Новини, Рослинництво

Цікаво про теплиці

02.05.2023

Починаючи з 1980 року, невелика прибережна рівнина в 30 км на південний захід від іспанської провінції Альмерія перетворилася на найбільше зосередження теплиць у світі, що зайняли майже 26 000 га. Тут щороку вирощують декілька тисяч тонн тепличних овочів, таких як помідори, перці, огірки і кабачки. Більше половини загального обсягу свіжих фруктів та овочів на європейському ринку вирощуються в тутешніх теплицях, приносячи економіці Альмерії щорічний дохід в 1,5 мільярда доларів. Ще 35 років тому цей регіон на південному сході Іспанії був відомий лише своїм сухим і суворим кліматом. Все тут було схоже на пустелю, а в рік рівень опадів становив всього лише 200 мм дощу.

Однак імпортована сіль і повні гідропонні системи, які живили рослини хімічними добривами останні 35 років, дозволили цьому місцю перетворитися на справжній рай тепличного сільського господарства, яким володіє величезна кількість дрібних підприємців і великих компаній. Море теплиць з білими дахами в Альмерії настільки обширне, що дослідники Університету Альмерії виявили: відбиваючи сонячне світло назад в атмосферу, ці теплиці служать своєрідним вентилятором для всієї провінції. У той час як температура в іншій частині Іспанії піднімається вище загальноприйнятого рівня, місцеві показники падають, в середньому, на 0,3°C кожні 10 років з 1983 року.

Температура всередині теплиць може досягати більше 45°C, тому для багатьох іспанських робітників працювати тут занадто важко, і доглядають за ними, в основному, легальні і нелегальні іммігранти з Африки і Східної Європи. Населений пункт та муніципалітет провінції Альмерія Ель-Ехідо з населенням близько 85 тис. чоловік, який знаходиться в центрі тепличного царства, має деяку напружену соціальну ситуацію, бо переповнений іммігрантами, які намагаються знайти хоч якусь роботу.

Також в цих містах, особливо на узбережжі, існує проблема з великою кількістю сміття, яка останнім часом починає вирішуватися за рахунок компаній по переробці сміття, що засновуються поблизу.

Взагалі-то останні декілька десятиліть людство все частіше звертається до ідей щодо використання у сільському господарстві тих великих ділянок землі, які природно не є родючими. Наприклад, живим та цікавим є проект «Sahara Forest», який стартував у 2009 році та досі розвивається і який має на меті озеленення пустині Сахара (прибережної зони). Авторами цього проекту є три компанії з Великобританії: Еxploration Architecture, Max Fordham та Partners і Seawater Greenhouse. Проект передбачає поєднання лісопосадок, теплиць і сонячних електростанцій. Головну проблему – брак прісної води автори проекту запропонували замінити морською. Теплиці працюватимуть за рахунок морської води і сонячної енергії, що перетвориться в електричну. Проект Sahara Forest передбачає опріснення морської води. Крім того, на додаток буде збиратися волога з атмосфери і також пускатися на зрошення тепличних посадок і висаджених лісів. Подібні теплиці вже функціонують у Тенеріфе, Омані та Об’єднаних Арабських Еміратах.

Тетяна Бєлінська