Новини

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

01.12.2022

Віктор Максимович Боднюк почав будувати фермерське господарство зі свого паю ще в 2012 році. Крок за кроком завдяки довірі людей побудувалося підприємство в 1300 га. Вирощуючи такі культури, як кукурудзу, соняшник, ріпак, пшеницю, ячмінь, у господарстві використовують зазвичай традиційну технологію обробітку. При цьому обов’язковим залишається глибоке розпушування ґрунту мінімум раз на декілька років. Цю операцію виконує глибокорозпушувач TERRALAND, що став першим придбанням техніки BEDNAR.

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

На основній частині полів після збирання ріпаку була проведена оранка, після чого поверхня ґрунту була гарно вирівняна компактором SWIFTER, який підприємство придбало цього року. В цій ситуації сівалка OMEGA працювала без залучення дискової секції, так як ґрунт був відмінно підготовлений. Це також зменшує навантаження на трактор і відповідно розхід пального.

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

Посів озимої пшениці сівалкою OMEGA за традиційної технології після ріпаку.

Норма висіву 230 кг/га.

Раніше в господарстві використовували компактор вітчизняного виробництва, але у вологих умовах ефективність компактора падала. Агрегат забивався. Тож був придбаний компактор BEDNAR SWIFTER.

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

«На вологому ґрунті забивались котки. А нам навпаки треба працювати і сіяти, коли волога є. Приходилось використовувати культиватор. Але ж культиватор і компактор – це дві великі різниці. Зараз працюємо компактором BEDNAR: не забивається, працює гарно, якість хороша, легке налаштування. Добре, що підшипникові вузли стоять якісні, які не обслуговуються. Десь 400 га він вже зробив цього сезону і ми задоволені» – розповідає Віктор Максимович, керівник ФГ Боднюк.

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

Компактор SWIFTER SO8000F та сівалка OMEGA OO4000RFL придбані цього року

З урахуванням значного подорожчання всіх необхідних ресурсів цього сезону було прийнято рішення частину озимої пшениці висівати по традиційній технології, а частину експериментально засіяти прямим посівом після соняшнику, що значно зменшує кількість операцій та витрати часу і пального.

«На даній ділянці ми вирішили сіяти не по традиційній технології, а прямо по стерні соняшника. Ми зібрали соняшник і нічого не прикочували, не дискували, одразу пустили сівалку. Ця сівалка і подрібнює стерню, і готує, вирівнює ґрунт, і сіє, і мінеральне добриво вносить, все за один прохід. Як ми бачимо результат може не ідеальний, але абсолютно нормальний. Ще й враховуючи вологі умови. Гарна схожість. У зв’язку з цією війною дуже подорожчали пальне, мінеральні добрива, все. Треба трохи економити. Може і є якісь «трупаки», але це абсолютно нічого страшного, воно не вплине на результат, а скільки ж економиться пального. Завдяки сівалці BEDNAR ми скорочуємо три операції, тобто економимо великі ресурси.»

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

«Ось ми бачимо частину поля, де спочатку рублячими котками робили, дискували і потім вже сіяли сівалкою, а також іншу частину, де сіяли прямо по соняшнику. Як бачимо різниці майже немає. Тут урожай буде!»

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

Прямий посів озимої пшениці по стерні соняшника

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

Посів озимої пшениці по стерні соняшника з підготовкою ґрунту

Раніше в господарстві посів зернових культур виконували вітчизняною сівалкою, а згодом почали працювати вже більш ефективною імпортною сівалкою OMEGA OO4000RFL від компанії BEDNAR. Агрегат оснащений переднім шинним котком, дисковою секцією, що має агресивні А-диски та гарно подрібнює рослинні рештки. При цьому дискова секція розміщена Х-подібно, що забезпечує чітке слідування агрегату за трактором без зсувів. Двокамерний бункер під тиском дозволяє вносити добрива під час посіву з чіткою нормою. Задній шинний коток розміщений в шаховому порядку, завдяки чому сівалка не забивається і це зменшує навантаження на трактор. Висівні сошники сівалки розміщені на паралелограмі, завдяки чому чітко витримується робоча глибина і насіння закладається на визначену глибину. Тобто в результаті аграрії отримують дружні, рівномірні сходи. Продуктивність 4 метрової сівалки складає приблизно 40-45 га/день. Працює OMEGA з трактором New Holland T7060 потужністю 210 к.с.

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

«До цього ми сіяли кіровоградськими сівалками. Непогані сівалки. Але десь насіння губиться, немає тої точності. На той час було нормально, але ж треба рухатися вперед і працювати на більш ефективній і якісній техніці. Сівалка BEDNAR робить декілька операцій: і готує ґрунт, і насіння рівномірно вносить, і добриво в рядок, в міжряддя, як хочеш, однакова глибина по всій ширині, норма висіву, одним словом – якість! З такою технікою ти вже можеш прогнозувати результат. Використання більш сучасної техніки дозволяє і економити на насінні, на паливі, і отримувати кращий результат».

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

Також в господарстві вирощують ріпак, підготовка і посів якого також виконують компактор SWIFTER та сівалка OMEGA відповідно. Ріпак сіють з міжряддям 25 см. Міжряддя сівалки складає 12,5 см. Відключення кожного другого сошника відповідно дозволяє виконувати посів і з міжряддям 25 см.

Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

Всю техніку BEDNAR поставила компанія Агроресурс, з якою підприємство працює вже більше 10 років.

«Ці рішення мені порадили спеціалісти Агроресурс. Я довіряю цим спеціалістам. Вони завжди йдуть на зустріч. Я ще бачив цю техніку на виставках, тож вирішив і спочатку придбав глибокорозпушувач. Потім подивися результат і придбав ще компактор і сівалку цього року. І я повністю задоволений результатом роботи даної техніки. І механізатор нормально на ній працює. Агроном теж задоволений. Надійність, простота та швидкість налаштування на той чи інший висів. Сівалка працює відмінно» – резюмував керівник підприємства.

Залишити коментар: