Конференції. Семінари. Форуми.

Як ефективно здешевити технологію вирощування цукрового буряку? Знають у «Контінентал Фармерз Груп» та «Агроскоп Інтернешнл»

07.08.2019

Буряк цукровий – одна з найважливіших в Україні технічних культур, яка є сировинною базою для цукрової промисловості. Проте, з погляду технології вирощування, – це одна з найбільш вибагливих та витратних культур. Саме тому аграрії не лише докладають чимало зусиль, аби отримати високі врожаї, а й шукають шляхи здешевлення технології вирощування буряку, що дасть змогу уникнути невиправданого зростання собівартості кінцевої продукції – цукросировини.

 Високий урожай буряку цукрового за будь-якої погоди

Питання здешевлення вирощування цієї культури є актуальним і для компанії «Контінентал», адже агрохолдинг спеціалізується на ній вже багато років. Цього року площа під цукровими буряками у компанії сягає 9,5 тис. га.

Про це під час польового практичного семінару з технологій вирощування буряку цукрового, що проводили 4 липня на Хмельниччині, розповів директор з агрономії східного дивізіону агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп» Юрій Піцик.

«Ми перебуваємо на кластері «Поділля», у селі Кремінна Городоцького району, де розташовано дослідні ділянки для тестування різних технологій вирощування буряку цукрового. Сьогодні ми демонструємо проміжні результати власних дослідів щодо внесення елементів живлення під буряк цукровий, розроблених департаментом агрономічної експертизи. Наш стратегічний партнер – компанія «Агроскоп Інтернешнл», яка випробовує на полях агрохолдингу свою економічно оптимізовану технологію захисту культури, також покаже свої напрацювання.

У цьому блоці закладено приблизно 1000 га культури. Буряк цукровий – досить непроста культура, для її вирощування потрібно докласти багато зусиль, а фінансовий результат з огляду на ціни на ринку,  порівняно з іншими культурами, набагато нижчий. Тож прибуток від вирощування буряку цукрового можна отримувати лише за умови високих урожаїв – понад 60 т/га. Саме для цього ми й тестуємо різноманітні технології, які допоможуть скоротити витрати, зберегти якість і підвищити рентабельність», – зазначив Юрій Васильович.

Євген Корнієнко, керівник відділу агрономічної експертизи компанії «Контінентал», ознайомив присутніх з результатами дослідів щодо внесення фосфорних добрив під буряк цукровий. Мета – визначити найбільш оптимальні терміни внесення та форми добрив для цієї культури, оскільки фосфорні добрива – одні з найдорожчих, до того ж, левова частка їх на ринку України – імпортні. Максимальна оптимізація використання цих засобів дасть змогу скоротити залежність від імпорту та покращити економіку вирощування культури.

«На площі 180 га посіяли гібрид буряку цукрового Акація. Посів провели 30 березня, норма висіву становила 1,25 п.о./га. Попередником була соя.

На цій ділянці під час осіннього підживлення вносили рідкі комплексні добрива (основна діюча речовина – фосфор) (11:37) – 210 кг/га.

Для весняного підживлення використовували аміачну селітру – 250 кг/га та сульфат амонію – 100 кг/га.

Початок весни відзначався низькими температурами та відсутністю дощів, тому буряк слабо розвивався та потребував додаткової обробки гербіцидами, що зумовило стресові умови для рослин. У травні, навпаки, за 10 днів випало 200 мм опадів, що негативно вплинуло на ґрунт і сприяло появі кореневих гнилей.  Та, попри складні погодні умови цього сезону, сьогодні ми бачимо, що культуру вдалося зберегти. Густота рослин на полі становить 118 тисяч і є оптимальною. Буряк має ідеальну форму, немає кореневої гнилі, чистий листовий апарат. У середньому вага одного коренеплоду становить 130 г. У кожній рослині мінімум дві ложки цукру. Тому врожай буде гарним – не менше 69 т/га», — підсумував фахівець.

 Захищаємо буряк цукровий ефективно й економічно

Під час семінару учасники також ознайомилися з технологією вирощування буряку цукрового від компанії «Агроскоп Інтернешнл», що входить до міжнародної групи компаній Origin Enterprises. Разом із представниками компанії аграрії виконали практичні польові завдання, зокрема провели фітосанітарний аналіз поля, визначили майбутню врожайність буряку цукрового тощо.

Як розповів Олексій Стеценко, директор із розвитку бізнесу компанії «Агроскоп Інтернешнл» в Україні та директор із маркетингу групи Origin Enterprises у Східній Європі, компанія вже 17 років працює на українському аграрному ринку, забезпечуючи безперебійну роботу господарств упродовж всього циклу вирощування культур.

«Агроскоп Інтернешнл» надає технологічні рішення щодо вирощування польових культур, які включають лабораторні дослідження, розробку рекомендацій стосовно живлення рослин та застосування засобів захисту, добрив і насіння, технологічний супровід упродовж сезону вирощування і поради професійних агрономів. Пріоритетним напрямом бізнесу компанії є впровадження комплексних технологічних операцій, які допоможуть вітчизняним фермерам мінімізувати витрати на агровиробництво та збільшити рентабельність вирощуваних культур.

«Наші спеціалісти комплексно підходять до роботи з кожним господарством, використовуючи методику, яка чудово зарекомендувала себе як у Східній Європі, так і в різних регіонах України. Ця методика полягає в тому, що ми ретельно готуємося до посівної кампанії: досліджуємо місцеві умови, визначаємо коефіцієнт ущільнення ґрунту, проводимо фітопатологічний аналіз зразків ґрунту та рослин, після чого розробляємо детальні рекомендації щодо вибору найоптимальнішого сорту чи гібрида культури, які зможуть максимально розкрити свій потенціал на полі господарства. Також визначаємося зі способом обробітку ґрунту, складаємо базову технологію живлення та захисту культур.

На полях агрохолдингу «Контінетал Фармерз Груп» демонструємо нашу технологію вирощування буряку цукрового.

Зазначу, що в процесі вирощування ми кілька разів її корегували, адже погода дуже мінлива, кожен рік специфічний, і цей не став винятком:  на полі був досить інтенсивний град, на листочках можна побачити пошкодження від нього, проте буряк жодних слідів хвороб не має. Це означає, що наші технологи вчасно зорієнтувалися, внесли фунгіцидний захист, який і забезпечив здоров’я рослин.

Тож ми впевнені, що компанія «Контінентал» буде задоволена цьогорічним урожаєм, адже буряк у гарному стані, поле має здоровий вигляд, у ґрунті достатня кількість вологи, що дає змогу культурі й далі накопичувати масу та цукристість», — сказав Олексій Стеценко.

Контролювала проведення досліду та доглядала за посівами буряку цукрового на полі агрохолдингу менеджер із розвитку агротехнологій ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» Ярослава Гойсалюк.

За її словами, свою технологію компанія «Агроскоп Інтернешнл» застосовувала на площі 20 га. Посів проводили 30 березня. Насіння — гібрид Акація (КВС).

«Сьогодні всі, хто вирощує цукровий буряк, зацікавлені у здешевленні технологій вирощування культури, проте це має бути ефективно та результативно. Ми постійно стежили за посівами, підбирали мікродобрива, гербіцидний, фунгіцидний, інсектицидний захист відповідно до потреб. Попри складні погодні умови, які спричинили двотижневий розрив в обприскуванні (для культури це досить довго, її потрібно обприскувати щотижня), результатом задоволені: поле чисте від бур’янів, а на рослинах немає слідів хвороб. Сьогодні ми також визначали прогнозований урожай: зважаючи на інтенсивне наростання буряку цукрового (від 8 до 10 г на добу), а також густоту на полі (118 тисяч), отримаємо 96 т/га», — повідомила пані Ярослава.

Анна Артим