Від сівби – до збирання – 2021, Новини, Рослинництво

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПАП «Агропродсервіс»: «Наразі проявів хвороб немає: ані церкоспорозу, ані кореневих гнилей»

13.08.2021

Редакція журналу «АгроЕліта» продовжує проєкт «Цукровий буряк: від сівби – до збирання», у рамках якого ми спільно з компанією «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна», ПАП «Агропродсервіс» та ПП «Західний Буг» досліджуємо цукровий буряк селекції провідного бельгійського виробника насіння на різних фазах вирощування – від сівби – до його заготівлі.

Від сівби до збирання 05.08.2021

Нагадаємо, наприкінці травня ми вдруге побували на полях ПАП «Агропродсервіс», де посіяно 3350 гектарів солодких коренеплодів – гібридів провідних насіннєвих компаній, у тому числі і гібрид СІУ селекції «SESVANDERHAVE».  На той час рослини розвивалися нормально, були здорові, перебували у фазі змикання листків у міжряддях. Густота становила у середньому 100 тисяч рослин на гектар.

Яка ситуація на полях зараз? Чи є ще якісь загрози, що можуть суттєво вплинути на врожайність цукрових буряків? Чи можна вже зробити певні висновки щодо вирощування цукрових буряків у цьому сезоні? Аби дізнатися відповіді на ці та інші запитання, 5 серпня ми побували з черговим візитом у с. Настасів Тернопільського району, де посіяні наші «піддослідні».

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПАП «Агропродсервіс»: «Наразі проявів хвороб немає: ані церкоспорозу, ані кореневих гнилей»

Олег Чалик, заступник директора з рослинництва ПАП «Агропродсервіс»

Про стан буряків у липні розповідає наш традиційний співрозмовник Олег Чалик, заступник директора з рослинництва ПАП «Агропродсервіс».

– Пане Олеже, який поточний стан цукрових буряків у господарстві?

– Розвитком ми задоволені. Станом на сьогодні середня вага коренеплодів становить понад 500 г, густота 100 тисяч рослин на гектар. Наприкінці липня ми відбирали й перші проби на визначення цукристості: згідно з результатами цукристість наразі складає в середньому 11,3–11,8%. Минулого року в цей час показник був такий самий.

– Як щодо впливу погодних умов на розвиток культури?

– Погодні умови, які склалися, позитивно впливають на буряк: опади та температурний режим сприяють  їх росту і розвитку.

Від сівби до збирання 05.08.2021

– Чи спостерігали хвороби на цукрових буряках?

– Наразі проявів хвороб немає: ані церкоспорозу, ані кореневих гнилей. Цього року ми збільшили фунгіцидний захист:  було проведено вже три фунгіцидних внесення, на черзі четверте. Деякі препарати вносили окремо. Тож фунгіциди спрацювали добре.

– Чи були шкідники в цьому сезоні?

– Зі шкідниками ми теж боролися на випередження: під час обробок додавали інсектицид. Технології повністю спрацювали – шкідники нам не докучали.

– Які ще загрози стоять перед буряківниками?

– Основне, це погода, оскільки, якщо й надалі буде надмірна кількість опадів, то можуть з’явитися кореневі гнилі. А захиститися від них, на жаль, ніяк неможливо.

– Як виглядає гібрид СІУ селекції «SESVANDERHAVE»? Чи помітно вже якусь різницю між гібридами загалом?

– Жодної різниці між гібридами наразі ще не помітно, гібрид СІУ показує себе на рівні з іншими: нормально росте та розвивається.

Від сівби до збирання 05.08.2021

– Чи можна вже робити якісь прогнози на урожайність?

– Як я вже казав, сьогодні середня вага кореня становить більше 500 грам, густота 100 тисяч рослин на гектар. Тобто ми маємо біологічну врожайність 500 ц/га. Добові прирости коренеплоду сягають 10 г .

Тож давайте порахуємо: до збирання ще близько 40 днів, якщо буряк і надалі буде так рости, то середня вага кореня становитиме 900 г. Відповідно, біологічна врожайність має бути 900 ц/га, а залікова, можливо, 800 ц/га. Зараз все залежить від того, чи вдасться уникнути кореневих гнилей.

Від сівби до збирання 05.08.2021

– Тобто збирання розпочнете у звичні терміни? Чи плануєте ще якісь роботи до збирання?

– Робіт вже ніяких не плануємо, залишилася лише остання 4-та фунгіцидна обробка. І у вересні розпочнемо збирати врожай.

– Якісь висновки щодо вирощування цукрових буряків уже зробили цього сезону? Чи їх ще зарано робити?

– Про висновки ми з вами поговоримо згодом, коли будемо збирати врожай. Адже на наших демо-полях посіяно 40 гібридів різних насіннєвих компаній, тож висновки буде з чого робити! Поки що конкретно нічого сказати не можемо:  чи все зробили вірно, чи десь допустились помилок. І досягнень наразі теж назвати ще не можемо.

Олег Чалик, заступник директора з рослинництва ПАП «Агропродсервіс»

Сергій Горобець, комерційний директор компанії «СЕСВАНЕДРАХВЕ-Україна»

Горобець Сергій – комерційний директор компанії «СЕСВАНЕДРАХВЕ-Україна»:

– Чи задоволені Ви розвитком цукрового буряку (гібрид СІУ) станом на 5 серпня?

– Це поле, де посіяний гібрид СІУ, можна віднести до розряду показових. Тобто стан рослин є дуже добрий, без проявів будь-яких хвороб. Не виявлено ні церкоспорозу, ні кореневих гнилей. Коренеплід добре набирає масу, вологозабезпечення є достатнім, температурний режим оптимальний.

Гібрид СІУ – новий, реєстрацію в Україні він отримав у 2020-му році. Він уже був у випробуванні  на демо-ділянках компанії «Агропродсервіс», і показав дуже добрі результати – врожайність 73,18 тн/га, цукристість – 16,55%, вихід цукру – 12,11 тн/га. Дане виробниче поле із гібридом СІУ має всі шанси, щоб перевершити показники демовипробувань.

Від сівби до збирання 05.08.2021

– А як себе показує гібрид СІУ в інших регіонах України?

– Як я вже казав, гібрид СІУ є новим. Усі, хто займається виробництвом цукрових буряків, хочуть мати в своєму активі вже випробувані гібриди, що мають певну історію поведінки в тих чи інших умовах. Але все ж таки, деякі
сільгоспвиробники Тернопільської, Хмельницької, Вінницької та інших областей дослухалися до наших порад та взяли у виробництво гібрид СІУ. Таким чином можемо порівняти, як себе показує один і той самий гібрид у різних умовах.

Від сівби до збирання 05.08.2021

Під час моніторингу виробничих полів спеціалістами компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» робиться фото та відеофіксація стану рослин на ту чи іншу дату. Усі фотоматеріали викладаються на нашому сайті і є у вільному доступі. Тому краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Для цього потрібно тільки перейти за посиланням: www.sv-ukraine.com.ua . Більше того, можна переглянути, як виглядають й інші гібриди у всіх бурякосійних регіонах України, та зробити для себе певні висновки щодо селекції SESVANDERHAVE.

Анна Артим

Залишити коментар: