи точного землеробства – диференційований підхід до окремих ділянок поля. Адже відомо, що варіація родючості ґрунту та ступінь розвитку рослин усередині поля величезна. Це підтверджують зображення рослинності полів, отримані з космічних знімків, на основі яких за допомогою спеціальної програми будуємо цифрову карту схожості та розвитку рослин NDVI. Побачивши на ній проблемні зони, агроном виїжджає безпосередньо туди, проводить аналіз ґрунту та вносить потрібні добрива диференційовано.

Застосовуючи технології точного землеробства, ми досягаємо: оптимізації використання витратних матеріалів (мінімізація витрат), підвищення врожайності та якості сільгосппродукції, мінімізації негативного впливу сільськогосподарського виробництва на навколишнє природне середовище, підвищення якості земель, отримуємо інформаційну підтримку сільськогосподарського менеджменту.

Загалом, технологію точного землеробства можна розбити на три основні етапи:

Етап 1 – збирання інформації про господарство, поле, культуру, регіон із використанням ґрунтових автоматичних пробовідбірників оснащених GPS-приймачами; геоінформаційних систем (ГІС) для складання просторово-орієнтованих електронних карт полів і карт урожайності обмолочуваних культур; дистанційних методів зондування, як-от аерофотознімання і супутникові знімки.

Етап 2 – аналіз інформації і прийняття рішень, котрий охоплює програмні продукти, призначені для аналізу зібраної інформації, зокрема, програми розрахунку доз добрив, реалізовані в середовищі геоінформаційних систем (ГІС).

Етап 3 – виконання рішень – виконання агротехнологічних операцій, зокрема, диференційоване внесення рідких і твердих мінеральних добрив (стільки, скільки потрібно конкретній ділянці поля), а також сівба.

Всі технологічні операції проводять у двох режимах – «off-line» і «on-line».

Режим «off-line» передбачає попередню підготовку на стаціонарному комп’ютері карти-завдання, у якій вказано просторово прив’язані за допомогою GPS дози добрива для кожної елементарної ділянки поля. Для цього проводять збір даних про поле, потрібних для розрахунку доз добрив.

У режим «on-line» карту-завдання переносять на чіп-карту на бортовий комп’ютер сільськогосподарської техніки, оснащеної GPS-приймачем, і виконують задану операцію. Трактор, оснащений бортовим комп’ютером, рухаючись по полю, за допомогою GPS визначає своє місце знаходження. Прочитує з чіп-карти дозу добрив, що відповідає місцю знаходження, і посилає сигнал на контролер розподільника добрив (або обприскувача), який, отримавши сигнал, виставляє на розподільнику добрив потрібну дозу.

Автоматизований насіннєвий завод

Насіннєвий завод ТМ Biligrain розпочав свою роботу в березні 2020 року. Завод забезпечує високоякісну та високотехнологічну доробку, очищення, калібрування, протруєння, фасування  насіннєвого матеріалу з продуктивністю до 240 т/добу.

Насіннєвий завод ТМ Biligrain, с. Кузьмин, Красилівський район, Хмельницька обл.

– Насіння потрібно не лише правильно виростити, найвідповідальніший і технологічно ємкий процес – це доробка насіння до максимально високих посівних кондицій, – говорить далі Олег Білявець. – Для цього нам потрібно було підібрати найкраще обладнання для підготовки насіння. Тут критично важливим є бережне транспортування кожної насінини через усі технологічні процеси й очисні машини, аби не пошкодити її.

Щоби впоратися із цим непростим завданням, я звернувся до свого товариша Раймонда Бюшеля, який сказав мені: «Якщо ти хочеш найкраще, то тобі – до найкращого професіонала в цій галузі – Георга Рейтера, інженера німецької компанії «Reiter Seeds Processing».

Зазначу, що перш, ніж зробити остаточний вибір, я відвідав багато новітніх європейських насіннєвих заводів. У мене в голові вже кристалізувалася остаточна модель і розуміння самого переробного підприємства.

Другим кроком стала розробка Георгом для нас унікального технологічного проєкту автоматизованого насіннєвого заводу, котрий здатен забезпечити високоякісну та високотехнологічну доробку, очищення, калібрування, протруєння, фасування  насіння найвищої якості зі широким спектром продуктів: від бобових, зернових до дрібнонасіннєвих нішевих культур, із продуктивністю до 10 т/год та здатністю довести продукт до 99,98% його чистоти.

Завод обладнаний найсучаснішими зерноочисними машинами світових лідерів – WESTRUP, каменевідбірником і фотосепаратором BUHLER, машинами для обробки насіння WILLY NIKLAS і пакувальною лінією Vallenda. Він повністю автоматизований і його роботу контролює лише один оператор-професіонал.

Насіннєвий завод ТМ Biligrain, с. Кузьмин, Красилівський район, Хмельницька обл.

Насіннєвий завод оснащений режимною сушаркою Riela, що здатна сушити насіння в автоматичному режимі за низьких температур.

Щоб зберегти мікроклімат і чистоту, на заводі функціонує сучасна система аспірації, яка в кожному процесі, зі транспортного обладнання забирає пил і повертає вже очищене повітря назад у приміщення заводу.

Аби насіння відповідало високим європейським стандартам, на території заводу є сучасна лабораторія, де визначають посівні якості насіння. Вона забезпечена всіма необхідними приладами та обладнанням для проведення аналізів.

Особливу увагу акцентуємо на контролі простежуваності руху насіннєвого матеріалу від поля до мішка готового насіння, та підтриманні стабільних температурних умов і вологості. Після первинної очистки кожна партія насіннєвого матеріалу зберігається в екологічно чистих, дерев’яних контейнерах, на яких наносимо маркування у вигляді QR-міток, де зашифровано інформацію про культуру, дату очистки, масу партії, поле, вологість і фракцію.

– Насіння яких культур пропонуєте аграріям?

– Наразі під ТМ Biligrain пропонуємо насіння озимої пшениці, сої та квасолі, у найближчих планах також додати до асортименту насіння ячменю, спельти, амаранту.

– Пане Олеже, Вам багато вдалося досягти за недовгий період часу. Назвіть, будь ласка, риси успішного керівника, які допомагають сьогодні вести й розвивати агробізнес.

– Перш за все, не боятися мріяти, завжди ставити перед собою нові чіткі, амбіційні цілі. Вміння працювати з інформацією і визначатися з черговістю дій. Вміння налагоджувати комунікації з партнерами та командою, орієнтуватися на взаємовигідні відносини. Завжди пам’ятайте, що лише в фанатичній команді ви зможете по-справжньому дійти далеко. Щодня і щоразу вдосконалюйтеся і робіть маленькі покращення навколо себе.

– Чи є час на хобі? Як любите відпочивати?

– Так. Я люблю гори й лижі. Захоплююся водними видами спорту: віндсерфінгом і кайтом, займаюся кросфітом. Переважно вибираю активний відпочинок.

– А які плани в розвитку компанії на найближче майбутнє?

– Ми поставили собі мету стати лідером постачання насіння в Україні. Керуємося нашими переконаннями та нашою метою – збагатити життя тих, хто виробляє, і тих, хто споживає, забезпечуючи прогрес для наступних поколінь. Ми визначили для себе основну сферу діяльності – це виробництво, доробка, обробка та продаж високоякісного насіння, що за своїми показниками не поступатиметься насінню світових лідерів.

У найближчих планах – збільшення земельного банку на тисячу гектарів, створення наукової лабораторії з кафедрою для роботи науковців над новими революційними сортами та функціональними продуктами healthy food, а також добудова додаткових складських приміщень із терморегуляцією для зберігання особливого насіннєвого матеріалу.

© Анна Артим, Марія Хрунь

Фото надані компанією «Агрокрай»

Залишити коментар: