Новини, Рослинництво

Озимий ріпак. Що обрати: сорт чи гібрид?

29.06.2022

Сьогодні в Україні вирощування сортів озимого ріпаку європейської селекції вже має позитивну історію із відмінними результатами. Проте, ще багато керівників та агрономів із недовірою ставляться до впровадження у виробництво саме сортів, а не гібридів озимого ріпаку. Враховуючи невпинність часу та наближення пори посіву ріпаку озимого, пропоную розглянути фактори, які будуть впливати на вибір між сортом та гібридом в озимому клині.

Озимий ріпак. Що обрати: сорт чи гібрид?

Існують закономірні відмінності між сортовим насінням ріпаку і гібридами ріпаку, котрі належним чином формують позитивні та негативні характеристики насіння. Відтак, сортове насіння отримують у результаті природнього запилення – перехресного чи самозапилення. У цьому процесі задіяні рослини одного виду. Насіннєвий матеріал відбирають із найкращих, виключно здорових рослин, що відповідають затвердженому стандарту сорту. Гібриди ж є схрещуванням двох сортових ліній, що проявляють позитивні якості завдяки так званому ефекту гетерозису.

То що ж обрати господарю – сорт чи гібрид?

Переваги сортів:

  • високий потенціал урожайності, проте, залежно від специфіки умов, може поступатися гібридам;
  • позитивно відзиваються на сівбу у ранні строки, з огляду на повільніший розвиток рослин восени;
  • застосування регуляторів росту й розвитку не є обов’язковими (наприклад, для сортів із повільним осіннім розвитком), проте, для сортів зі швидким початковим розвитком це сприяє поліпшенню зимостійкості.
  • вищий вміст олії;
  • значно нижча вартість посівного матеріалу.

До переваг гібридів можна віднести:

  • в середньому по роках, вищий потенціал урожайності;
  • на початкових етапах розвитку мають кращу стійкість до стресових факторів, таких як: нестача вологи, висока температура;
  • швидше розпочинають вегетацію навесні;
  • пізні строки сівби та нижча норма висіву.

До Вашої уваги під торговою маркою RYSNO ми пропонуємо насіння чеської селекції «Oseva Eximpo Praha, s.r.o.», «Selgen, a.s., Чехія». Ці оригінатори є визнаними лідерами з виведення на світовий ринок сучасних високопродуктивних сортів ріпаку озимого адаптивного напрямку із закріпленими господарсько-цінними ознаками: виняткова посухо- та жаростійкість, морозостійкість, стійкість до хвороб. Сорти максимально придатні для ґрунтово–кліматичних зон України. І найголовніше, сучасні сорти Кортес і Снєжка, які ми випробовували, показали найкращу посухостійкість, що цілком закономірно, адже селекція по цих сортах велась оригінатором у Чехії, що за кліматичними умовами відповідає Півдню України. Крім того, незаперечною перевагою  є вартість  гектарної норми, якщо в насіння гібриду вона становить у межах 55-70 дол., то для сорту 12 дол. Ще однією характерною особливістю як сорту Кортес, так і Снєжка, є відмінна здатність до регенерації, рослини захищені товстим восковим шаром, тому примхи погоди хоча й можуть зменшити врожай та затримати строки його збирання, проте, навряд чи знищать його повністю. Навіть у разі зламу верхньої частини, сорт може відновитись за рахунок швидкого утворення бічних стебел та сильного гілкування. Недаремно селекціонери із специфічним для чехів почуттям гумору присвоїли такі назви цим сортам (Кортес – іспанський конкістадор, який у п’ятнадцятому столітті знищив цивілізацію ацтеків. Снєжка – найвища гора Чехії, розташована в Краловоградецькому краї, на кордоні Чехії з Польщею), натякаючи на захоплені своїми сортами гібридного насіннєвого ринку ріпаку.

Кортес – сорт ріпаку озимого зі стабільною ознакою високої продуктивності. За роки (2015-2020 рр.) товарного вирощування в Чехії забезпечив 5,09 т. Повільно наростає восени, тому потребує ранніх строків висіву. Має високу зимостійкість, швидке відновлення вегетації. За роки вирощування в Україні забезпечив урожайність на рівні 4,2-4,5 т/га.

Снєжка – один з найкращих сучасних сортів Чехії, з відмінними адаптивними якостями. Сорт вдало поєднує високий генетичний потенціал продуктивності (на рівні 5,0-5,6 т/га) та відмінної зимостійкості. Здатний забезпечувати високу продуктивність в оптимальних та посушливих умовах. Здатний швидко відновлювати вегетацію та має виняткову регенеративну здатність.

Кожне сільськогосподарське підприємство повинне індивідуально обирати сорт чи гібрид озимого ріпаку залежно від ґрунтово-кліматичних умов та своїх фінансових можливостей, проте, селекційна наука не стоїть на місці і дає гідну відповідь у вигляді нових високопродуктивних сортів найбільш адаптованих до викликів клімату, що змінюється.

Формула ефективності від AGRAIN посилює функцію головного агронома господарства

Залишити коментар: