Новини

Україна продовжить працювати над розблокуванням портів навіть попри ракетний обстріл Одеси

25.07.2022

На другий день після підписання угоди про відновлення безпечного експорту зерна з портів України росія завдала ракетного удару по порту Одеси. Цим вона підтвердила нікчемність обіцянок своєї влади щодо гарантій безпеки та бажання вирішення лише своїх питань з експорту зерна та добрив. Крім того, рф намагалася прописати в угоді повне припинення вогню на півдні, щоб зупинити контрнаступ ЗСУ, проте Україна розуміє, що росія не дотримуватиметься зобов’язань, а використає перерву для відновлення резервів.

Спочатку росіяни заперечували ракетний обстріл Одеси, але пізніше їх МЗС підтвердив атаку.

Міноборони Туреччини висловило стурбованість ударом одразу після підписання угоди, проте наголосило, що росія заперечує причетність до обстрілу.

The New York Times оприлюднила думку високопосадовця ООН, що «технічно росія не порушила угоду, оскільки не зобов’язувалася припиняти атаки на частини українських портів, які не використовуються для експорту зерна. Можливо, поряд знаходилися військові об’єкти».

Проте пізніше в ООН повідомили, що коментар їх представника для The New York Times не є офіційною позицією організації, а Держсекретар ООН засудив обстріл порту Одеси.

У МЗС України заявили, що «російська ракета – це плювок путіна в лице Держсекретарю ООН Антоніу Гутеррешу та Президенту Туреччини Ердогану, які доклали багато зусиль для укладання угоди».

У Стамбулі запрацював координаційний центр з представників України, ОО та росії, який буде відстежувати роботу «зернових коридорів» та контролювати відсутність зброї на кораблях, що прямують до чорноморських портів за сільгосппродукцією.

Міністр інфраструктури України О. Кубраков підтвердив, що попри ракетний обстріл Одеси Україна продовжить роботу по розблокуванню експорту зерна з портів Чорного моря, оскільки «весь світ спостерігає за ситуаціє та сподівається на її вирішення, що дозволить врятувати не лише економіку України, але й мільйони людей від голоду та мільярди – від бідності».

У МЗС росії повідомили, що країна підписала з ООН не лише угоду про «зернові коридори для експорту українського зерна», але й трирічний меморандум про взаєморозуміння щодо експорту російської агропродукції, який дозволить уникнути створених США та ЄС перешкод для експорту зерна та добрив у сфері фінансів, страхування та логістики, добитися виключень для цієї продукції з-під раніше запроваджених обмежень.

Ми бачимо, що в обмін на підписання угоди про відновлення експорту зерна з портів України росія намагається максимально зняти санкції та обмеження на свій експорт, водночас створюючи перешкоди для поставок зерна з України, яка є основним конкурентом на світовому ринку. Обстріли портів загрожують судам та підвищують вартість страхування і фрахту, зменшуючи кількість охочих заводити свої кораблі в порти України.

За інформацією GrainTrade

Залишити коментар: