Агроісторик

Винахід, який зробив їзду комфортною

31.08.2013

У  1846 році шотландець  Роберт Уїльям Томсон винаходить першу  в світі гумову шину. 10 червня цього ж року Томсон висловлюється у патенті за № 10990: «Суть мого винаходу полягає в застосуванні еластичних опорних поверхонь навколо ободів коліс екіпажів з метою зменшення сили, необхідної для того, щоб тягти екіпажі, тим самим полегшуючи рух і зменшуючи шум, які вони створюють при русі».  Даний патент Роберт написав на вищому рівні, він виклав структуру винаходу та  матеріали, які необхідні для виготовлення шини. В той час, шина накладалася на колесо з дерев’яних спиць, вставлені в дерев’яний обід, який в свою чергу був оббитий металевим обручем.

Після проведених експериментів, Томсон зауважив, що екіпаж  оснащений шинами, приблизно на 50% вимагає меншої сили  тяги (в залежності від покриття дороги). Та найголовніше, чого домігся молодий винахідник (шину винайшов у 23-річному віці)– безшумність і плавність  їзди карети та новітній комфорт для самих пасажирів.

Спеціалізований журнал  «Mechanics Маgazin»  у 1849 році опубліковує результати проведених випробувань  з  фото екіпажу оснащеного шинами.  Абсолютно різні  відгуки  зустріли винахід Томсона. Хтось із захопленням віднісся до винаходу,  а хтось навпаки. Та й справді, з моменту публікації  і аж до 1888 року не знайшлося нікого хто б узявся за комплексне виготовлення шин і створив  комерційно успішне підприємство.  Томсон так і не дочекався приголомшених результатів і в 1873 році покинув цей світ. Тільки через  10-ть років ідеєю зацікавився співвітчизник Роберта Джон  Данлоп. Він став винахідником пневматичної шини. Саме цікаве, що ідея створення такої шини прийшла до нього зовсім несподівано, він просто замітив, як його 10-річний син терзається зі своїм велосипедом і турботливий батько вирішив удосконалити  їзду синові, зробити її більш комфортною. Джон одягнув на колесо велосипеда шланг, яким поливав сад, і надув його повітрям.

 Патент на свій винахід Джон Данлоп отримав 23 липня 1888 р. за № 10607. Вже через рік відбулися перегони з участю ( на той час ще не відомим) велогонщика  Вільма Хьюмена на велосипеді з пневматичними шинами. Після цих велоперегонів Хьюмен став знаменитістю, він виграв усі загони. Частково і ця подія стала поштовхом для початку  комерційного зацікавлення щодо пневматичних шин.

 Через рік винахід Данлопа набирає обертів і в Дубліні з’являється компанія з назвою «Пневматична шина  і агентство Бута з продажу велосипедів», сьогодні  компанія носить назву «Данлоп», яка являється однією з найбільших  світових виробників шин.

Брати  французи Андре і Едуард Мішлен  в кінці ХІХ-го століття, так як і в свій час Вільм Хьюмен, вирішили удосконалити свій автомобіль з допомогою пневматичних шин  для участі  в автомобільних перегонах «Париж – Бордо» у 1895 році. Та на жаль, такого шаленого успіху, як велосипедист Хьюмен, вони не здобули, проте, як і інші 9 учасників перегонів, подолали відстань більш ніж в 1000 км і доїхали до фінішу.

В ХХ столітті  пневматичні шини почали удосконалювати, акцент йшов на підвищення їх зносостійкості  та на процес монтажу – демонтажу шин.

Згодом  з’явилася і проблема проколів шин. Почали  виготовляти шини з більш надійних і зносостійких  матеріалів, що дещо зменшило кількість проколів та не усунуло проблему. І логічним виходом із ситуації –  придумати простіший спосіб заміни колеса.

У першій половині  ХХ – го століття  все-таки цей спосіб винайшли. З’явилась  нова конструкція кріплень коліс, колесо кріпилося до основи всього декількома болтами. Саме удосконалення цієї конструкції  призвело до великої популяризації  шин.  Практично всі машини  були «одіті» в пневматичні шини, що дало величезний поштовх у розвитку автомобільної  та шинної промисловості.

В наш час, шини виготовляють для різноманітного транспорту: велосипедів, мотоциклів, легкових автівок, вантажних, сільськогосподарської техніки… Кожен водій будь-якого транспорту прагне  якісну і міцну шину. Багато виробників пропонують свій товар, та особливо уважно потрібно вибирати покупку, це і кошти немалі і безпека вас самих.

1846 рік. Роберт Томсон  перший винаходить гумову шину і бере на неї патент. Він проводить випробування і доводить працездатність своєї конструкції. Проте винахід Томсона забувають після його смерті.

1888 рік. Джон Данлоп отримує патент на пневматичні шини для велосипеда. Саме він стає родоначальником виробництва шин.

1891 рік. Винайдено шину з дротяним бортом. Автор винаходу — Чальд Кінгстон Велч — запропонував розділити камери і шини,  вставляти в краї шин дротові кільця. Бартлетт і Дідьє відкривають прості способи монтажу і демонтажу шин, що дає старт широкому застосуванню автомобільних шин.

1914 — 1918 роки. Розробки пневматичних шин для автобусів і вантажівок. Відкриття великих фірм-виробників шин «Dunlop» (Англія), «Michelin» (Франція), «Goodyear», «Firestone» і «BFGoodrich» (США), «Continental і«Метцелер»(ФРН),«Pirelli» (Італія).

1920-і роки. Відкриття теорії синтетичних реакцій. Нові прогресивні матеріали для виробництва шин.

1948 рік. Віскоза займає лідируючі позиції на ринку виготовлення автомобільних шин. Відкриття нейлонової кордової тканини.

1950-ті роки. Відкриття фірмою «Michelin» радіальних шин, характеристики яких в рази перевершують своїх попередників.

1960-ті роки. Нейлон займає лідируючу роль у виробництві автомобільних шин. Зміна співвідношення висоти шини до ширини профілю Н/В від 1 до 0.6, що поліпшує бічну стійкість автомобільних шин.

1970-ті роки. Відкриття сталевого волокна і активне застосування його у виробництві шин.