Гість номера, Новини

Захоплююча подорож Різдвяного святого гостя

31.12.2021

Захоплююча подорож Різдвяного святого гостя

З давніх-давен люди в усьому світі вірили у чарівних, навіть містичних створінь і персонажів. Із розвитком релігій їх замінили святі образи Бога, ангелів, земних праведників, від яких чекали чудес. Особливого ставлення вони заслужили у дітей, адже ті найбільше чекають здійснення мрій, подарунків, солодощів. У кожного народу за всю історію з’являвся свій улюбленець. Найпопулярнішим персонажем сьогодні є Санта Клаус. І завжди виникало питання, як цей персонаж встигає за одну ніч відвідати дітей усього світу. Спробуємо у цьому розібратися…

Святий гість різних країн

За легендою, на Святвечір Санта Клаус приносить вихованим дітям подарунки та цукерки, а неслухняним – вуглики, або й зовсім нічого. Робить він це з допомогою різдвяних ельфів, котрі виготовляють іграшки в його майстерні на Північному полюсі, і літаючих північних оленів, які тягнуть його сани повітрям. Сучасного Санту придумав у 1823 році Клемент Кларк Мур у своїй поемі «A Visit From Saint Nicholas», більше відомій як «The Night Before Christmas» («Ніч перед Різдвом»), першим зобразив Санта-Клауса як життєрадісного немолодого ельфа. Поет також запряг у сани Санта-Клауса північних оленів.

Санта залазить до будинків через димар, і в ніч проти Різдва залишає під ялинкою подарунки дорослим і дітям. Завдяки маркетологам компанії Coca-Cola, які зобразили дідуся у сучасному вигляді – червоному костюмі із шапкою та бородою, усі сприймають цього персонажа саме таким. Однак, у світовій історії існували й інші святі, містичні особи, казкові герої. Для прикладу, у північних країнах – Скандинавії – найближче до місця базування Санти популярні наступні персонажі.

Йоулупуккі, Фінляндія

Це слово означає «різдвяний козел», оскільки в давнину селяни переодягалися в козлині шкури та розносили подарунки. Пізніше Йоулупуккі набув звичного нам образу – доброго дідуся з білою бородою, одягненого в червоний плащ. Разом зі своєю дружиною Муорі («бабусею Різдва»), Йоулупуккі готує до Різдва подарунки, про які в листах просять діти. А розвозить їх саньми, які тягнуть звичайні олені. У цього персонажу є помічники – гноми, які цілий рік слухають думки дітей і записують їхні добрі та негативні вчинки.

Домовички Ніссе, Норвегія

Йдеться про маленьких бешкетників, котрі цілий рік сплять, а в ніч перед Різдвом прокидаються і розносять подарунки. Вони люблять солодощі, тож, щоб подарунок на ранок залишився у панчосі, треба задобрити гномів цукерками. Головного ніссе називають Юлессін. У Різдвяну ніч Юлессін їздить упряжкою лисиць.

У Швеції, наприклад, у діда три імені: Юлніссан, Кріса Крінгл і Йолотомтен.

У Європі дещо південніше були інші герої. Зокрема, англійські діти одержують подарунки від Батечка Різдва. В Нідерландах шанують Сiнтерклааса, а в Австрії подарунки приносить золотоволосий хлопчик Крісткінд. Іспанія має Папа Ноеля. Румунія теж має свого власного доброго старого Мош Джеріле.

Пер Ноель, Франція

Так звали веселого доброго дідуся з білою бородою, який їздить на ослику, везе з собою плетений кошик з подарунками і залишає для слухняних дітлахів у черевичках. У «батька Різдва» є злий двійник – П’єр Фуетар, який нашіптує йому про збитки, які зробили діти протягом року, та підговорює не обдаровувати.

Боббо Натале і Бефана, Італія

В Італії чекають одразу двох духів Різдва – Боббо Натале та його подругу-фею Бефану, яка виглядає зовсім як відьма на мітлі. Боббо Натале читає листи, у яких діти мусять чесно перелічити свої досягнення і чемності, та обдаровує благословенням. А от подарунки – завдання Бефани. Щоправда, дістаються вони добрим хлопчикам та дівчаткам, а бешкетникам фея під подушкою залишає вуглинки. Бефана добрішає, якщо наніч залишити їй келих вина і трохи солодощів.

Мікулаш, Чехія

У компанії янголятка і бешкетного чортеняти, добрий Мікулаш мандрує країною. Він має книгу, де записуються усі добрі і погані вчинки дитини. Так від вирішує, кому дістанеться подарунок, а кому – різка. Щоправда, дідуся можна задобрити віршем або пісенькою. А ще чехи вірять, що з Микулашем ходить його мама, яка вчить дітей добре поводитися. А нечемних для профілактики може і мітлою відлупцювати.

Святий Василій, Греція і Кіпр

Вірять, що Василій невидимим заходить до будинків і дивиться, чи щасливі люди зустрічати Новий рік. Це не час для туги і зневіри, адже і сам Василій був дієвим благодійником – пік для нужденних пироги і ховав у них золоті. Діти чекають, що добрий святий через комин зайде в будинок, тому залишають на ніч біля каміна свої черевики і сподіваються зранку знайти в них подарунки.

На території Азії діти вірили в таких персонажів.

Увлін Увгун, Монголія

За повір’ями до монгольських діток з подарунками під Новий рік приходить Увлін Увгун – головний пастух. Його супроводжують дзвінкоголоса Зазан Охін (Снігова дівчинка) і Шина Жила (Новорічний хлопчик) – малий бешкетник у лисячій шапці, який головному пастуху доводиться внуком. Увлін Угун має на поясі батога, але тільки для настрашки – він добрий і замахнутися може хіба що на лоша, яке від гурту відбилося.

Тао Куен, В’єтнам

Духа домашнього вогнища і Різдва Тао Куена знають у двох іпостасях: старець і червоний дракон.  За сім днів до Різдва Тао Куен верхом на коропі, який перетворюється на дракона, вирушає до небесного владики, щоб повідати про справи своєї родини, і спускається у вигляді старця – обдарувати за добрі діла. Тиждень перед Різдвом хитрі в’єтнамці залишають наніч на столі багато солодощів – щоб у Тао Куен від цукру злиплися губи і він не зміг розповісти про огріхи чи недобрі справи.

Сегацу-сан і Одзе-сан, Японія

Сегацу-сан і Одзе-сан – два персонажі Японії. Сегацу-сан – Господар Нового Року. Він носить яскраве блакитне кімоно і тиждень перед Новим роком ходить пішки країною. Цей час жителі називають «золотим тижнем». Сегацу-сан заглядає у кожен дім, але без подарунків – подарунки купують батьки, але віддати можуть лише тим діткам, кому дозволить добрий дух. Для доброго чарівника перед будинком ставлять ворота з бамбуку та сосни – через них він має пройти, щоб поздоровити з новим роком. Кілька десятиліть Сегацу-сан змагається з Одзе-саном, більше схожим на Санту, аніж на японця. Одзе привозить подарунки морем.

Санта Христіан, Африка

Африканські католики вірять, що святий Христіан живе на горі Кіліманджаро – єдиній вершині, де лежить сніг. Щоправда, ніхто його не бачив, але вірять, що саме він у ніч перед Різдвом роздає подарунки і запалює свічки.

Святий Миколай, Україна, Польща, Бельгія

Українські та інші дітлахи чекають зимою на Святого Миколая. Добрий Миколай приносить дари не в Новий рік і не на Різдво. Вночі перед 19 (6) грудня залишає подарунки під подушкою (а дуже великі – коло ліжка). Його не бачать, але знають який він – добрий, лагідний і справедливий. Цілу ніч малюки намагаються не заснути і зловити за руку Чудотворця, та він все ж примудряється приспати дитину і непомітно залишити пакунок. Янголятко і чортик Антипко супроводжують святого дідуся і розповідають про всі вчинки за рік. Звісно, чортеня намагається наділити різкою і чемних – щоб пам’ятали, що за непослух та виховна галузка буде в роботі. Мало написати святому листа – треба помолитися, попросити у нього не лише матеріальних благ, але і благословення для всіх-всіх.

Дід Мороз, країни колишнього СРСР

Традиційно, у колишньому СРСР шанували Діда Мороза та його внучку-помічницю Снігуроньку. Цей герой виник під час антирелігійної кампанії в СРСР у 20-х роках XX століття, Різдво з радянського календаря викреслили, а Дід Мороз, який спочатку розглядався як персонаж словянської міфології, був заборонений. Цікавим є те, що й ялинка теж була заборонена, як релігійний символ Різдва. Натомість, радянська влада вирішила адаптувати ці символи до соціалістичних реалій. У 1935 році дозволили ялинку, як символ саме Нового року, а від 1937 року світський Дід Мороз був легалізований замість Святого Миколая.

Героїв, як бачимо багато, а традиція одна – дарувати радість ближнім, особливо малечі. Ймовірно, ця традиція пішла із середньовічної Німеччини, де саме напередодні цього свята батьки презентували дітям новий зимовий одяг. З часом це почали робити таємно, вночі, щоб діти вірили в чудеса та Святого. Трохи згодом подарунки урізноманітнились, почали дарувати й ласощі: горіхи, сухофрукти та особливі солодкі хлібці з сушеними грушами.  Шкільне приладдя та іграшки клали в нові чи начищені та полагоджені старі черевики, які ставили поблизу камінів, чи у панчохи, які вішали на каміни. Діти свято вірили, що Святий саме через димар закидає в дім подарунки.

Як бачимо, чудова традиція розповсюдилася цілим світом, незалежно від континенту, вірувань місцевих жителів кожного краю, традицій дарування.

Таким чином, «дідусь Різдва» щороку відвідує кожну хатину, і не лише де є діти, дарує чудові подарунки, щирі побажання або просто щастя і радість. Ось лише як це він встигає облетіти усю планету, адже передріздвяна ніч коротка, а домівок сотні мільйонів?

Подорож Різдвяного дідуся

Цим питанням займалося чимало вчених. За підрахунками експертів, сучасне населення планети дорівнює понад 7 млрд осіб, з них більше 1,8 млрд дітей віком до 14 років. Вони саме і складають основну когорту тих, до кого приходить Святий Дідусь. Загалом для реалізації такої мети дідусю необхідно разом зі своїми помічниками відвідати понад 700 млн помешкань або краще димоходів, куди найчастіше проникають подарунки.

Захоплююча подорож Різдвяного святого гостя

Рис. 1. Часові пояси світу

Як свідчать розрахунки доктора Кеті Шин, фізика Екстерского університету, а також студентів і професорів відділення загального та аерокосмічного машинобудування університету Північної Кароліни Різдвяному дідусю треба подолати відстань в 510 млн кілометрів за одну ніч. Щоправда, ніч триватиме 31 годину, враховуючи наявність 12 часових поясів. Їх затвердили ще у ХІХ столітті, вони не мають чіткого поділу прямими і враховують частково адміністративні кордони країн, через які проходять. Від першого часового поясу (Кірибаті) до останнього (Самоа) Святий Дідусь витрачає майже 2,6 год для відвідин одного часового поясу та рухається із неймовірною швидкістю – 10 мільйонів км/год або 2 880 км/с.

Незвичайну швидкість доставки подарунків пояснюють викривленням простору-часу, передбаченим загальною теорією відносності Ейнштейна. Для самого Дідуся розвезення подарунків розтягується на декілька місяців, тоді як на Землі проходить лише одна Різдвяна ніч. Шалена швидкість руху дозволяє дитячому улюбленцеві стискатися у напрямку руху. Він зменшується, і це дає пролізти не тільки йому самому, а й втягнути за собою величезний мішок подарунків. Вимушена надмірна швидкість руху, на думку доктора Шин пояснює, чому Санта Клаус ніколи не старіє.

Якщо продовжувати дослідження і пояснювати це з погляду фізики, то олені, в яких упряжені сани Дідуся, не вміють літати самі собою. На їх спинах знаходяться компактні ранці, які створюють реактивну тягу за рахунок протікання реакції холодного термоядерного синтезу (у реальності вчені не вірять, що такий процес можливий). За допомогою віжок пасажир не лише керує напрямом руху оленів, а й контролює параметри роботи ранців.

Завдяки цьому він виглядає, як розмитий веселковий відблиск, кольори зливаються, і він миттєво зникає, тому дітям не вдається його побачити. За допомогою ефекту Доплера науковець пояснила, чому Святий або Санта рухається безшумно. Це пояснюється надзвичайними діапазонами звучання дзвіночків на санях, стукоту оленів та відомого «хо-хо-хо».

Фізики також стверджують, що сани Святого Дідуся мають точно прораховану аеродинамічну форму, й виконані з особливого титанового сплаву, який, із одного боку, досить гнучкий для того, щоб форма саней злегка змінювалася в польоті, а з іншого – достатньо міцний, і тому сани можуть опускатися на дахи без ризику зламатися. Сани обтягнуті наноструктурованою штучною шкірою, яка дуже сильно знижує опір саней повітрю. Для того, щоб знаходити найкоротший шлях до місця призначення, Різдвяний Дідусь використовує лазерні сенсори. Він дізнається, хто з дітей заслужив на подарунок, за допомогою величезної антени, що вловлює мозкові ритми.

Зрештою, професори та студенти дійшли висновку, що Санта не возить із собою подарунки – їх було б занадто багато. Синтез запитаних дітьми подарунків здійснюється прямо на місці – основним матеріалом для синтезу слугує вуглець, який входить до складу сажі… Останній етап доставки Санта Клаус здійснює, як і раніше, – спускається димарем у вогнетривкому костюмі, зробленому з полімерів галогенізованих вуглеводнів.

Захоплююча подорож Різдвяного святого гостя

Сучасні технології дозволяють тепер слідкувати за подорожжю Дідуся онлайн за допомогою програми Norad Track Santa, де віртуальний Санта Клаус вирушає з Північного полюса, щоб в ніч з 24 на 25 грудня розіслати подарунки дітям з усього світу.

Опис різдвяної казки у вигляді Святого Дідуся (як би його не називали у різних країнах), котрий дарує людям, а особливо дітям, радість, має магічне значення для кожного із нас. І, незважаючи на фізико-математичне пояснення його подорожі, яке є досить фантастичним і не вкладається у свідомість, хочеться вірити у добро та краще майбутнє.

Забігати далеко наперед не будемо, і бажаємо усій Україні наступного року кращої долі, мінімальної гіркоти від вугликів чи болячих ударів різкою, а аграріям щедрої ниви.

З Різдвом Христовим та Новим Роком!!!

Підготував

Сава Андрій, д.е.н., с.н.с.

У статті використано
наступні джерела:
https://uk.wikipedia.org/,
http://rialviv.com/,
https://day.kyiv.ua/uk/,
https://life.pravda.com.ua/

Залишити коментар: