Гість номера, Новини

Валерій Євтушенко: дитяче захоплення, яке призвело до унікальних ІТ-розробок для агросектору

17.12.2021

Валерій Євтушенко: дитяче захоплення, яке призвело до унікальних ІТ-розробок для агросектору

Світ розвивається шаленими темпами. Те, що вчора ще здавалося цілковитою фантастикою, – сьогодні є реальністю. Відтак, нещодавно у наше життя стрімко увірвалися безпілотні літальні апарати (БПЛА), які одразу набули шаленої популярності не лише серед пересічних користувачів, а й зробили справжній революційний прорив у аграрному секторі. Багато фермерів вже гідно оцінили переваги цих інноваційних технологій та активно застосовують дрони на полях. За прогнозами науковців, незабаром коптери стануть  невід’ємним елементом господарювання й ефективного ведення сільського господарства.

Щоб дізнатися детальніше про розвиток ринку агродронів в Україні, про труднощі, з якими доводиться стикатися «першопрохідцям» новітньої галузі, а також про те, якими якостями потрібно володіти, аби стати успішним у цій діяльності, редакція журналу «АгроЕліта» поспілкувалася з Валерієм Євтушенком – керівником агродепартаменту компанії QUADRO.ua – офіційного імпортера та інтегратора рішень DJI Agriculture в Україні.

Валерій Євтушенко – фахівець з великим досвідом, адже може похвалитися чималою кількістю унікальних ІТ-розробок у сільському господарстві. А саме: у 2017-2020 роках він займався розробкою БПЛА та рішень на їхній базі для агросектора. Сконструював БПЛА за принципом літака для розселення трихограми на полях України. У межах проєкту розробив перший в Україні БПЛА з вертикальним зльотом і посадкою. Створив та впровадив систему автоматичного підрахунку сходів на основі штучного інтелекту, а також систему автоматичного обміру полів для даних з БПЛА. Зібрав інформацію з 2 000 000 га землі по всіх областях України.

«Свої перші моделі літаків конструював ще у дитинстві…»

– Пане Валерію, насамперед давайте зробимо екскурс у минуле. Розкажіть, чим Ви захоплювались у дитинстві.

– Моє дитинство минуло у Кривому Розі, звідки я родом. Як і більшість хлопчиків того часу, я відвідував Станцію юних техніків, де конструював свої перші моделі простеньких кордових літачків. Відтоді і виникла цікавість до усіляких розробок, адже там я вперше побачив, що можу «літати». Та, на жаль, у 90-их роках гурток закрився, і я на деякий час полишив авіамоделювання.

– Яка у Вас освіта? Мабуть, щось пов’язане з ІТ-сферою?

– Зовсім ні. Закінчив Криворізький національний університет за спеціальністю «Фінанси». Проте, одразу після закінчення вишу працювати пішов у ІТ-сферу, оскільки вона мені була близька. З того часу вся моя діяльність була пов’язана з розробкою електроніки, нових інноваційних продуктів, займався розробкою різноманітної техніки для автомобілебудування тощо.  У 2014 році, коли на Донбасі почалася війна, почав виготовляти БПЛА для армії. А у 2017 році разом з однодумцями ми представили перший БПЛА для сільського господарства, що стало початком моєї роботи в аграрній галузі.

– Звідки черпали знання? Адже на той час ця сфера була не надто розвинена в Україні.

– Переважно займався самоосвітою, багато часу проводив на спеціалізованих веб-форумах, де користувачі з-за кордону обмінювалися інформацією. Увесь контент тоді був виключно англомовний. Оскільки, як ви вірно підмітили, у 2014 році існуюча інформація про напрямок розвитку та застосування БПЛА в нашій країні була досить мізерною, не було необхідних даних. Це зараз, протягом останніх трьох років, з’явилося багато різноманітних джерел українською мовою на цю тему, дрони увійшли в моду, і тепер, маючи навіть невеликий бюджет, можна без зусиль зібрати літак за короткий період часу. Тому що фахівців, які зараз цим займаються, у світі налічується вже десятки тисяч, на будь-яке питання є відповіді. Я ж був піонером, і робив усе методом проб та помилок.

«Усі сприймали мою діяльність, як фантастику, забавку, ніхто у це не вірив»

– Хто Вам допомагав на етапі становлення? Чи не сприймали оточуючі Ваші ідеї, як щось нереальне?

– Справді, всі сприймали мою діяльність, як фантастику, забавку, ніхто у це не вірив. Мені на той момент було 33 роки, і знайомі думали, що це просто криза середнього віку: мовляв, впав у дитинство, займається якимось літачками, крутили пальцем біля скроні (посміхається, авт.). Лише у 2017 році, коли вперше на Міжнародній агропромисловій виставці «Агропорт» ми продемонстрували інноваційні продукти, що справді можуть допомогти аграріям заробляти кошти, оточуючі змінили думку.

Тож на початковому етапі я був виключно сам. Вже пізніше, коли вийшов на певні об’єми, а хобі переросло у бізнес, почав наймати працівників.

– Ви є розробником багатьох інноваційних новинок. А що Вас надихало на їх створення?

– Навіть не знаю, як відповісти… Наприклад, Менделєєв свою таблицю побачив уві сні…  Його ніщо не надихало. І мене теж. Я просто бачив якусь незакриту технологічну операцію, або якийсь «біль» того чи іншого аграрія чи цілої галузі, і тоді ми разом з командою (на той момент вона в мене була) щось придумували і пробували знайти рішення, виходячи з тих знань, які вже були.

«Ми популяризуємо не дрони, ми популяризуємо технологію внесення ззр за допомогою дронів»

– Чому обрали саме аграрну сферу? З якими труднощами найчастіше доводитися стикатися від початку діяльності і до сьогодні?

– Аграрна сфера глобально завжди була і залишається рушієм прогресу. Тож вирішив працювати у ній і досяг великих результатів у продажі дронів, у їх впровадженні в Україні.

Стосовно труднощів, то, перш за все, це недовіра аграріїв до ефективності БПЛА. Якою б інноваційною не була аграрна галузь загалом, проте, на місцях сидять «старовіри», котрі досі працюють за технологіями, що розроблені десятки років тому.: виливають при обприскуванні  по 200 літрів води на гектар, і коли ти приходиш і кажеш, що тепер все те саме можна робити за допомогою дронів, використовуючи лише 7 літрів води, вони не вірять. Тому ми популяризуємо не дрони, ми популяризуємо технологію внесення засобів захисту рослин за допомогою дронів.

– Як Ви стали керівником департаменту компанії QUADRO.ua?

– У компанію я прийшов у 2019 році, коли вона працювала вже 5 років. Мені запропонували очолити агродепартамент. Тоді якраз вийшов професійний дрон-обприскувач DJI Agras T16, і було вирішено створити відділ інновацій у сільському господарстві. Підібрали команду і почали працювати. Як результат, сьогодні ми займаємо лідируючі позиції на  ринку агродронів в Україні.

– За якими критеріями підбираєте команду?

– Ринок, на якому ми працюємо, – повністю інноваційний, він змінюється мало не щодня. І оскільки технології стрімко рухаються вперед, у нас не має плану розвитку на 5 років, плани ми будуємо лише на найближчий рік. Тому головний критерій відбору – це ініціативність: коли співробітник не просто ходить на роботу з 9 до 18 години, а розвивається, цілодобово «живе» в інноваціях, агроінноваціях, не боїться пробувати щось нове. Саме такі люди працюють у нас.

Я не можу сказати, що ми завжди робимо все вірно, так – ми багато помиляємось, але не зупиняємось, отримуємо досвід: чи то негативний, чи позитивний. Наприклад, у цьому році провели дослідження у розрізі засобів захисту рослин, результати яких були не тільки хороші.  І ми про це теж розповідаємо, щоб партнери не повторювали наших помилок.

Цього року також організували і провели велику кількість вебінарів, якість подачі інформації під час яких була дуже висока, ніхто до нас цього не робив. Вони були безкоштовні, у відкритому доступі, тому усі бажаючі: як колеги, так і конкуренти мали можливість їх використовувати для навчання і пропонувати своїм клієнтам.

Валерій Євтушенко: дитяче захоплення, яке призвело до унікальних ІТ-розробок для агросектору

«На чолі нашого бізнесу ми ставимо експертність»

– Як завойовували ринок?

– Ми не просто продаємо дрони, ми залучаємо аграріїв у розвиток технології, показуємо  усе на власному досвіді. У нас цього року були організовані тестові площадки з такими компаніями, як Bayer, Vitagro, LNZ Group, спільно з якими ми у відео-форматі проводили різноманітні досліди стосовно засобів захисту рослин: як «хімія» працює в полях, при яких нормах внесення, за яких погодних умов тощо.  Наразі ринок вже пережив ту точку хайпу, коли всі просто купували дрони, бо це було трендом. Нині на чолі нашого бізнесу ми ставимо саме експертність – як співробітників, так і тих даних, які ми надаємо. Ми продаємо не просто дрони, а повний набір послуг з нашою професійною підтримкою.

– Яке Ваше бачення розвитку ринку БПЛА в Україні? Порівняйте ринок агродронів у світі та в нашій країні.

– Порівняно з минулим роком, якщо говорити саме про агродрони, ми виросли у 10 разів. Мої сподівання на наступний рік – це ріст продажів ще у п’ять разів порівняно з 2021 роком. Плануємо продати від 1000 дронів-обприскувачів.

А щодо порівняння з іншими країнами, то, враховуючи те, що Україна – аграрна країна, порівнювати досить складно. Звісно, ринок БПЛА росте повсюди. Але є країни (частина європейських),  де заборонено вносити хімію дронами. В Україні – найбільш швидкозростаючий ринок агродронів у світі, це пов’язано з тим, що у нас величезна кількість оброблюваних полів, високорослих культур, які потребують обробітку тоді, коли традиційний самохідний обприскувач вже не може зайти в поле. І знову ж таки, клімат в нашій країні дозволяє працювати дроном-обприскувачем на полях. Тому, порівнюючи світовий досвід, ми, якщо не на 1-му місці, то точно входимо у ТОП-3 з впровадження дронів.

– На Вашу думку, чи зможуть дрони замінити людську працю повністю в майбутньому?

– У моїх мріях я бачу, що колись людина просто сидітиме в офісі і звідти керуватиме дронами. Але у найближчому майбутньому швидше за все повністю замінити людську працю не вдасться. Та у будь-якому випадку, участь людини в небезпечних технологічних операціях, завдяки БПЛА, зводитиметься до мінімуму.

– Озвучте подальші плани компанії.

– Компанія QUADRO.ua, в тому числі і відділ агродепартаменту, зараз активно розширяється. Ми шукаємо нових співробітників, оскільки, як я вже наголошував, плануємо збільшити об’єми продажів мінімум у 5 разів. Наша основна мета – це продовжувати популяризувати технологію і розширяти мережу субдилерів, сервісних центрів в Україні. Одним словом, продовжувати нашу переможну ходу з дронами полями України!

– Наостанок, як відпочиваєте від роботи і чи маєте якесь хобі?

– Я віддаю роботі майже увесь свій час – 24/7. Тому зараз я й сам задумався, як же люблю відпочивати (посміхається, авт.). Навіть не знаю, що відповісти… А хобі – це читання, люблю цікаві книги, люблю розвиватися. Тому й відпочинок для мене це, мабуть, провести час із книгою.

Анна Артим

Залишити коментар: