Від сівби – до збирання - 2017

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Якісна підготовка ґрунту – запорука успішного посіву

13.04.2017

Орієнтуючись на потреби та вимоги сучасних аграріїв, враховуючи необхідність розвитку професійного буряківництва в Україні, журнал «АгроЕліта» спільно з компанією «Сесвандерхаве», яка є світовим лідером у насінництві цукрового буряку, натхненно розпочинає проект «Цукровий буряк: від сівби – до збирання». Це цикл статей – від квітня до жовтня, у кожній з яких ми детально опишемо поточні роботи фахівців підприємства, використані технології та стан росту та розвитку буряків. Цього  року ми співпрацюватимемо з товариством «АФ «Колос», яке є відомим в Україні глибокими науковими знаннями й активними експериментальними практиками в агрономії. Це багатогалузеве інтегроване сільськогосподарське підприємство працює у Сквирському районі Київської області на території села Пустоварівка з 2000 року. Обробляє 3800 га землі.

Наша редакція відвідала господарство під час посіву цукрових буряків. У полі прокоментував стан поточних робіт агроном ТОВ «АФ «Колос» Максим Волошин:

«Безпосередньо перед посівом цукрового буряку внесли добрива, а саме – аміачну селітру 260 кг/га. Наразі робимо бактеризацію ґрунту, після чого проводимо в два сліди культивацію  агрегатом Lemken Kompaktor на глибину 7-8 см. Бактеризація – це внесення препаратів сульфату амонію, сульфату магнію, а також біологічних препаратів власного виробництва: «Вермобіогумат» та «Макробіофіт» – по 2 кг/га кожного. Після цього одразу сіємо цукровий буряк (сівалкою точного висіву Monosem NC Technic) з нормою висіву  126 тис. насінин/га, тобто на 1 погонний м виходить 6 насінин на відстані одна від одної 18 см, на глибину 3-4 см. Під час посіву вносимо 150 кг/га діамофоски й аміачної селітри 300 кг/га. Процес посіву йде добре, вологи в ґрунті достатньо. 3 квітня ми розпочали посів, і за 4 дні на площі 240 га маємо його завершити. Працюємо цілодобово. Як раз у кінці тижня за прогнозом мають бути дощі, тому потрібно до них завершити роботу».

Попередником на полях під цукрові буряки є озима пшениця. Варто підкреслити, що у господарстві ведуть науково-обґрунтовану  сівозміну – зокрема, буряк висівають на одному полі раз на 10 років. Восени внесли компост 25 т/га, зробили оранку. А що було далі – розповідає Олександр Паламарчук, головний агроном ТОВ «АФ «Колос».

– Олександре, розкажіть, гібриди якої селекції ви обрали цього року для посіву?

– Цього року, вибираючи гібриди цукрового буряку, ми зупинилися на компанії «Сесвандерхаве» – всю площу 240 га стовідсотково займають Предатор, Пітон, Вапіті та Бакара, яка, до речі, минулого року вже показала гарний результат. Гібриди інших виробників не сіятимемо. Саме ці гібриди нам порекомендували обрати представники «Сесвандерхаве», і ми впевнені, що результат буде добрий, адже вже кілька років підряд використовуємо цукрові буряки саме цього виробника, і на фоні інших вони зарекомендували себе якнайкраще. До речі, 2016 року гібрид Каньйон виробництва Sesvanderhave продемонстрував рекордні у нашому господарстві показники: 18,6% цукристості та 1060 ц/га врожайності. Це рекордний врожай для цього гібрида з моменту його реєстрації 2007 року.

Гібриди Sesvanderhave вирізняють дружніші, у порівнянні з іншими, сходи; вони краще, рівніше формують свій коренеплід, а також мають дуже високу цукристість – це те, що нас у них приваблює.

– Ви зазначили високий показник урожайності, якого минулого року досягли. Чи плануєте побити цей рекорд?

– Ні, ми не робимо на цьому акцент. Минулого року ми відпрацювали за повною агрономічною схемою, отримали хорошу врожайність – і тепер було б добре її повторити, про збільшення мови немає.

– Чи змінилася технологія вирощування цукрового буряку у вас на господарстві від початку діяльності до сьогодні?

– Порівнюючи минулі роки та сьогодення, можу сказати, що ключові моменти технології вирощування у нас не змінилися. Це обов’язкове внесення органічних і мінеральних добрив, посів сидеральних культур (редька олійна, гірчиця), оранка як основний обробіток ґрунту, дві культивації – проміжна та передпосівна, внесення гербіцидів.

Із нового скажу: якщо раніше ми вносили гній, то тепер замість нього – органо-мінеральні компости власного виробництва (у нормі 25 т/га). Також ми дещо збільшили кількість діючої речовини мінеральних добрив на гектар. До того ж, на сьогодні ми склали систему захисту цукрового буряку виключно з оригінальних сучасних препаратів – це продукти компанії АДАМА. І в захисті ми працюємо профілактично, на випередження, не чекаючи появи проблеми.

Також варто зазначити, що цього року ми сіємо цукровий буряк із меншою густотою: якщо раніше цей показник був 140 насінин/га, то цього року – 126 насінин/га. Адже у нас розвинувся обробіток ґрунту, придбали якіснішу сівалку, та й взагалі більше 130 сіяти не рекомендовано.

– Розкажіть детальніше про процес бактеризації ґрунту.

– АФ “Колос” має власні зареєстровані штами мікроорганізмів і вже третій рік ми виробляємо біопрепарати для захисту ґрунту та рослин – «Мікробіофіт» і «Вермобіогумат» (екстракт із витяжки переробки каліфорнійського хробака). Ці препарати – одночасно й добрива зі всіма мікроелементами та біологічно активними компонентами, які покращують мікрофлору ґрунту, і одночасно фунгіциди. В агрофірмі є власна лабораторія, де наші вчені на чолі з директором Леонідом Васильовичем Центилом займаються розробкою та постійним удосконаленням препаратів. На цукрові буряки ми вносимо їх за весь процес вегетації 4 рази, останній – приблизно за три тижні до збирання.

– Який стан ґрунтів на площі під цукровими буряками? Чи робили діагностику?

– Так, робили, діагностували вміст азоту, фосфору, калію та гумусу в ґрунті, а також наявність нематоди. Її ні на одному полі немає, враховуючи  запроваджену у нас на господарстві правильну сівозміну (цукровий буряк сіємо на полі раз на 10 років) та якісну систему землеробства (оранка – обов’язково). Щодо вмісту елементів – все задовільно.

Також у нас є договір з компанією «Сингента» – вона здійснюватиме листову діагностику на наших полях.

– Чи моніторите кількість опадів?

– Авжеж. Фіксуємо інформацію, яку надають метеостанції в Білій Церкві, а також у нашому селі, Пустоварівці. Тиждень тому брали аналіз на доступність продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту. Результат – дуже обнадійливий.

Ми успішно користуємося такою системою супутникового моніторингу посівів як Cropio, яка дозволяє контролювати рух техніки, кількість опадів, стан вегетації культури. Також, звісно, у нас є впроваджена система точного землеробства, але поки що не на всіх тракторах. Цього року ми плануємо встановити її на всю нашу техніку.

– Які найближчим часом, після посіву, плануєте проводити заходи на полях з цукровим буряком?

– Внесення ґрунтових гербіцидів через тиждень після посіву. Взагалі-то цього року ми запланували 4 гербіцидних обробки (можливо, зможемо вийти на 3, як минулоріч), 2 фунгіцидних та 1 інсектицидну. Підкреслю, що хімічну обробку ми зазвичай поєднуємо з підживленням.

Сергій Селінков, комерційний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»:

«На сьогодні у портфоліо компанії «Сесвандерхаве» є 360 гібридів, зареєстрованих у 60 країнах. 2017 року частка гібридів цукрового буряку селекції Sesvanderhave в Україні є найбільшою: ми реалізували 200 тисяч посівних одиниць насіння цукрового буряку, що становить майже половину всієї бурякової площі. Буряківники мали змогу отримати насіння F1 різних опцій, залежно від гібридного складу (типу буряків, стійкості до хвороб та екстремальних екологічних факторів),  хімічного захисту насіння та районів походження (вирощування) насіння. Ми пропонували більшість із зареєстрованих у Реєстрі України гібридів, а саме:

7 – Z-типу (Імпакт, Іріс, Контіненталь, Жираф, Верді, Талтос і Аргумент), 

9 – NZ-типу (Бакара, Федеріка, Койот, Шейен, Ельдорадо, Коала, Магістр, Скорпіон і Бізон),

6 – N-типу (Крокодил, Хайленд, Каньйон, Леопард, Плутон,  Вапіті)

3 –  E-типу (Ліворно, Пітон, Предатор).

Цикл статей «Цукровий буряк: від сівби – до збирання» – дуже важливий і затребуваний часом, адже це популяризація буряківництва, передових технологій і сільського господарства України, а також – розкриття потенціалу нових гібридів Sesvanderhave. Наші представники  разом із технологами ТОВ «АФ «Колос» постараються максимально об’єктивно та всесторонньо  оцінити гібриди Бакара (контроль), Пітон, Предатор, і Вапіті та підготувати основні елементи сортової технології  їхнього вирощування. Ми вдячні, що ТОВ «АФ «Колос» є куратором цієї роботи».

Тетяна Бєлінська