Новини, Це цікаво

Михайло Гриб, Яцко Пелєвський, Іван Займак: одні з найважливіших представників першої української діаспори в Австралії

05.11.2021

Сучасна австралійська спільнота українців посідає особливе місце у світовій українській діаспорі. Складаючись лише з 34 тисяч жителів українського походження, австралоукраїнська громада у другій половині XX століття досягла значних успіхів у громадському та культурному житті Австралії, а також мала певний вплив на формування ставлення міжнародного співтовариства до політичних процесів, що відбувалися в Україні наприкінці 20 та на початку 21 століття.

Перші українці на території Австралії

Австралія як країна іммігрантів була, насамперед, такою для мешканців Великобританії та Ірландії, а згодом і для колоній та домініонів імперії. З кінця 19 століття зі Західної Європи лише частково й нечисельно прибували німецькі, французькі, пізніше італійські та грецькі іммігранти, серед яких було чимало євреїв. З українців приїжджали одиниці, та про цих перших поселенців або тимчасових відвідувачів є лише скупі відомості. Загалом, складно встановити етнічність та національність переселенців зі Східної Європи, оскільки українців тоді не виділяли окремо і включали в число російських або навіть польських поселенців і мандрівників.

Фото:ukraina.hrest.info

У 1820 р. до Сіднея прибув корабель «Откритіє». З цієї експедиції залишився тут хворий матрос Федір Зубенко, уродженець Полтавщини, подальші сліди якого губляться. За деякими даними, українцями були емігранти зі Львова: лікар Джон Луцький (або Лоцький), що прибув до Австралії 1832 р. і займав посаду державного ботаніка; також в Тасманії проживали Казимир Кабат та Володимир Коссак, які працювали згодом у поліції. 1854 р. осів у Джелонгу 16-річний юнак із Шотландії, син сполонізованого українця Юрко Горецький.

У 1850-их рр. до Австралії приїхав український вояк Михайло Гриб з австрійської армії, поселився в Квінсленді і тут доробився до значного майна на фермі. Згодом до нього приїхав у 1860 р. селянин Яцко Пелєвський, який успадкував майно Гриба. Інший український юнак І. Займак прибув 1869 р. до Брісбену, а потім поселився в Новий Південний Уельс, де займався вирощуванням устриць.

Видатною постаттю є Микола Миклухо-Маклай, визначний мандрівник українського походження, океанограф та етнолог, що у 1870-х роках досліджував Нову Ґвінею, острови Малайського архіпелагу, перебував у Сіднеї, де одружився з австралійкою, й зробив великий внесок у вивчення тубільних культур та географії Австралії.

Перед Першою світовою війною прибули вже більші групи емігрантів з Російської імперії, які працювали в її далекосхідних регіонах та в Китаї. Серед них були й українці, переважно робітники залізничних та корабельних компаній. Вони поселилися в штаті Квінсленд, зокрема в Брісбені, і працювали в промисловості та сільському господарстві. Ці емігранти заснували руські клуби, і навіть почали видавати власну газету «Австралійскоє Ехо».

1912 р. до Австралії прибув лікар і журналіст, пмандрівник і любитель пригод С. Барчинський. Він тричі повертався до Австралії, найдовше жив і працював у Сіднеї і помер у Західній Австралії. Барчинський популяризував відомості про Австралію в галицькій пресі між двома війнами, а по Другій світовій війні був одним з небагатьох, хто ділився досвідом і порадами з новими іммігрантами.

Фото:ukraina.hrest.info

Після закінчення подій 1917-20 рр. у Росії до Австралії прибув українець із Сибіру Іван Іванець, який став власником та розбудував велику ферму в околиці м. Дарвін. Серед міжвоєнних емігрантів був і Є. Антонишин що 1932 р. приїхав до Сіднея, а згодом поселився в Квінсленді.

У 1920-их рр. прибуло ще кілька українців з Далекого Сходу й Китаю; значно більше їх втекло з Китаю перед комуністами у 1940-х роках. Вони були активними в українському культурному і громадському житті (М. Мережаний, Микола Пирогів, Григорій Дончак й інші).

Чимало українців, що перебували серед російської Білої еміграції в Китаї і Японії, після Другої світової війни стали частиною російської національної еміграції в Австралії.

Масова еміграція українців до Австралії

Масове переселення в Австралію розпочалася наприкінці 1940-х років, а найбільшого розмаху набуло 1949 року – з Німеччини, з так званих таборів переміщених осіб («Ді-Пі»).

Відразу після прибуття до Австралії українці згуртувалися, розпочалося громадське і церковне життя. У столицях всіх шести штатів утворилися об’єднання, які називалися українськими громадами Вікторії, Тасманії тощо. Для координації дій і співпраці всі громади об’єдналися в Союз Українських Організацій в Австралії. Окрім того, розпочав діяльність Союз Українок Австралії, молодіжні організації «Пласт» і «СУМ», утворилися спортивні товариства «Копаного м’яча» i «Відбиванки». Ветерани двох світових воєн, колишні вояки УПА також створили свої організації.

Фото:ukraina.hrest.info

Місцями розселення українців є штати Новий Південний Уельс, Вікторія, Південна Австралія в околицях найбільших індустріальних міст Австралії, біля Сіднею, Мельбурну та Аделаїди. Менші скупчення виникли в Перті, Брізбені, Окслі, Нюкастлі, Волонґонзі, Джелонгу, Саншайні та невеличка громада в столиці Австралії Канбері й околицях Квінбієну. Живуть поодинокі родини в місті Кернс та в Аліс Спринґс. Невеличка громада українців живе в Тасманії.

Підготувала Христина Котович

Використані джерела:

ukraina.hrest.info

australia.mfa.gov.ua

 

Залишити коментар: