Новини

В грудні 2022 року Україною було експортовано 7 млн. т. агропродукції

03.01.2023

В грудні 2022 року Україні вдалося експортувати 7 млн т продукції АПК, що на 2% менше аналогічного показника попереднього місяця, повідомляє УКАБ.

53% цього експорту було здійснено за допомогою роботи «зернового коридору», а решта – альтернативними експортними шляхами. Однак обов’язково потрібно врахувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон. Багато продукції зараз знаходиться в чергах на виїзд як залізницею, так і автомобільними транспортом, що негативно вплине на показники експорту альтернативними шляхами в наступному місяці.
Щодо структури експорту продукції в грудні 2022 року, то вона виглядала наступним чином:
  • зернові культури: 4,9 млн т (кукурудза – 63%, пшениця – 34%, ячмінь – 3%). Приріст до показника листопаду: +4%;
  • олійних культур – 867,6 тис. т (насіння соняшнику – 34%, сої – 29% та ріпаку – 25%). Зниження: -34%.
  • рослинні олії – 468,4 тис. т (соняшникова олія – 94%, соєва – 5%). Зниження: -9%.
  • макухи після вилучення рослинних олій – 505,7 тис. т (соняшникова – 90%, соєва – 10%). Приріст: +48%.
Найбільші зміни в структурі експорту у грудні 2022 року пов’язані зі зменшенням експортних відвантажень олійних культур, які продемонстрували падіння на третину від попередніх обсягів. Це пов’язано передусім зі зменшенням обсягів експорту ріпаку. Вирощений в 2022 році та призначений до експорту ріпак вже практично повністю вивезений, і до врожаю наступного року значних відвантажень даної культури не буде.
Така тенденція дозволить збільшити відвантаження інших позицій. Зокрема, згідно результатів грудня 2022 року, збільшився експорт макухи з олійних культур на 163,8 тис. т.

В будь-якому випадку в Україні залишається значна кількість продукції, що призначена для експорту, і водночас на світовому ринку існує стабільний попит на українську продукцію АПК. При поточних обсягах експорту поступово вдається вивозити запаси вирощеної продукції і хоча б частково згенерувати валютну виручку. В довоєнні часи за такі обсяги експорту були б значно кращі фінансові результати. В Україні ціни залишаються все ще низькими, та й логістичні затрати «з’їдають» весь прибуток аграріїв, що, в свою чергу, ставить під загрозу посівну 2023 року.

Залишити коментар: