Від сівби – до збирання – 2021, Новини, Рослинництво

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Аналізуємо результати та підбиваємо підсумки проєкту

16.12.2021

Добігає завершення сільськогосподарський сезон, а з ним підходить до кінця і наш традиційний проєкт «Цукровий буряк: від сівби – до збирання-2021», який журнал «АгроЕліта» проводить спільно з компанією СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна – лідером у насінництві цукрового буряку.

Цьогоріч ми досліджували технології вирощування цукрових буряків на виробничих полях двох «локомотивів» цукробурякової галузі – ПП «Західний Буг» та ПАП «Агропродсервіс»

Нагадаємо, на полях ПП «Західний Буг» було посіяно майже 14000 га солодких коренеплодів, у тому числі і селекція «SESVANDERHAVE». Для посіву підприємство обрало 4 гібриди: Тапір і Балі, з різними протруюваннями, та Карпати і Предатор. Також для тестувань в активі був гібрид селекції SESVANDERHAVE, який дуже добре себе зарекомендував на польських теренах.

У ПАП «Агропродсервіс» під цукровий буряк виділили 3350 гектарів, чільне місце серед гібридів посідав гібрид СІУ селекції «SESVANDERHAVE».

З квітня і до листопада ми щомісяця навідувались на дослідні поля, розташовані у с. Настасів Тернопільської області (ПАП «Агропродсервіс») і у с. Розворяни, Золочівського району на Львівщині, де знаходиться один з підрозділів ПП «Західний Буг», спостерігали, як себе показують гібриди «SESVANDERHAVE» на різних фазах вирощування  – від сівби – до заготівлі, висвітлювали технології вирощування.

Станом на середину грудня збирання цукрових буряків у господарствах-партнерах проєкту вже завершено. Тож тепер ми можемо підбити підсумки та поговорити про вирішальні фактори у вирощуванні цукрового буряку, проаналізувати ключові технології й дати оцінку селекційного потенціалу гібридів цієї культури.

ПП «Західний Буг»: «Як би там не було, буряк знову є високомаржинальною культурою, а інтенсифікація його виробництва себе виправдовує повністю»

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

Про підсумки бурякозбиральної кампанії у ПП «Західний Буг» ми поспілкувалися з Володимиром Крупаком, агрономом-аналітиком підприємства.

– Володимире, чи завершили вже збирання цукрових буряків у ПП «Західний Буг»?

– Станом на 5 грудня копка коренеплодів повністю завершена, але буряки ще вивозяться на заводи, плануємо завершити до кінця цього року.

– Прокоментуйте результати. Чи задоволені ними?

– Результатами НІКОЛИ не можна бути задоволеним на 100% (посміхається, авт.). Маємо непогані врожаї на Львівщині, навіть на ранніх строках копки – від 57 до 72 т/га. Цукристість була невисокою (близько 15%), але вона почала підвищуватись ближче до початку жовтня, а непевність на ринку газу диктувала ранній запуск заводів.

– Чи вплинули цьогорічні погодні умови на результат?

– Рік загалом був холодний і дуже вологий, тож для ярих культур, зокрема для цукрового буряку, умови сприяли. Однак, картину підпсували інтенсивні зливи і градобої, які проносилися всією Україною. В нашому господарстві найбільше постраждав Чернівецький підрозділ, де буряки були пошкоджені кілька разів.

– Що стало вирішальним фактором, який вплинув на результат?

– Якщо не брати до уваги погодних чинників, то в такий вологий рік на поля з вузькою сівозміною суттєво вплинули гриби патогени – і збудники кореневих гнилей, і церкоспороз. Пошкодження гички градом і сильними зливами ускладнювали нам всю роботу з фунгіцидного захисту.

– За результатами цьогорічної роботи, що скажете про селекцію «SESVANDERHAVE»?

– Цьогоріч селекції SESVANDERHAVE дістались як хороші поля, так і не дуже. Вирішили випробувати на стійкість до кореневих гнилей деякі гібриди на тих полях, де рівень РН ґрунту не є оптимальним. На жаль, в цьому році проблематика кореневих гнилей не обійшла стороною гібриди SESVANDERHAVE. Відповідно, показники врожайності та цукристості теж постраждали. Наразі ще очікуємо остаточні результати з третини площ під гібридами SESVANDERHAVE. Загалом досить непогано себе проявив гібрид Карпати, а от Балі і Тапір поки що не повторили минулорічних результатів. В умовах перезволоження по них сильно пішло ураження кореневими гнилями, хоча конкурентів, які в цих же умовах не зазнали ураження,  – теж не було. І, як я вже зазначав, – вологий рік, вузька сівозміна та подекуди неоптимальний рН ґрунту поки що сильніші за будь-яку генетику.

Так чи інакше, при виборі гібридів для посіву ми беремо до уваги результати трьох років, адже для нас як великих виробників сировини для цукрових заводів, головне – стабільність. А проти корененвих гнилей будемо випрацьовувати комплексний підхід.

– Які висновки зробили для себе за цьогорічними результатами?

– Як би там не було, буряк знову є високомаржинальною культурою, а інтенсифікація його виробництва себе виправдовує повністю. Тож будемо збільшувати наші потужності з обприскування, щоб максимально нівелювати «вибрики» погоди.

ПАП «Агропргодсервіс»: «Спершу насторожувала трохи низька цукристість, але завдяки нашим напрацюванням за багато років, ми зуміли її підвищити»

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПАП «Агропродсервіс»: Цьогоріч погода нам сприяє, рослини розвиваються нормально

Результатами збирання солодких коренеплодів у ПАП «Агропродсервіс» поділився Олег Чалик, заступник директора з рослинництва.

– Пане Олеже, зазначте результати збирання цукрових буряків-2021.

– Збирання ми завершили, як і планували, 6 грудня. О 17.00 з поля виїхала остання машина. За результатами збирання середня врожайність у нас 668 ц/га, середня цукристість – 16,89%. Тож результатом ми майже задоволені: лише бракнуло близько 2 центнерів до круглого числа.

– Цьогорічні погодні умови вплинули на солодкі коренеплоди? Які вирішальні фактори визначили результат?

– Загалом рік видався непоганий для буряківників: опади та температурний режим сприяли росту і розвитку культури. Протягом року рослини розвивалися нормально, були здорові. Серйозних проявів хвороб, які б вплинули на врожай, не було: ані кореневих гнилей, ані церкоспорозу. Щоправда у третій декаді серпня виникала загроза поширення інфекції церкоспорозу, проте, ми збільшили фунгіцидний захист (було проведено чотири фунгіцидних внесення), тож її вдалося зупинити. Зі шкідниками теж боролися на випередження: під час обробок додавали інсектицид. Технології повністю спрацювали – шкідники нам не докучали. Насторожувала спершу й трохи низька цукристість, але завдяки нашим напрацюванням за багато років, ми зуміли її підвищити.

– Як себе показав наш «піддослідний» – гібрид СІУ селекції «SESVANDERHAVE»?

– Цей гібрид ми копали майже останнім. Його врожайність склала 668 ц/га, цукристість – 18,5%. Тож математику і економіку у товарних посівах він показав чудові. Зазначу, що й у демо-посівах СІУ відзначився непогано. Тому будемо сіяти його на такій самій площі і наступного сезону, насіння вже замовили.

Хотілось би відзначити селекцію SESVANDERHAVE (наш піддослідний гібрид СІУ) за те, який вигляд мали рослини на середину листопада. Складалося враження, що ми знаходимося на полі десь в середині липня місяця. Листова поверхня чудово виглядала, що, в свою чергу, дозволяло коренеплодам накопичувати цукор та розвиватись. Результат це і підтвердив.

– Якісь висновки зробили для себе? Чи маєте намір змінювати технології вирощування?

– На наших демо-полях було посіяно 40 гібридів різних насіннєвих компаній, збирання яких відбулося 4 листопада під час VIІ Західноукраїнського чемпіонату на кращий гібрид кукурудзи та цукрового буряку. Тож висновки робити було з чого! І один з цих висновків – технологій ми змінювати не будемо, на 99% залишаємо ті ж самі, оскільки вони працюють і дають результат.

Анна Артим

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

Сергій Горобець, комерційний директор компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна»:

– Вирощування цукрового буряку потребує величезного досвіду, знань, налагодженого процесу та відпрацьованої технології. Постійні виклики не дозволяють розслаблятись при виробництві цукрових буряків. Це високомаржинальна культура, але й найскладніша. Ще не кожен агроном візьметься за цю роботу. Працюючи пліч-о-пліч з такими людьми, як Володимир Крупак та Олег Чалик, отримуєш задоволення від співпраці та, найголовніше, переймаєш частинку досвіду і професіоналізму, яка є необхідною складовою при спілкуванні з селекціонерами щодо створення нових гібридів цукрового буряку.

Протягом цього аграрного сезону, завдяки журналістам видання «АгроЕліта» ми разом з Вами мали змогу бачити та отримувати актуальну інформацію про стан цукрових буряків з перших уст – від безпосередніх виробничників. І завдяки отриманій інформації кожен із нас зробить свої висновки.

Компанія «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» працює відкрито для усіх і докладає всіх зусиль, щоб процес виробництва цукрових буряків був якомога легшим та приємним.

Користуючись нагодою, хотілося б привітати усіх з наступаючими Різдвом та Новим Роком. Бажаємо, перш за все, міцного здоров’я, мирного неба, гарної погоди, високих врожаїв та задоволення від результату своєї діяльності – моральної й матеріальної.

Шануймося, бо ми того варті.

Завжди з Вами, SESVANDERHAVE!!!
www.sv-ukraine.com.ua

Залишити коментар: