Рослинництво

Введення обмежень на пестициди в Україні та ЄС

30.09.2020

Олександр Соловйов, технічний експерт з напряму фунгіциди на технічних культурах, ТОВ «Сингента»

Ні для кого не є таємницею, що наразі ринок засобів захисту рослин у нашій країні перенасичений. На сьогодні ми маємо значну конкуренцію між компаніями-оригінаторами й генеричними компаніями, також  свій внесок роблять і великі гравці на ринку дистрибуції, які мають власні торгові марки. До того ж, ринок контрафактної продукції має значний вплив, а його масштаби важко оцінити навіть досвідченим спеціалістам.

Та чи цікавилися ви, які тенденції зараз на ринку ЗЗР у країнах ЄС та які тренди задають напрями розвитку? Це питання є актуальним як для компаній — виробників ЗЗР, так і безпосередньо для наших виробників, орієнтованих насамперед на експорт.

Вся справа у нових екологічних стандартах і більш жорстких токсикологічних вимогах до ЗЗР, що поступово вводять в ЄС. Передусім це максимально допустимі залишки діючих речовин у продукції, період напіврозпаду й токсичність препаратів. Результатом цього є поступова заборона або суттєві обмеження з використання препаратів і діючих речовин. Першими ластівками цих нововведень у нашій країні стало повідомлення від зернотрейдерів про відмову приймати продукцію, що містить більше ніж 0,01 мг/кг залишку таких діючих речовин, як хлорпірифос і хлорпірифос-метил.

Однак нові стандарти ЄС можуть вплинути не тільки на експорт сільськогосподарської продукції, оскільки, як відомо, у наших законотворців є плани щодо приведення українського законодавства у відповідність зі стандартами й токсикологічними вимогами ЄС, що, можливо, матиме неабиякі наслідки для всього сільського господарства України. Давайте з’ясовувати чому.

До прикладу, візьмемо фунгіциди впродовж вегетації. Здавалося б, ця група препаратів є значно безпечнішою для навколишнього середовища, ніж інсектициди, та екологи ЄС мають іншу думку. Найближчими роками в країнах Євросоюзу мають намір заборонити або ввести суттєві обмеження щодо використання низки діючих речовин, які є основою схем захисту абсолютної більшості культур, що вирощують у нашій країні.

Зокрема значні обмеження торкнуться діючих речовин із класу азолів, а саме: триадименолу (з 2020 року), тебуконазолу (з середини 2022-го), епоксиконазолу (з 2022-го), ципроконазолу (з середини 2022-го), прохлоразу (з 2024 року). З діючих речовин інших хімічних класів під заборону використання чи значні обмеження можуть потрапити пікоксистробін (із 2020 року), фамоксадон (із 2021-го), карбоксин (із 2023-го), манкоцеб (із 2021 року) та тирам.

Результатом обмежень можуть бути зменшений проміжок часу від обприскування до збирання врожаю, зниження кількості діючої речовини чи повна її заборона.

Варто зазначити, що вказані вище діючі речовини досить широко використовують наші аграрії для захисту багатьох культур. Наприклад, на сьогодні важко собі уявити схему захисту пшениці без обробки по колосу препаратами, що містять тебуконазол, або регуляцію росту ріпаку без того ж таки тебуконазолу.

Такі обмеження, з одного боку, будуть лімітуючими при складанні схем захисту для уникнення перевищення максимальних значень залишків у продукції та можливих проблем з експортом, а з іншого — заборона на використання вказаних діючих речовин у країнах ЄС може спричинити перенасичення вітчизняного ринку препаратами сумнівної якості.

Що ж до альтернатив, наразі однозначної відповіді немає, оскільки процес створення та випробування нових діючих речовин є дуже тривалим і затратним. А біологічні препарати поки що не можуть забезпечити співставної з хімічними препаратами ефективності та тривалості дії. Напрям біологічного захисту рослин у країнах Євросоюзу дійсно почав активно розвиватися, про що свідчить увага з боку мультинаціональних хімічних компаній. Проте на сьогодні засоби захисту рослин біологічного походження займають другорядні місця в схемах захисту сільськогосподарських культур і переважно їх застосовують у комплексі з хімічними препаратами.

З огляду на вищевикладене нашим із вами завданням є пильно стежити за тенденціями, що безпосередньо впливають на ринок засобів захисту рослин та експорт вирощеної продукції, оскільки, як кажуть, попереджений — значить готовий до будь-яких змін!

© Олександр Соловйов, технічний експерт з напряму фунгіциди на технічних культурах, ТОВ «Сингента»

Залишити коментар: