Від сівби – до збирання - 2017

Цукровий буряк: від сівби до збирання. Вологи обмаль, але буряки почуваються добре

04.07.2017

Триває проект «Цукровий буряк: від сівби – до збирання», який започаткував журнал «АгроЕліта» разом із лідером галузі насінництва цукрових буряків «Сесвандерхаве-Україна» та агрофірмою «Колос». У циклі статей ми досліджуємо різні фази вирощування солодкого кореня – від квітня і до жовтня, від сівби – до його заготівлі.

19 червня ми вже втретє відвідали агрофірму «Колос», що розташована на Київщині, у селі Пустоварівка Сквирського району. Саме тут ми відстежуємо, як поводять себе на українських ґрунтах гібриди Sesvanderhave протягом усього періоду вегетації – від моменту підготовки ґрунту під посіви та до збирання цукрового буряку.

Нагадаємо, що зі 3800 га землі, що обробляють у господарстві,  під буряки цього року відвели 204 га. Чотири гібриди зайняли приблизно однакову площу, з невеликою різницею. Найменше площі зайняв Пітон – його посіяли на 43 га, найбільшу площу відвели під Бакара – цей гібрид зайняв 59 га. Предатор зайняв 50 га, а Вапіті – 52 гектари.

Про стан гібридів у червні розповідає головний агроном агрофірми «Колос» Олександр Паламарчук.

Пройшов вже місяць з тих пір, як ми відвідали ваше господарство. У травні основною проблемою були бур’яни та нестача вологи. Як тепер почувають себе рослини? Які нині є проблеми та як ви їх долаєте?

– Тепер ми вже спостерігаємо фазу змикання листків у міжряддях. І рослини почуваються, на диво, досить задовільно (за нестачі вологи, як правило, рослини не розвиваються так, як потрібно). За останній місяць, від 15 травня, опадів випало всього 11 мм. І на цьому все. Такої кількості опадів явно недостатньо для нормального розвитку цукрового буряку. Та, завдяки тому, що навесні були дружні сходи й буряк міцно вчепився в озиму вологу, рослини тепер почуваються добре. Якщо дощу не буде ще протягом двадцяти днів, то стан рослин буде значно гірший. Буряк просто не зможе розвиватися.

Які засоби захисту рослин використовували цього місяця?

– Ще раз зробили гербіцидний захист і внесли мікроелементи. Що стосується гербіцидів, то схема була такою – на один гектар по 0,5 літра “Вензар”, 30 г “Карібу”, 1,2 л “Бельведер Форте” плюс 0,2 л прилипача “Тренд”.

Як тепер складається ситуація із бур’янами? 

– Цих обробок виявилося достатньо для того, щоби подолати бур’яни, які ми спостерігали весною у значній кількості, бо через сильний вітер у квітні – травні ми дещо запізнилися з термінами внесення гербіцидів – техніка просто не могла працювати в таких умовах. На сьогодні засоби зі своїм завдання захисту від бур’янів впоралися на чотири з плюсом. Ще залишилися де-не-де поодинокі рослини лободи білої, але вона пригнічена попереднім захистом від бур’янів. І, на щастя, вона далі не розвивається, просто зупинила точку росту. Далі моніторимо ситуацію і вирішимо – чи треба її зовсім знищити, чи можна все залишити як є.

Чи спостерігаєте на нинішній фазі вегетації небезпеку ураження шкідниками?

– Поки ми не спостерігаємо жодних шкідників. На ранніх стадіях розвитку цукрового буряку була загроза довгоносика, але ми тоді внесли інсектицид «Нурел Д», як локально, де спостерігали найбільшу загрозу, так потім і по всій площі з профілактичною метою. На сьогодні загрози вже не бачимо. Цих засобів виявилося достатньо для того, щоб знешкодити небезпеку.

Чим за цей місяць підживлювали?

– Для підживлення застосували бор – по 1 літру на гектар. Ще внесли по 5 кг сульфату магнію, 5 кг карбаміду на гектар. Не забули і про біологічні препарати. Внесли по 1 літру “Мікробіофіту” – це біологічний препарат нашого власного виробництва, і по 2 літри «Вермибіогумату» на гектар – це екстракт витяжки переробки каліфорнійського хробака. Ці стимулятори росту, які наше господарство виробляє самостійно, показали добрі результати, тож у подальшому також їх використовуватимемо.

Які обробки плануєте на наступний місяць?

– Через три тижні збираємося внести фунгіциди – по 1, 5 літра «Абакуса». І ще зробимо позакореневе підживлення мікроелементами.

Чого зараз не вистачає буряку?

– Калійними, фосфорними й азотними добривами він забезпечений повною мірою. Але основним лімітуючим фактором, звісно, є нестача вологи. А коли немає вологи, то рослина не може засвоїти поживні речовини, які є в ґрунті, і якими ми її забезпечили. Навпаки, ці поживні речовини без води можуть рослині навіть нашкодити.

Що може статися, якщо опадів не буде взагалі – які можуть бути найгірші прогнози? 

– Зовсім катастрофічного нічого не відбудеться, просто врожайність може знизитися відсотків на 30.

Як агровиробник може контролювати вологу? Чи не думаєте ви про застосування крапельного зрошування? 

– Звичайно, крапельним зрошенням можемо виправити ситуацію, але у нашій місцевості це неможливо – немає звідки воду брати. Якщо будемо її брати з наших озер і річок, то ми їх висушимо за місяць. Зберегти вологу на 40-50% можна за рахунок агротехнічних засобів весною та восени. Це, приміром, оранка, щілювання ґрунту у правильних напрямках тощо.

За якими показниками ви вибрали саме ці гібриди? Чому зупинилися на Пітон, Бакара, Предатор і Вапіті? Чим вони вас підкорили?

– Ми протягом трьох років спостерігали та досліджували на демонстраційних полях різні гібриди й саме ці, від компанії Sesvanderhave, показали себе найкраще. Вони виявилися найбільш стійкими до наших нинішніх погодних умов, цукристість була на пару відсотків вищою від інших, та й урожайність була найкращою. Усі ці чинники вкупі переважили й ми вирішили віддати перевагу саме цим гібридам від компанії Sesvanderhave.

Які ще новітні технології ви застосовуєте, чи ще плануєте застосовувати для вирощування цукрового буряку?

– У догляді за посівами проводимо обприскування сучасною якісною технікою і сучасними оригінальними препаратами. А ще би хотілося впровадити в систему обробки рослин обладнання на фотоелементах, у господарства вже є в планах закупити цю технологію, тому що вона ефективна та вигідна. За поганих погодних умов і забур’яненості такі методи себе виправдовують і дуже добре позначаються на якості буряку. Сподіваюся дізнатися більше про різний досвід вирощування цукрового буряку та про найновіші технології на міжнародній конференції у Польщі, яку проводитимуть з 29 червня по 6 липня.

Тож, як з’ясувалося, основна складність, з якою зіткнулися сільгоспвиробники цього року – це катастрофічно низька кількість вологи. Ця весна не була щедрою на опади, та й початок літа також дощами не порадував. Це, напевне, єдиний чинник, який господар не може контролювати повною мірою. Всі інші проблеми вдається вирішувати – з бур’янами, хворобами та шкідниками успішно вправляються професійні засоби захисту рослин. Але, як ми бачимо, завдяки якісному насінню і професійному догляду рослини почувають себе добре навіть у таких несприятливих погодних умовах.

Ольга Соломка