Новини

Посівна 2023 року під загрозою: агросектор потребує підтримки держави

02.03.2023

УКАБ разом з «Всеукраїнським аграрним форумом» – ГС «Аграрний союз України», ГС «Всеукраїнська аграрна рада», Асоціація «Союз птахівників України», ВГО «Українська аграрна конфедерація», звернулися до Міністра фінансів України Сергія Марченка та Прем’єр міністра Дениса Шмигаля з проханням невідкладно вирішити питання пільгового кредитування сільськогосподарських виробників в 2023 році. Без належного фінансування посівна кампанія 2023 року може не відбутися в необхідних масштабах. 

Як йдеться у зверненні, в умовах спричинених воєнною агресією рф критичного падіння закупівельних цін на аграрну продукцію цей інструмент кредитування дозволив аграріям вижити – посіяти та зібрати врожай 2022 року. 

Водночас, згідно відповідних постанов КМУ пільгове кредитування видавалося терміном до 12 місяців та в сумі до 90 млн грн на суб’єкта господарювання. Тобто, якщо вона не буде продовжена, близько 38 млрд грн кредитів сільськогосподарські товаровиробники мусять повернути ще до завершення посівної кампанії і це в той час, коли аграрним підприємствам необхідно додатково біля 40 млрд грн для забезпечення посівної кампанії 2023 року. За відсутності цих коштів, скорочення посівів може скласти 5-5,5 млн  га.

Щоб попередити такий розвиток подій, сільськогосподарські виробники зверталися з проханням  продовжити терміни виданих кредитів та збільшити ліміт суми кредитування до 180 млн грн на суб’єкта господарювання з урахуванням пов’язаних осіб. Проте думка сільгоспвиробників не була врахована, а вказані пропозиції досі залишаються нереалізовані.

Тим часом аграрна галузь все ближча до глибокої системної кризи, котра спричинена наслідками війни, а саме: значні логістичні витрати, мобілізація працівників, здорожчання ресурсів виробництва, проблеми з забезпеченням електроенергією, збитковість виробництва зерна в минулому році в більшості регіонів.

Аграрії знаходяться на порозі проведення найтяжчої весняної посівної кампанії в історії України, натомість держава не поспішає посприяти підтримці сектору. Рішення про продовження термінів пільгового кредитування для аграріїв, збільшення ліміту кредитування на суб’єкта господарювання до 180 млн грн, з можливістю залучення державних портфельних гарантій, є терміновим та критичним для агросектору. 

Аграрна спільнота наполегливо просить Міністра фінансів України Сергія Марченка та Прем’єр міністра Дениса Шмигаля запобігти масштабним недосівам сільськогосподарських культур під час посівної кампанії, падінню валового збору та обсягів експорту агропродукції, посприявши найшвидшій реалізації ініціатив щодо подовження термінів дії та збільшення обсягів пільгового кредитування, зокрема з залученням державних портфельних гарантій.

За інформацією УКАБ

Залишити коментар: