Новини, Це цікаво

9 найбільш значущих винаходів для сільського господарства

04.12.2021

9 найбільш значущих винаходів для сільського господарства 19-го-першої половини 20-го століть

  1. Машина для збору бавовни

У колоніальні часи бавовняна тканина була дорожчою, ніж льон або вовна через надзвичайну складність відокремлення насіння бавовни від волокон.

Машини для збору бавовни. 1942 рік

У 1793 році американський винахідник Елі Вітні побудував машину, що складалася з ряду щільно поставлених коліс з пилкою по периметру. Колеса стирчали через вузькі щілини між металевими брусками в бункер, наповнений бавовняними коробками. Коли колеса оберталися, зуби захоплювали бавовняні волокна і протягували їх крізь щілини, які були занадто вузькі для проходження насіння, таким чином розділяючи їх.

Машина винахідника дозволяла очищувати великий обсяг бавовни, внаслідок чого ціни на бавовну почали знижуватись.

  1. Жатка

Дрібне зерно століттями збирали вручну, різали серпами та косами, згрібали й зв’язували в снопи. Зернозбиральні машини вперше з’явилися у Великобританії приблизно в 1800 році, а в США – через десятиліття-два, але більшість з них виходила з ладу досить швидко.

Жатка винахідника Сайруса Маккорміка

Американські підприємці Обед Хассі та Сайрус Маккормік розробили перші успішні жатки наприкінці 1830-х років. Машина Маккорміка стала більш популярною; сьогодні йому приписують винахід жатки.

  1. Молотарка

Коли зернові культури різали вручну, метод відділення зерна від соломи був повільним і трудомістким. Зерно розкладали та били ручними цепами або топтали тваринами. Це звільняло ядра від соломи, яку потім згрібали. Суміш, що залишилася, провіювали, підкидаючи її в повітря, де вітер здував полову й легше сміття з більш важкого зерна.

Першу молотарку з обертовим зубчастим циліндром було створено у 1786 році в Шотландії винахідником Ендрю Мейкле.

Перша молотарка

Братам Хайраму та Джону Піттам приписують винахід першого успішного американського сепаратора в 1830 році. Незабаром винахідники додали до молотильного барабана спеціальний відокремлював зерна, який міг очищати зерно.

Пізніші вдосконалення привели до створення машин, які збирали практично все зерно та ретельно його очищали.

  1. Паровий двигун

До кінця 18 століття американські фермери покладалися насамперед на власні сили у обробітку ґрунту. Нові сільськогосподарські машини, які тоді розроблялися, вимагали більшої потужності, тому оранка землі виконувалась, як правило, за допомогою волів, коней та мулів.

Спочатку стаціонарні парові машини використовували для роботи млинів. Додаткова потужність, яка була необхідна для вдосконалених молотильних машин, призвела до розвитку портативної парової установки, що вперше з’явилася в 1849 році.

Найбільший паровий двигун Case 150

Спочатку коней використовували для перевезення портативних парових машин з однієї роботи на іншу. Протягом 1870-х років декілька винахідників розробили практичні системи приводу, і самохідний паровий тяговий двигун став поширеним як силовий агрегат для багатьох молотарних установок по всій країні. Такі машини також використовувалися для перетягування кількох плугів на великих полях.

  1. Комбінований комбайн-молотарка.

Хоча комбінований комбайн-молотарка  був запатентований ще в 1828 році, перша успішна машина була побудована Хайрамом Муром у 1834 році. Комбайн Мура успішно різав та обмолочував зерно, хоча його доводилося провіювати вручну. Після Громадянської війни в районах вирощування пшениці на північному заході були розроблені великі кінні комбайни.

Процес обмолоту зерна комбайном за допомогою парового двигуна

У 1871 році Б. Ф. Кук поставив на комбайн парову машину для приводу механізму, зменшивши кількість коней, необхідних для руху машини. Приблизно в 1886 році каліфорнійський фермер Джордж Беррі побудував комбайн на основі парової тягової машини. Так з’явився перший самохідний комбайн.

  1. Вантажівка (Пікап)

Техніку, тварин і врожай, серед інших важких речей, потрібно переміщати по фермі або на ринок. Для ранніх землеробів вистачало двоколісних возів. Незабаром 4-колісні універсали стали нормою і повсюди використовувались  протягом пари століть. Неможливо визначити, коли з’явилась перша вантажівка, але комерційні транспортні засоби, що працювали на парі, електричному та газовому двигуні, з’явилися приблизно на рубежі 20-го століття і до 1910 року були поширені в міських районах.

 

Першою справжньою спробою зробити автомобіль, який замінить поширений сільськогосподарський універсал, була компанія International Harvester зі своїм «автовагоном», представленим у 1907 році. З того часу набули поширення сільськогосподарські вантажівки всіх розмірів, і сьогодні жоден поважаючий себе фермер не обходиться без власного «пікапа».

  1. Бензиновий трактор

Для парових тракторів потрібно було багато води та палива (вугілля, деревина, солома), а також інженер за кермом. Двигун внутрішнього згоряння, розроблений у 1890-х роках, запропонував альтернативу пару. Як правило, Джону Фроліху приписують винахід першого успішного трактора в 1892 році.

Перший трактор з бензиновим двигуном, який послужив прототипом для агрегатів виробництва John Deere

Трактор з бензиновим двигуном

Перший комерційно успішний трактор був побудований в Чарльз-Сіті, штат Айова, Чарльзом Хартом і Чарльзом Парром. Ранні трактори були великими, важкими, незграбними і не надто надійними, але до 1920 року кращі трактори «вижили» і стали надзвичайно популярними на американських фермах для важкого обробітку ґрунту.

  1. Трактор загального призначення

Протягом 1920-х років просапні роботи, такі як посадка та культивація, все ще виконувалися кіньми, оскільки трактори були занадто важкими та недостатньо універсальними для цих легких робіт. Випробувалися кілька легких просапних тракторів, але більшість з них не задовольнили потреби фермерів. Кілька виробників пропонували мотокультиватори для легкого обробітку, але мало хто з фермерів був готовий купувати таку машину.

У 1924 році CASE IH представила Farmall – перший справжній трактор загального призначення, який міг тягнути важкі ґрунтообробні та збиральні машини, а також садити та обробляти просапні культури. Трактор Farmall швидко прижився; до 1930 року CASE IH випускала 200 Farmalls на день. Невдовзі кожен великий виробник тракторів запропонував подібну машину для просапних культур.

  1. Гумові шини

Колеса зі сталі обмежували швидкість, вібрували, розкручували болти і швидко встрягали у м’який ґрунт,

Тверді гумові шини почали встановлювати на промислові трактори приблизно в 1920 році, а виробники цитрусових у Флориді експериментували з великими шинами для вантажівок на тракторах у 1928 році. Американський підприємець Гарві Файерстоун зацікавився цим винаходом, і в 1932 році встановив великі шини на трактор Allis-Chalmers U. Перевага гумових шин була насамперед в економії палива та продуктивності, не кажучи вже про комфорт водія.

Підготувала Христина Котович

Залишити коментар: