Новини, Це цікаво

Трудомісткий збір бавовни: винаходи перших комбайнів та особливості збору

22.01.2022

Перші конструкції механічного збирача бавовни запатентовані ще в 1850 році. Протягом наступних 100 років було видано понад 1800 різних патентів на схеми машин для збирання бавовни, проте, жоден з них не був успішним, поки компанія International Harvester у 1942 році, в розпал війни, не створила модель комбайна  «H-10-Н». Через обмеження на сталь International Harvester не могла розпочати серійне виробництво комбайна для збору бавовни, та, попри це у 1948 році компанія розробила оновлену модель, яка отримала назву «M-12-H».

Раніше винахідники та інженери пробували різні методи, щоб витягнути бавовняні волокна зі зрілої коробочки, але сама рослина ускладнювала це. За традицією, бавовняні поля доводилося збирати вручну три-чотири рази за сезон. Квіточки на рослинах дозрівали з різною швидкістю, тому збирачі не могли залишати ранньостиглі коробочки на рослині, оскільки якість бавовни погіршувалася, щойно коробочки відкривалися.

Спершу деякі інженери-механіки намагалися збирати бавовну за допомогою пневматичних механізмів, які працювали як гігантські пилососи. Інші робили спроби пристосувати зернозбиральні комбайни під збір бавовни, інші пробували статичну електрику. Дехто намагався механічними зубцями видалити волокна бавовняного ворсу із коробочки рослини. Усі ці ранні ідеї збору врожаю бавовни дуже пошкоджували її, що призводило до значних збитків. Тоді спеціалісти збудували конструкцію, принцип роботи якої полягав у збиранні бавовни за допомогою ряду веретен, які оберталися з досить високою швидкістю. Коли веретено стикалося з відкритою коробкою, бавовняні волокна оберталися навколо, потім вал, який мав праві та ліві оберти, переміщав бавовну до «приймача», де  спеціальний пристрій знімав волокна для очищення та транспортування в бункер.

Але веретена не захоплювали достатньо волокон та призводили до втрати значної частини врожаю. Тоді інженер-самоучка на ім’я Джон Д. Руст з Техасу згадав один цікавий момент. Коли він був дитиною, то дуже любив збирати бавовну вручну разом зі своєю бабусею. Аби волокна не прилипали, вона змочувала водою руки та знаряддя для збору, внаслідок чого збір ставав набагато простішим. Це й підштовхнуло Джона Д. Руста на розробку машини, яка додавала воду в шпинделя. Саме цей підхід International Harvester використовувала у своїх бавовняних комбайнах.

Приблизно в той же час селекціонери бавовни змогли розробити гібридні сорти, коробочки яких були розміщені вище від землі, щоб комбайн міг легше їх збирати. Селекціонери вивели також сорти, які дозрівали рівномірно, тому в сезон комбайн робив лише один прохід через поле.

Між 1948 і кінцем 1960-х років механічний збір врожаю бавовни зріс з нуля до 96 відсотків. Підраховано, що на той час кожен дворядний бавовняний комбайн заміняв 80 збирачів.

За іронією долі, та сама війна, яка прискорила розвиток бавовняного комбінату, також сильно обмежила світовий ринок бавовни. Арміям потрібні були легкі тканини для своїх десантних військ, але поставки шовку з Далекого Сходу були припинені. Тоді вчені розробили нейлон та інші штучні волокна. Після війни бавовна більше не була основною тканиною для одягу.

Підготувала Христина Котович

Залишити коментар: