Новини, Це цікаво

Цукровий буряк: походження солодкого коренеплоду та цікаві факти про нього

02.09.2023

Цукровий буряк – відносно нова культура: її вік налічує всього 200 років. За історичними даними, вона була виведена з дикорослих рослин, які ростуть на узбережжі Середземного моря.

Але відомий нам цукровий буряк є результатом кропіткої роботи селекціонерів. У 1747 році німецький вчений Андреас Сигізмунд Марґграф виявив, що ці рослини також містять цукор, який раніше виготовляли з цукрової тростини. З цього моменту учень Марґграфа Франц Карл Ахард розпочав дослідження селекції, техніки посадки та переробки цукрових буряків на цукор. З кормових буряків відібрав білі форми. Найбільш цукристим виявився зразок з білою м’якоттю та білою шкіркою, верхівка якої спрямована вгору. У 1802 році Ахард отримав перший урожай чисто білого цукрового буряка з 5-7% цукристості, який пізніше назвали Сілезьким білим, за місцем його посадки. З 1 т коренеплоду він отримував лише 30 кг цукру.

Пруссаки першими звернули увагу на винахід Марґграфа, і лише за кілька років переробка бурякового цукру поширилася у Франції, щоб стати одним з економічних пріоритетів Наполеона.

В Україні садіння цукрових буряків почалося в 1820-х роках. У 1840 році в м. Смілі граф О. Бобринський побудував цукровий завод, що дало початок інтенсивному розвитку буряківництва в Україні. До кінця XIX ст. в країні існувало 280 цукрових заводів; орні землі під цією культурою сягали аж 500 тис. десятин (546 тис. га). У 1913 р. буряки були посіяні на площі 676 тис. га, урожай становив 11,3 млн. т, урожайність – 16,8 т/га, споживання цукру на душу населення – 8,1 кг.

Сьогодні цукровий буряк є однією з найважливіших технічних культур, поширених у всьому світі, і сировиною для цукрової промисловості. Світове виробництво цукру перевищує 168 млн. т, з них близько 69% отримують з цукрової тростини, а 31% – з цукрових буряків.

Коренеплоди вирощують у багатьох країнах світу. Приблизно 80% усіх посівних площ цукрових буряків і валового врожаю припадає на Європу. Основні посіви цукрових буряків розташовані в Україні, Росії, Франції, США, Польщі, Німеччині, Італії, Румунії, Чехії, Словаччини, Англії, Бельгії та Угорщині.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У ПАП «Агропродсервіс» задоволені проміжними результатами збирання коренеплодів

Цікаві факти про цукровий буряк:

  • Цукровий буряк – рослина, корінь якої містить високу концентрацію сахарози, поступається лише цукровій тростині – основному джерелу цукру в світі.
  • Цукровий буряк – один із найстаріших у світі споживчих товарів, його вирощували як городній овоч і на корм задовго до того, як оцінили за цукристість.
  • До 1840 року близько 5% світового цукру було отримано з цукрових буряків, а до 1880 року ця кількість зросла більш ніж у 10 разів і становила понад 50%.
  • У Північну Америку цукровий буряк був завезений у 1830 році, а перше комерційне виробництво почалося в 1879 році на фермі в Альварадо, Каліфорнія.
  • Цукровий буряк здавна вирощували як літню культуру у відносно прохолодних частинах помірних поясів світу. Зовсім недавно його почали вирощувати як озиму в теплих регіонах помірного поясу, включаючи частини Південної Америки, Африки, Близького Сходу та Південної Європи.
  • Цукор утворюється в результаті фотосинтезу в листках, а потім зберігається в корені.
  • Корінь буряка містить 75% води, близько 20% цукру і 5% м’якоті. Точний вміст цукру може варіюватися від 12 до 21% залежно від сорту та умов вирощування.
  • Цукор є основною цінністю цукрових буряків як товарної культури. М’якоть, нерозчинна у воді і складається переважно з целюлози, геміцелюлози, лігніну і пектину, використовується в кормах для тварин. Побічні продукти цукрових буряків, таких як жом і патока, додають ще 10% до вартості врожаю.
  • Сьогодні цукрові буряки вирощують майже у всіх помірних районах світу: виробництво цукрових буряків у регіоні Великих рівнин становить понад 64% загального обсягу виробництва в Сполучених Штатах.
  • Зараз на цукровий буряк припадає майже все виробництво цукру в Європейському Союзі і приблизно п’ята частина загального світового виробництва.
  • Найближчим диким родичем цукрового коренеплоду є морський буряк.
  • Цукровий буряк можна вживати в сирому вигляді, коли він молодий. Коріння також можна використовувати в зрілому вигляді, але м’якоть потрібно відварити, щоб вона стала м’якою.
  • У низці країн, зокрема в Чехії та Словаччині, буряковий цукор використовується для виготовлення схожого на ром дистильованого спирту під назвою Туземак.
  • Середньостатистична людина споживає близько 24 кілограмів цукру щороку, або 33,1 кілограма у розвинених країнах, що еквівалентно понад 260 калорій їжі на день.

Підготувала Христина Котович

Використані джерела:

diamantsugar.com.ua

justfunfacts.com

Залишити коментар: