Агроісторик

Найвідоміша колядка у світі або історія українського «Щедрика»

09.01.2014

Чи знаєте ви, що українська різдвяна мелодія «Щедрик» стала однією з найвідоміших у світі? Ви чули її, напевно, десятки разів у американських фільмах, проте могли не здогадуватись, що Carol of the bells – це адаптована версія нашого Щедрика.

Кажуть, народ з нелегкою долею породжує генія. Українська земля багата на геніїв, але у народній ментальності, на жаль, не закладено його пам’ятати. Миколі Леонтовичу для створення шедевру знадобилося тільки три ноти та чотири звуки – до-сі-до-ля -. Українська пісня сягнула свого апогею і знайшла відгук у серцях мільйонів людей у різних кутках планети, бо найщиріші почування не потребують слів: музика – ось мова, зрозуміла для всіх націй світу.

Наближаються різдвяні свята, обов’язковим атрибутом яких є колядки та щедрівки. Український народ ще у передхристиянських сутінках почав творити свої новорічно-різдвяні пісні. Термін «колядка» співзвучний із латинським словом «сalenda», що означає свято нового року. Ця запозичена назва, яка тісно сплелася із старослов’янським святом зимового повороту сонця, пізніше перейшла на наше зимове новоріччя. З приходом християнства обряд колядування було приурочено до Різдва Христового. На той час припадає створення колядок релігійного змісту, з біблійними образами, які також набули великої популярності. Щедрівки, так само, як і колядки, беруть свій початок дуже давно. Вони оспівують величання господаря і його родини, висловлюють побажання великого врожаю і достатку.

Успішним збирачем колядок і щедрівок був Микола Леонтович – український композитор, хоровий диригент, громадський діяч та педагог. Завдяки його клопітким старанням була видана збірка під назвою «Щедрик», в яку увійшла й однойменна, відома кожному українцю, мелодія. Всесвітньо відома обробка «Щедрика» належить до тих, над якими композитор працював майже все життя. Перша її редакція була написана до 1901—1902 рр., а остання, п’ята — у 1919 році.

Українська культура у світі заявила про себе у період першої масової еміграції українців, а саме, у 1890-х роках. Уперше «Щедрик» був виконаний хором Київського Університету в 1916 році, а  5 жовтня 1921 року мелодію почув Нью-Йорк. Пісня звучала у відомому залі «Карнегі-Холл». Її виконав хор під керівництвом Олександра Кошиця. Видно, мелодія припала до душі слухачам уже тоді, бо у 1936 році американець українського походження Петро (Пітер) Вільговський (Peter Wilhousky), створив англійську версію слів до «Щедрика».

Сьогодні колядка Carol Of The Bells («Колядка дзвонів» – англійська версія українського «Щедрика») звучить у Штатах, Канаді, Європі, Австралії, в Японії та Китаї на радіостанціях і телеканалах, на вулицях і у супермаркетах. Мелодія стала візитною карткою різдвяних свят і за останні десятиліття успішно витісняє славнозвісну Jingle Bells. Carol Of The Bells часто звучить у багатьох відомих фільмах і рекламних роликах.

Український живописець та майстер декоративної графіки, не заслужено забутий митець у еміграції, Микола Бутович у 1953 році написав полотно під назвою «Щедрик». На ньому зображено те, про що співається у «Щедрику» – і ластівка, і кошара з вівцями та ягнятами, і господиня з коромислом. До мелодії «Щедрика» в англійському варіанті додані слова зовсім іншого змісту, ніж у автентичному тексті: «Дзвеніть срібні дзвони, веселі різдвяні дзвони, Христос народився…» Українські щедрівки є новорічними піснями, їхня тематика інша, ніж у колядок. Прикметно, що щедрівки є суто слов’янським атрибутом свят.

Тепер майже ніхто, крім людей із музичною освітою, не знає, що мелодія  Carol Of The Bells припливла в Америку разом із українськими емігрантами. Ім’я Миколи Леонтовича закордонні музикознавці навряд чи пов’яжуть із всесвітньо відомою колядкою… Національне коріння музичного твору розчинилося в його геніальності. Чи такої долі ми, українці, хочемо для своїх святинь?..

Підготувала Юлія Хім’як

«Щедрик»

(мовою оригіналу)

Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
«Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару, –
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей,
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.»
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.

Carol of Bells

(«Щедрик», англійська версія)

Hark how the bells,
sweet silver bells,
all seem to say,
throw cares away

Christmas is here,
bringing good cheer,
to young and old,
meek and the bold,

Ding dong ding dong
that is their song
with joyful ring
all caroling

One seems to hear
words of good cheer
from everywhere
filling the air

Oh how they pound,
raising the sound,
o’er hill and dale,
telling their tale,

Gaily they ring
while people sing
songs of good cheer,
Christmas is here,

Merry, merry, merry, merry Christmas,
Merry, merry, merry, merry Christmas,

On on they send,
on without end,
their joyful tone
to every home

Ding dong ding… dong!