Новини, Це цікаво

Від зернових до цитрусових: вирощуванням яких культур славиться Туреччина

25.08.2022

Сільськогосподарська економіка Туреччини входить до десятки найкращих у світі, половина країни складається з сільськогосподарських угідь, а майже чверть населення зайнято в сільському господарстві. Туреччина – основний виробник пшениці, цукрових буряків, молока, птиці, бавовни, помідорів та інших фруктів і овочів, а також є провідним виробником абрикосів і фундука в світі. Молоде та зростаюче населення Туреччини відкриває можливості для зростання ринку й впровадження нових продуктів. Туреччина імпортує насіння олійних культур, включаючи соєві боби та шрот, а також зернові продукти як корми для тваринного сектора та птахівництва. Крім того, Туреччина імпортує сировину для свого харчового й хлібопекарського секторів та додаткову бавовну як сировину для текстильної промисловості.

Тваринництво

Туреччина є своєрідним мостом між Європою та Азією тому вона протягом століть використовувалася торговцями і мандрівниками для переправи. Це й зумовило збільшення значної кількості нових видів тварин. Але сьогодні деякі з генотипів вимерли або перебувають на межі зникнення. З одного боку, люди одомашнюють нові породи, з іншого — набагато більше порід вимирають через людський фактор. Тваринництво має велике значення на сході Туреччини, в гірських районах, де заняття землеробством обмежене через складні природні умови. Там розводять овець, від яких отримують вовну для виготовлення килимів, а також шкури і м’ясо. Великим є також поголів’я великої рогатої худоби і кіз.

Нові ринки можуть відкрити для експорту 37 видів продукції тваринництва з України

Вівця – друга одомашнена тварина після собаки. Туреччина вирощує 21,8 мільйона овець і є однією з найважливіших країн-виробників цих тварин у світі. Причина в тому, що вівчарство посідає друге місце за діяльністю турецьких фермерів. Овець випасають на відкритому ґрунті у весняний сезон. У цей період тварини отримують достатньо їжі для формування жиру та м’яса. У кінці липня вівці харчуються сухою травою на пасовищах або на стерні, що залишається після збирання зернових культур. У зимовий період організм овець відкладає багато жиру, який зосереджений біля нирок та хвоста.

Україна та Йорданія погодили нову форму сертифікату на експорт живих овець

Турецькі фермери  переважно займаються рослинництвом (близько 58 %). Частка тваринницької продукції становить близько 30 %, на продукцію з виробництва льону припадає 6 %, на рибальство — 1 %.

 

Рослинництво

У Туреччині близько 26,3 млн га території задіяні для сільського господарства. Тут переважає середземноморський клімат, який дозволяє вирощувати теплолюбні рослини: цитрусові, оливки, горіхи, чай, тютюн, бавовну і кукурудзу.

Завдяки сприятливому клімату, а також використанню новітньої сільськогосподарської технології та сучасної селекції насіння стрімко зростає і вирощування зернових. Тут вирощують пшеницю, ячмінь, овес, кукурудзу та рис.

Пшениця є одним із найважливіших сільськогосподарських продуктів, який використовується всередині країни та експортується за кордон. Її здебільшого вирощують у регіоні Центральної Анатолії. Сільське господарство також поширене в районах Мармурового моря, Середземномор’я та Південно-Східної Анатолії. Урожай пшениці, вирощеної в Середземноморському регіоні, збирають у травні, тоді як у Центральній Анатолії – у липні, а в Східній Анатолії – у серпні. Туреччина є одним з найбільших виробників пшениці та борошна у світі.

 Не менш популярною культурою є ячмінь. Виростає він за коротший період часу, що спонукає багатьох фермерів та інвесторів вирощувати його замість пшениці. Згідно з останніми статистичними даними, Туреччина виробила близько 7 мільйонів тонн ячменю, що зробило країну одним з найбільших виробників ячменю у світі. Ячмінь вирощують у Центральній Анатолії, а висота рослини коливається від 35 до 100 см. Використовується в харчових продуктах, напоях і кормах для тварин.

Слід також відзначити, що Туреччина посідає сьоме місце в світі за вирощуванням вівса, культивують цю культуру переважно в холодних та гористих місцевостях.

Туреччина щорічно виробляє близько 6 мільйонів тонн кукурудзи. Цю культуру вирощують природним шляхом у регіонах Чорного та Мармурового морів, а також в інших регіонах, особливо в Центральній Анатолії, шляхом зрошення. В останні роки країни Середземноморського регіону почали розширювати виробництво кукурудзи.

Активний попит піднімає ціни на кукурудзу нового врожаю

Не секрет, що турки споживають велику кількість рису, вирощують його в провінціях Самсун, Синоп, Чорум, Чанкирі, Бурса, Баликесір, Чанаккале, Текірдаг, Едірне та Кіркларелі.

Виробництво рису в Туреччині становить близько 550 тис. тонн на рік, а споживання сягає близько 750 тис. тонн, відповідно Туреччина імпортує близько чверті мільйона тонн рису на рік

Туреччина експортує багато технічних культур, горіхів, свіжі фрукти, овочі, оливки, оливкову олію, продукти тваринництва та цукор. Країна є одним з найбільших виробників цукрових буряків у світі та займає п’яте місце серед країн-виробників солодкого коренеплоду. Цукрові буряки вирощують у більшості регіонів Центральної та Західної Анатолії, Центрального та Західного Чорного моря, регіонах Мармурового моря та Східної Анатолії. Виробництво цукрових буряків у Туреччині, за останніми статистичними даними, становить близько 2 мільйонів тонн на рік.  Окрім того, країна спеціалізується на вирощуванні оливок, зазвичай їх виробляють в Егейському регіоні, на південь від Мармурового моря.

 

Це цікаво:

Місто Газіантеп – «фісташкова» столиця Туреччини

Туреччина славиться вирощуванням найкращих сортів фісташок. Також країна вважається одним із найважливіших виробників фісташок у світі, оскільки кількість цих дерев становить близько 40 мільйонів.

Особливою гордістю турецького міста Газіантеп є фісташкові плантації. Найбільш відомі у Туреччині «Антепські фісташки» (Antep Fıstığı) є справжнім брендом завдяки своїй високій якості та відмінному смаку. Саме з них готується знаменита на всю країну антепська пахлава, а також безліч інших солодощів.

Фісташками в Газіантепі торгують майже на кожному кроці, коштують вони набагато дешевше, ніж у будь-якому іншому місті Туреччини, не кажучи вже про решту світу.

 

Малатья – рай для любителів абрикосів

На Туреччину припадає лише 16% усього виробництва абрикосів у світі. Тим не менш, 70% світового виробництва кураги належить саме Туреччині.

Турецьке місто Малатья виробляє 55% усіх абрикосів і 85% усієї кураги у Туреччині. Це означає, що якщо ви їсте курагу в будь-якій точці світу, швидше за все ви їсте турецьку курагу з міста Малатья . Турки також вважають, що найкращі абрикоси з Малатьї з їх унікальним смаком і ароматом

 

Стамбул – столиця тюльпанів

Ви будете здивовані, дізнавшись, що тюльпани походять з Туреччини, а не з Нідерландів. Туреччина є батьківщиною інших яскравих квітів, включаючи крокуси, проліски та лілії.

Фестиваль тюльпанів у Стамбулі— знаменитий на весь світ квітковий фестиваль, барвиста подія, яка приваблює до Туреччини безліч туристів. Це чудове свято проводиться кожної весни. Щорічно у квітні Стамбул перетворюється на квітковий шедевр і стає тюльпановою столицею світу.

Треба сказати, що тюльпан для Туреччини не просто гарна квітка – це символ країни, важлива складова її культури, а звичай святкувати фестиваль тюльпанів –данина багатовіковим традиціям. Ця квітка – виходець з Азії, зіграла важливу роль у формуванні фольклорних і культурних традицій Туреччини. Вперше тюльпан був завезений в країну в часи Османської імперії і став улюбленцем султанів. Навіть період найвищого розквіту Османської імперії називали «епохою тюльпанів» – настільки популярними були ці квіти. Орнаменти з їх зображенням прикрашали одяг, зброю, стіни мечетей, килими, посуд.

 

Підготувала Христина Котович

Залишити коментар: