Новини

УЗА просить уряд віднести елеватори до підприємств критичної інфраструктури щодо забезпечення електроенергією

11.01.2023

Українська зернова асоціація звернулася до уряду з проханням ініціювати внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 р щодо питання об’єктів критичної інфраструктури та включити зернозберігальні підприємства до об’єктів критичної інфраструктури, оскільки вони забезпечують продовольчу безпеку України та світу.

Як відомо, 20 грудня набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 р. № 1384 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109 «Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури». Згідно ухваленої постанови визначаються об’єкти критичної інфраструктури, де виробництво сільськогосподарської продукції визначено, як важливий елемент.

Відповідно, об’єкти, які є критично важливі для продовольчої безпеки матимуть додаткові інструменти для гарантій отримання електроенергії. Зокрема, до об’єктів критичної інфраструктури галузі харчової промисловості та агропромислового комплексу віднесено виробництво та переробку сільськогосподарської та/або харчової продукції, а також експлуатацію зрошувальних систем, каналів.

УЗА вже зверталася до уряду та міністерств листом № 101 від 12 грудня 2022 року «щодо відключення електроенергії на елеваторах», зокрема до Міністерства енергетики України та Міністерства аграрної політики та продовольства України, в якому просила віднести зернозберігальні підприємства, зокрема, елеватори, до 3-ї групи пріоритету постачання електроенергії  як бізнесу, що забезпечує продовольчу безпеку країни та світу.  Однак, у постанові КМУ від 16 грудня 2022 р. № 1384 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109 «Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури» відсутня інформація щодо зернозберігальних підприємств.

Зараз ще триває збирання врожаю 2022 року, а на зернозберігальних підприємствах зберігається та дороблюється зерно не лише 2022 року, але і 2021 року. Тому в період збирання та активного відвантаження зерна, вкрай важливо аби елеватор мав електроенергію, адже виробничий процес зберігання та сушіння зерна передбачає підтримку температури зерна, його активне переміщення, зважування тощо, що вимагає споживання електроенергії. Відсутність електроенергії фактично унеможливлює дотримання виробничого процесу, що в свою чергу призводить до псування зерна і, як наслідок, втрати коштів і головне – вкрай важливої продукції для продовольчої безпеки.

Специфіка роботи елеваторів полягає в тому, що вони зобов’язані прийняти і відвантажити зерно однакової якості, а в умовах відсутності електроенергії це неможливо зробити. Ба більше, псування зерна – це не тільки втрата продовольства для України, але й збитки для аграріїв та зернозберігальних підприємств, що загрожує для них банкрутством. В умовах, коли Україна втратила близько 10 млн т потужностей для зберігання зерна і їх значного дефіциту, ми не можемо дозволити собі ще й втратити зібраний неймовірними зусиллями врожай та потужності його зберігання.

УЗА переконана, що віднесення елеваторів (зернозберігальних підприємств) до критичної інфраструктури щодо постачання електроенергії є вкрай важливим для продовольчої та національної безпеки України.

Залишити коментар: