Від сівби – до збирання – 2021, Новини, Рослинництво

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

26.07.2021

Триває проєкт «Цукровий буряк: від сівби – до збирання», у рамках якого ми спільно з компанією «Сесвандерхаве-Україна»,  ПАП «Агропродсервіс» та ПП «Західний Буг» досліджуємо цукровий буряк селекції провідного бельгійського виробника насіння на різних фазах вирощування  – від сівби – до його заготівлі.

Нагадаємо , 30 травня ми побували на виробничих полях ПП «Західний Буг» у селі Розворяни, Золочівського району на Львівщині, де знаходиться один з підрозділів підприємства. Тут посіяно близько 1200 гектарів цукрового буряка провідних насіннєвих компаній (загалом під солодкі коренеплоди у ПП «Західний Буг» виділено 14 000 гектарів), чільне місце серед яких займає селекція SESVANDERHAVE. Для посіву підприємство обрали 4 гібриди: Тапір і Балі, з різними протруюваннями, та Карпати і Предатор. Також для тестувань в активі є гібрид селекції SESVANDERHAVE, який дуже добре себе зарекомендував на польських теренах.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

7 липня ми вдруге завітали на дослідне поле підприємства. Про стан буряків у червні, а також про те, які поточні завдання та виклики стоять перед буряківниками, розповідає агроном-аналітик компанії Володимир Крупак.

– Володимире, під час попередньої зустрічі Ви відзначали, що цукрові буряки у непоганому стані, проте, були певні зауваження до густоти рослин. А як «почуваються» коренеплоди зараз?

– Наразі рослини в хорошому стані. Погода сприяла їх росту та розвитку: загалом температура не перевищувала 32 °С в тіні, тому можна сказати, що періоду сильної спеки не було.  Зараз (7.07, авт.) відбувається наростання коренеплодів, вони збільшуються в розмірах, накопичують поживні речовини. Густота –  94-98 тисяч рослин на гектар: достатня для забезпечення потенціалу врожайності. Середня вага коренів – у межах 150 г. Гичка здорова, зелена, свіжих ознак проявів церкоспорозу немає: ми вчасно провели перший обробіток і зупинили першу хвилю збудника.

– Які обробки на полях вже провели?

– Саме на цьому полі було зроблено 6 обробок: вносили 4 основних гербіциди, окремо – грамініцид, також фунгіциди, і мікроелементи

Проте, залежно від ситуації, на деяких полях їх було до 9. Це пов’язано з холодними ранніми весняними умовами, тож, щоб не стресувати рослини, ми ділили норми гербіцидів, вносили їх дробно, але частіше.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

Зліва направо: Сергій Горобець, комерційний директор компанії ТОВ «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» і Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг»

– Гербіциди спрацювали на 100%?

– Як я вже казав під час нашої першої зустрічі, це поле було випрацюване, тому особливих проблем тут не очікуємо. Основною загрозою зараз для нас є падаличний буряк, який одразу йде в стрілку і формує насіння, що буде висипатися і давати наступні покоління. В майбутньому це обмежуватиме вирощування буряка на цих полях. Але ми намагаємось попередити загрозу: наймаємо працівників і проводимо ручні прополки, оскільки механічним способом цього зробити неможливо, без пошкодження культурних рослин.

Стосовно інших бур’янів, то загалом все добре: поле чисте, де-не-де щоправда «проскочила» лобода. Але залишкова забур’яненість допускається , на врожайність вона суттєво не впливає. А проводити додатковий обробіток – це витрачати зайві кошти і завдавати рослинам зайвого стресу.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

– Чи спостерігаєте небезпеку ураження шкідниками та хворобами?

– Трохи «надокучала» попелиця, але під час однієї з обробок ми внесли інсектицид системної дії і «побороли» її.

Зараз же на деяких ділянках «наступають» кореневі гнилі. Це пов’язано з тим, що там було перезволоження, переущільнення ґрунту: буряк слабше розвивається та більш піддатливий для збудників кореневих гнилей. Також є поля, що характеризуються підвищеною кислотністю. І ми розуміємо, що на них появі кореневих гнилей дивуватися не варто. А для того, щоб  їх уникнути, ґрунти потрібно розкислювати, вносити дефекат. Звісно, ми над цим працюємо, проте, це багаторічна робота.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

– Які першочергові завдання стоять перед буряківниками?

– Головне зараз – не пропустити хвилю церкоспорозу. Зі збудником цієї хвороби треба працювати вчасно і прискіпливо: при перших проявах встигнути внести фунгіциди. Але не просто фунгіциди, має бути поєднання як системних, так і контактних препаратів. Це ключова наша рекомендація усім, хто вирощує цукровий буряк. Адже я особисто об’їжджаю різні господарства, і там, де цього правила дотримуються, є результат!

– Які ще обробки плануєте в найближчий час?

– Поки що на цьому полі нічого вагомого не плануємо, лише де-не-де підчищаємо посіви від злакових бур’янів.  Надалі будемо моніторити посіви на предмет появи другої хвилі церкоспорозу. Думаю, проконтролювавши її, матимемо вже чистий буряк до збору і сподіватимемось  як на гарний урожай, так і на гарну цукристість.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

– А якщо раптом погода почне вибрикувати?

– Зараз все гаразд, щоправда на наступний тиждень синоптики обіцяють трошки критичні температури, і на ризикових полях: більш піщаних чи більш карбонатних, там де вологоутримуюча здатність нижча, може скластися дефіцит вологи, яка дуже потрібна для нормального розвитку культури.

– Наостанок, як себе показують наші «піддослідні» – гібриди селекції SESVANDERHAVE?

– Гібриди SESVANDERHAVE наразі жодним чином не відрізняється від інших селекцій. Показують себе на рівні. Тож про відмінності поговоримо згодом.

Сергій Горобець, комерційний директор ТОВ «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна»:

«Завжди раді зустрічатись з нашими партнерами на виробничих полях. Ми намагаємось моніторити поля з посівами цукрових буряків по всій Україні – від Харкова до Львова, оскільки селекція SESVANDERHAVE присутня у більшості господарств, які вирощують цукровий буряк. Це робиться для дослідження поведінки гібридів цукрового буряку на різних типах ґрунтів. Також спостерігаємо за технологічними процесами різних компаній при вирощуванні цукрових буряків. Тому нам є що і з чим порівнювати. Під час відвідувань виробничих полів завжди проводиться фотофіксація етапів розвитку рослин, поводження рослин у стані стресу, у стані проявів якихось хвороб (кореневі гнилі, церкоспороз і т.д.). Зібрана інформація підлягає обов’язковому обговоренню з нашими бельгійськими спеціалістами, селекціонерами та науковцями. У разі потреби запрошуємо наших партнерів – сільгоспвиробників приєднатись до обговорення. До речі, Володимир Крупак є одним із тих, хто приймав активну участь у спілкуванні з бельгійськими спеціалістами. Від себе особисто хотів би відзначити, що пан Володимир є не тільки досвідченим спеціалістом у плані агрономії, але ще й вільно володіє англійською мовою, і на рівних дискутує з іноземними фахівцями.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

Щодо розвитку цукрового буряку на цьому полі – він є оптимальний для даного часу, поля чисті і без будь яких проявів хвороб. У разі відсутності супер стресових умов у серпні можна очікувати на дуже гарний результат.

По завершенні зустрічі на полях ПП «Західний Буг», яка відбулась 7 липня, з нашого боку було також заплановано відвідати виробничі поля різних агропідприємств Тернопільської, Хмельницької, Вінницької, Київської та Черкаської області для того, щоб порівняти розвиток рослин у різних областях України.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

Загалом, говорити можна багато, але краще один раз побачити – усі фотоматеріали з відвідування посівів цукрових буряків є на сайті компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» за посиланням: www.sv-ukraine.com.ua у розділі «Фото матеріали». Також там можна подивитись, як себе поводив цукровий буряк у попередні роки і порівняти стан розвитку рослин по всій Україні, скажімо, на 7 липня у різні роки (наприклад, у 2018, 2019, 2020 роках).

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. ПП «Західний Буг»: «Гичка здорова, урожай має бути гарним»

Насамкінець хотілося б подякувати компаніям ПАП «Агропродсервіс» та ПП «Західний Буг» за те, що приймають участь у проєкті «Цукровий буряк від сівби і до збирання», де наживо показується те, що є насправді. Впевнений, що результат (урожайність та цукристість) будуть на найвищому рівні.

Анна Артим

Комбінований агрегат Ceus 3000-TX і 4000-TX для ідеального змішування

Залишити коментар: