Новини, Техніка

На шляху до рівномірних сходів

06.06.2022

Господарство АгроОрг працює в Рівненській області та має в обробітку загалом біля 2 000 га.

Війна звичайно вплинула на хід посівної, були і проблеми з паливом, і певні проблеми з логістикою, доставкою замовленої продукції, але господарство увійшло в такий важкий період максимально підготовленими. Допомогла також і програма державної підтримки аграріїв, фінансування під 0%.

«Готуватися до посівної ми почали ще з осені. Майже все необхідне було закуплено ще в міжсезоння: основний об’єм палива, насіння, добрива і так далі. Попередній врожай ми продали ще до війни, тож в принципі не мали великих проблем з цим. Техніку ми також законтрактували ще взимку, а отримували вже під час війни. Але все встигли, запустили та сіяли вчасно» – розповідає Артем Гаврилюк, головний агроном підприємства «АгроОрг».

На шляху до рівномірних сходів

Сівозміну в господарстві особливо не міняли. По-перше відсоток зернових вже складав адекватну частину від всіх посівів з осені, а по-друге велика частина насіння була закуплена ще до Нового року. З урахуванням цін, можливостей транспортування і збуту продукції цього року було вирішено засіяти 600 га сої, 350 га соняшнику, 300 га кукурудзи та відповідно 500 га озимих зернових і 300 га озимого ріпаку. Цього сезону багато хто зменшив посіви кукурудзи, тож господарство все ж таки вирішили залишити невелику частку цієї культури.

В основному тут сірі лісові ґрунти та частково слабкіші дерново підзолисті ґрунти в невеликій кількості. Та внесення кальцію не тільки стабілізує кислотно-лужну рівновагу, а й покращує структуру ґрунту та є одним з елементів будови стінок клітин рослини.

В господарстві працює техніка різних брендів, бувають різні моменти з технікою та головне, за словами представника господарства, щоб компанія адекватно та оперативно реагувала на питання, що виникають, та вирішувала їх.

Серед техніки BEDNAR в господарстві працює передпосівний компактор SWIFTER SO6000F та глибокорозпушувач TERRALAND TN3000M5R. А цього року парк техніки підсилила універсальна сівалка OMEGA OO6000FL, яку поставив офіційний дилер «Компанія ЛАН».

На шляху до рівномірних сходів

Для основного обробітку ґрунту використовують як оранку, так і глибоке рихлення. Приблизно у співвідношенні 50/50 в залежності від посівної культури, розміщення поля та попередника. Перед зерновими культурами після соняшнику та ріпаку в основному практикують обробіток тільки важкою дисковою бороною. Є певний посів також з оранкою, але наразі різниця не спостерігається. Під ріпак ґрунт готували в основному мульчуванням та глибоким рихленням. Для отримання гарної структури ґрунту необхідна систематична робота глибокорозпушувачем. При переході на безвідвальну технологію ґрунт є ще ущільнений попередньою роботою плуга, тож необхідний певний час для формування правильної структури ґрунту та насичення його гуміновими кислотами в результаті розкладання зароблених пожнивних решток. Триметровий TERRALAND з долотами Active-Mix працює на достатньо великій швидкості з трактором John Deere та дуже гарно розпушує і перемішує ґрунт. Зазвичай агрегат працює в господарстві на глибину 35 см. Використання глибокорозпушувача в першу чергу вирішує питання ущільнення ґрунту та водної аерації, а більш того є більш продуктивним та економічно ефективнішим порівняно з плугом.

Також в господарстві працює сівалка точного висіву Kinze, основна задача якої посів кукурудзи. За словами агронома сівалка гарно виконує свою задачу, але потребує чітко вирівняного поля. Тому в тандемі з нею працює передпосівний компактор SWIFTER.

Використання ж універсальної сівалки OMEGA вимагає менших затрат на підготовку ґрунту, а також менше проходів техніки, а відповідно менше ущільнення ґрунту і втрату вологи. Наприклад, для посіву як соняшнику, так і сої після кукурудзи практикують тільки основний обробіток глибокорозпушувачем TERRALAND, весною закрили вологу і далі висів сівалкою OMEGA. Завдяки дисковій секції та прикочуючим коткам сівалка за один прохід готує ґрунт та виконує посів. Крім цього завдяки двосекційному бункеру під надлишковим тиском відбувається одночасне внесення добрив з чіткою нормою внесення. Конструкція агрегату дозволяє вносити добрива як в рядок з насінням чи в міжряддя, так і одночасно і в рядок, і в міжряддя. OMEGA працює з трактором John Deere потужністю 310-330 к.с. зі швидкістю 12-14 км/год.

Господарство обирає насіння сої канадської та чеської селекції та сіє з нормою 600 тис/га. Соняшник сіяли з нормою 50 тис/га. Наразі при поверхневій оцінці сходів вже бачимо мінімум 40 тис/га. За словами агронома холодна погода також негативно впливає на зростання соняшнику. Калібрування сівалки OMEGA відбувається просто і зручно. Трубопровід знаходиться позаду сівалки і має безпроблемний і безпечний доступ. Також сівалка має дуже зручний доступ до самих бункерів, що відзначають оператори техніки.

«Головне, що сівалка забезпечує рівномірні, дружні сходи. Розкладка в неї хороша. Бачите, всі рослинки в однаковій фазі росту. Раніше ми використовували сівалку іншого виробника, то як вже не вирівнювали поле, соя сходила в три черги. А це проблема. Кожний підгін, це так чи інакше підвищення вологи врожаю при збиранні» – пояснює Артем Гаврилюк.

На шляху до рівномірних сходів

Висівні сошники сівалки кріпляться на паралелограмі, що забезпечує чітке копіювання рельєфу поля та закладає насіння на однаковій глибині. Також рівномірному закладанню насіння сприяє передній шинний коток Frontpack, що ідеально вирівнює ґрунт та стабілізує агрегат.

«Мені дуже подобається ці передні колеса. Вони працюють відмінно і по оранці, і по дисковці, і по стерні кукурудзи. Ці шини на стерні кукурудзи працюють як третій ряд дисків, гарно давлять і прямо витягають за собою рештки» – продовжує пан Артем.

На шляху до рівномірних сходів

Обирали сівалку серед декількох виробників. Зупинилися на сівалці OMEGA з урахування таких причин, як наявність та позитивний досвід роботи з технікою BEDNAR. Крім цього в господарстві мали досвід роботи з сівалкою іншого виробника, яка також сподобалася. Але був нюанс, що після заднього прикочуючого шинного котка залишалися бугорки між колесами. Завдяки чому відбувалося нерівномірність сходів і відповідні подальші втрати. В сівалках OMEGA ця проблема виключена, так як агрегат оснащений спеціальними гумовими вирівнювачами борозн, що утворюються між колесами. Тобто поверхня ґрунту ідеально рівна і ущільнена перед проходом сошників. Крім того самі колеса на ущільнюючому котку розташовані офсетно, що по-перше гарно вирівнює ґрунт перед висівними сошниками, а по-друге підвищує прохідність сівалки, виключає можливість забивання та зменшує опір і відповідно навантаження на трактор.

«Загалом закриття вологи у нас виконують три агрегати, це культиватор, а також зубова та ротаційна борони. Хоча цього року нам довелося на одному полі сівалкою OMEGA закривати вологу, дисками з піднятими сошниками, а потім через певний час, коли ґрунт підсушило, вона ж і сіяла. Це звичайно не правильно, сівалка для цього не призначена, але допомогла нам виконати цю задачу» – ділиться лайфхаком головний агроном господарства.

Сівалка OMEGA оснащена дисковою секцією, що має Х-подібне розміщення. Завдяки цьому рішенню агрегат чітко слідує за трактором та немає бічного зсуву сівалки. Також агрегат оснащений агресивними А-дисками, що мають високий ефект різання та перемішування. При цьому диски кріпляться по два на одній стійці. Завдяки даній системі кріплення Twin-Disc агрегат має гарну пропускну здатність навіть в складних умовах, тобто рослинні рештки легко проходять через дискову секцію і не забивають її.

На шляху до рівномірних сходів

Підсумовуючи треба зазначити, що у всіх питаннях в господарстві ключову роль відіграють економічні аргументи, які впливають на прийняття відповідного рішення. Таким чином в господарстві виконують всі можливі операції з осені, закуповують продукцію завчасно за кращими цінами, готують техніку та контрактують нову теж завчасно, оптимізують технологію вирощування з врахуванням енергозатрат та фінансового ефекту від вкладення грошей, тощо.

Залишити коментар: