Новини

Небезпечний пластик: планета під загрозою

03.04.2022

XXI століття – століття винаходів, які роблять життя простішим. Проте, чимало з них можуть суттєво зашкодити і принести великі збитки планеті. Зокрема, пластик, без якого важко уявити сучасний світ.

Що таке пластик і чим він небезпечний?

Пластмаси або пластик – матеріал, основою якого є синтетичні чи природні високомолекулярні сполуки (полімери). Назва «пластмаси» означає, що ці матеріали під дією нагрівання та тиску здатні деформуватися і зберігати задану форму після охолодження або затвердіння. Іншими словами, пластик – чужорідний природний матеріал, який людина синтезувала штучним шляхом із продуктів нафти. Видів пластику та способів його виробництва є чимало. А основна проблема полягає в тому, що пластик не розкладається природним шляхом.

Щорічно у світі виробляється 350 мільйонів тонн пластмас, період повного розпаду яких становить щонайменше 450 років. Більшість виробів із них використовуються одноразово. Близько 79% опиняються на сміттєзвалищах або в навколишньому середовищі. Забруднення планети пластиковими відходами набуває катастрофічних масштабів.

Небезпечний пластик: планета під загрозою

Екологічна проблема Світового океану

Наукові дослідження показали, що пластмаси переважають серед сміття в океанах та внутрішніх водоймах.

Пластик, який викидають у воду або залишають на березі, потрапляє у Світовий океан. В океані існують так звані вихрові течії, які утворюють вир. Вони підхоплюють сміття та відносять до центру океану, внаслідок чого утворюються величезні звалища. Найбільшим сміттєзвалищем вважається Велика тихоокеанська сміттєва пляма, що знаходиться між Гавайями, Каліфорнією та Аляскою. Площа, охоплена сміттям, не піддається об’єктивній оцінці. Згідно з різними даними, вона становить від 750 тисяч до 1,5 мільйона квадратних кілометрів. Крім того, існують ще 2 великі плями: Північноатлантична сміттєва пляма та пляма в Індійському океані.

Пластик у воді, розкладається довше, ніж на суші. Крім того, він може стати їжею для мешканців морського середовища, адже черепахи, риби та птахи сприймають пластикове сміття за їжу. Вони забивають ним свій шлунок, воно не перетравлюється і тварина гине від голоду з «набитим черевцем». Це призводить до скорочення біорізноманіття загалом.

Пластик у сільському господарстві: чим це загрожує людям?

Сьогодні багато фермерів надають перевагу пластику, бо він універсальний, дешевий і простий у виробництві. Незалежно від того, органічним чи промисловим сільським господарством вони займаються, економіка сучасного сільського господарства стимулює залежність від пластмасових виробів на основі нафти. Пластик, який використовується в сільськогосподарській промисловості у вигляді тепличних та мульчуючих плівок, обладнання для зрошення, рибальських снастей тощо, хоч і відомий своїми перевагами, але небезпечний для життя. Адже тільки невелика його частина переробляється. Більшість пластмас спалюються, закопуються або губляться після використання.

Виділяючи шкідливі хімічні речовини, полімерні матеріали забруднюють ґрунт та ґрунтові води. Під впливом ультрафіолету та опадів вони повільно розпадаються на мікроскопічні частинки. Згідно з даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), наразі у ґрунті міститься більше мікропластичних забруднень, ніж у світових океанах. Звіт організації показує, чим це загрожує людству.

Коли ми викидаємо пластикові відходи, то під впливом вітру й інших природних явищ вони починають повільно руйнуватися. Але не розкладаються, а перетворюються на мікроскопічні частинки, які настільки малі, що непомітно і у великих кількостях проникають у наші організми. Вважається, що кожен рік кожна людина вдихає близько 70 000 мікроскопічних частинок пластику, які поступово пошкоджують внутрішні органи, оскільки містять токсичні добавки, та можуть спричинити онкологічні захворювання і навіть смерть.

Небезпечний пластик: планета під загрозою

Шкода, яку пластик завдає здоров’ю рослин

Нещодавно вчені зі США та Китаю провели одне з перших у своєму роді досліджень та з’ясували, чи можуть мікроскопічні частинки пластику проникати всередину рослин та шкодити їм.

Результати проведеної наукової роботи було опубліковано у виданні New Atlas. За словами журналістів, крихітні частинки пластику є у всіх материках, навіть у зледенілій Антарктиці. Пластикове сміття мікроскопічного розміру є і в ґрунті, на якому розвивається вся рослинність нашої планети. Виходячи з цього, вченим стало цікаво, як ці частки впливають на ріст рослин. Адже, якщо пластик призводить до руйнування внутрішніх органів людини, він, напевно, завдає шкоди й рослинності…

Вчені поділяють мікроскопічні частинки пластику як мінімум на дві групи:

  • мікропластик – частинки, довжиною менше 5 міліметрів;
  • нанопластик – частинки, розміром менше 100 нанометрів.

У межах наукової роботи дослідників найбільше цікавив саме нанопластик. Ці частинки неможливо побачити неозброєним оком, тому вони з більшою ймовірністю можуть проникнути всередину рослин. Щоб перевірити, як ґрунт із частинками нанопластику впливає на рослинність, вчені провели експеримент за участю рослини Резуховидка Таля (Arabidopsis thaliana). Ця квітуча рослина поширена на всіх материках, крім Антарктиди, і активно використовується в наукових дослідженнях, оскільки має дуже короткий цикл розвитку.

Рослини посадили у різні горщики. Перший був заповнений звичайним ґрунтом, а другий – землею з наночастинками пластику. Упродовж семи тижнів вчені стежили за різними показниками рослин. Їх цікавило те, як сторонні об’єкти у ґрунті впливають на вагу рослин, тривалість росту, довжину коріння та загальні показники здоров’я.

За словами одного з авторів дослідження Баошан Сіна, забруднений ґрунт сильно вплинув на рівень росту рослин. Рослина з другого горщика не змогла добре вирости в довжину і її коріння було коротким. Під час додаткового дослідження вчені з’ясували, що росту рослин так само заважає і мікропластик довжиною менше 5 міліметрів.

Небезпечний пластик: планета під загрозою

Підіб’ємо підсумки

Мільйони тон пластику викидаються в навколишнє середовище щороку, і зараз забруднення поширюється планетою, від вершини Евересту до найглибших океанів.

Одна з основних проблем усюдисущих полімерів – їх стійкість у навколишньому середовищі та біологічна токсичність. Пластмаси не тільки дуже повільно розкладаються, а й деякі їх типи не руйнуються зовсім.

Тому, аби скоротити застосування пластику та збільшити його повторне використання і переробку, варто потрохи виключати пластик із сільського господарства та замінити вироби з нього натуральними або біорозкладними матеріалами.

Цікавим є той факт, що планета, перенасичена пластиком, самотужки робить спроби очиститись від нього. Зокрема, як повідомляє видання The Guardian, згідно з дослідженнями вчених, мікроби в океанах та ґрунтах у всьому світі еволюціонують, щоб їсти пластик!

Вчені дослідили понад 200 мільйонів генів, знайдених у зразках ДНК, взятих із навколишнього середовища, і виявили 30 000 різних ферментів, які можуть розкладати 10 різних видів пластику.

Дослідження є першою широкомасштабною глобальною оцінкою потенціалу бактерій, що розкладають пластик.

Виявлено, що кожен четвертий з аналізованих організмів містить відповідний фермент, який розщеплює певний вид пластику. Кількість і тип виявлених вченими ферментів  збігаються з кількістю і типом пластикового забруднення в різних місцях.

Результати досліджень  доводять вплив пластикового забруднення на глобальну мікробну екологію, – заявили вчені.

Підготувала Анна Артим

Список використаних джерел:
ecosphere.press
newatlas.com
mivpolimer.com.ua
theguardian.com

Залишити коментар: