Аграрна політика

Зацікавленість Європи в українській агропромисловості

01.09.2013

Для України сільське господарство займає не останнє місце серед  фундаментальних галузей індустрії.  Можна впевнено сказати – одне з провідних.  На сьогодні – це єдина галузь, яка не побоялась кроків кризи і не зменшила обсяги виробництва.

Більше 70% території  України покрито сільськогосподарськими землями, для Європи це найвищий показник.  Звичайно Росія не поступається своїми обсягами земель, там значно більше площі, а Туреччина володіє  майже такою площею, як і ми. Проте, родючість  ґрунту у нас найвища.

Але, хоча і якість чорноземів на Україні висока, ефективність використання  сільськогосподарських земель є навіть дуже низькою. Причина такої врожайності – неефективне використання наявних ресурсів. Використання добрив і техніки на дуже низькому рівні. Порівняно з Туреччиною, то в 5 разів менше використання добрив і в 4 рази – тракторів.

Та все ж наша країна займає вагоме місце у світі в галузі сільського господарства, завдяки значним обсягам земель. Розвиток даної галузі виріс після великого врожаю зернових.

На першому  місці постає рослинництво. Адже, майже 90% експорту забирають товари рослинного походження.  Зокрема, за експортом ячменю Україна займає  5-те місце в світі, 4-те- кукурудзи і 6-те – пшениці.

Ріпак – головна сільськогосподарська культура для створення біопалива. Україна експортує майже весь врожай ріпаку. Найбільшими покупцями даного насіння є Голландія і Туреччина. За останніх десять років посівні площі під ріпак збільшилися майже в 12 разів.

Чи потрібна Україні зона вільної торгівлі з ЄС?

Найперше над чим повинна задуматись держава для покращення стану агропромисловості в Україні – це створення  зони вільної торгівлі з ЄС. На даний момент, Уряд України проводить  переговори з Євросоюзом над цим питанням. В цілому, Європа зацікавлена у співпраці з нашою державою. В першу чергу, повинен бути узгоджений Закон « Про безпечність і якість харчових продуктів»- це зі стандартів ЄС. Тоді в майбутньому, можна очікувати покращення якості української аграрної продукції.

Україна, як держава з прозорим ринком землі

Більшість земель, які населення отримало  після переділу радянських колгоспів, не обробляється господарями персонально. А щоб земля не пустувала, власники віддають її в оренду фермерському господарству. Вияснилось, що майже половина власників паїв не є економічно активним населенням. Це негативно впливає на можливість створення дійових дрібних господарств.

Зараз держава задумалась над створенням прозорого ринку землі відповідно до європейських стандартів. Держземагенство стверджує, що Закон України «Про ринок землі», пункт четвертий «Про продаж земель сільськогосподарського призначення» буде впроваджено.

При знятті мораторію очікується  наступне:

–          можливість іпотечного кредитування під заставу земельної ділянки, що значно підвищить інвестиційну привабливість сільського господарства;

–          створення гігантських господарств і підвищення конкурентоспроможності на світовому ринку;

–          внаслідок вільного продажу земель, зокрема пенсіонерами чи спадкоємцями, які живуть в містах чи за кордоном,  адже, вони все одно  не використовують землі за сільськогосподарським призначенням, виникне можливість створення продуктивних дрібних господарств економічно активним населенням.

Отже, агропромисловість в Україні займає вагоме місце і показує серйозні тенденції розвитку.  Це можна побачити  в підвищенні обсягу валової доданої вартості в галузі та в об’ємі наданих кредитів.  Мінусове місце займає використання агропромислового потенціалу, тобто невелика врожайність на орних землях, через  низьке використання сільськогосподарської техніки та добрив.

При завершенні двох важливих процесів для сільського господарства України, а це – переговори між Україною та ЄС про створення зони вільної торгівлі, в наслідку стимулюватимуть підвищення стандартів якості виготовленої продукції, а при знятті торгових бар’єрів, – збільшенню експорту до європейських країн. Та створення вільного ринку землі, що підвищить доступ до позики, оскільки буде можливість використовувати землю, як заставу. Підвищить інвестиційну привабливість сільського господарства, виникне можливість створення великих товарних господарств і дійових малих фермерських.

Підготувала Мар’яна Балабан