Новини

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ РИНКУ ЗЗР ТА НАСІННЯ: ПОГЛЯД ІЗ ВИСОТИ 20-РІЧНОГО ДОСВІДУ

10.02.2014

«Сингента» — це одна з провідних компаній світу, в якій працює більше 27 000 фахівців у понад 90 країнах світу задля досягнення однієї мети: розкрити потенціал рослин. Хоча в сучасному вигляді компанія «Сингента» розпочала свою діяльність лише у 2000 році, засновано її на давній виробничій традиції, якій вже понад 250 років. 1758 року фірма Дж. Р. Гейгі Лтд. налагодила виробництво хімічних препаратів та барвників у швейцарському місті Базель. Цей рік можна вважати початком історії компанії.  13 листопада 2000 року «Новартіс» та «АстраЗенека» об’єднали свої агробізненси та створили компанію «Сингента» (Syngenta), яка успадкувала здобутки і традиції цих сильних компаній. Головний офіс «Сингенти» розташований у Базелі. «Сингента» стала провідною компанією на світовому агрохімічному ринку, метою якої є забезпечення стабільного сільськогосподарського виробництва за допомогою інноваційних технологій.

Своїм баченням ринку та шляхом вирішення його найактуальніших проблем поділився директор Західного Бізнес-регіону компанії «Сингента» пан Валерій Голиняк.

Пане Валерію, в компанії «Сингента» Ви працюєте уже тривалий час. Яким був Ваш шлях до посади, яку зараз займаєте?

В 1986 році я закінчив Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут за спеціальністю вчений–агроном. Два роки працював головним агрономом в Дунаївецькому районі в колгоспі ім. Леніна, працював в компанії «Піонер», потім – в дистриб’юторській компанії «Райз». В бізнесі більше 20 років, а в компанії «Сингента» працюю з 1997. Починав з посади регіонального менеджера по Хмельницькій області. У непрості для країни та суспільства 90-ті іноземні компанії, які працювали тоді в Україні, почали згортати свою діяльність. Тоді ж у зв’язку із кризовими процесами почалися масові скорочення. Почав працювати із господарствами Тернопільщини, а потім і Вінничини. В результаті я співпрацював із аграрними підприємствами від Вінницької області, до Одеської та Івано-Франківської. Після 2008 року «Сингента» почала збільшувати об’єми виробництва та продажу і було прийняте рішення організувати бізнес-регіони.

Яким ринок був тоді, коли Ви розпочинали роботу?

В 1997 році, коли я починав займатися бізнесом, ринок компаній складав близько кількох мільйонів доларів. Його обсяги не порівняти із сьогоднішніми, бо сьогодні це сотні мільйонів. Починали ми власне із продажу засобів захисту рослин і, частково, насіння (кукурудза, цукрові буряки, соняшник, соя).

Якою Ви бачите структуру ринку 2014?

Якщо говорити про структуру посівних площ, то основними культурами були і залишаться соняшник, соя, кукурудза та зернові. Ставка йде на зернові: як би там не було, а світ треба годувати. Йти по екстенсивному методу розвитку, тобто шляхом збільшення урожаю за рахунок розширення посівних площ, ми не можемо. Залишається працювати над зростанням обсягів сільськогосподарської продукції за рахунок інтенсифікацій, тобто використання нових продуктів, технологій, систем захисту та удобрення. 2013 рік приніс великий урожай, що стало причиною перенасичення ринку і зменшення ціни на кукурудзу. Якщо порівняти з 2012 роком, то ціни дещо нижчі. Але, враховуючи інтенсифікацію вирощування кукурудзи, застосування нових гібридів, передові господарства зібрали в цьому році більше 10 тонн (окремі й до16 тонн) з га, а це означає, що навіть при падінні ціни ця культура лишається незбитковою. Однозначно, що на 2014 рік господарства будуть сіяти кукурудж.

Минулий рік компанія «Сингента» присвятила виведенню нових гібридів кукурудзи, число яких сьогодні сягає близько 40. Ці гібриди є перспективними – вони пройшли випробування в Україні. Що стосується посівів соняшнику, то Західна частина України не являється регіоном, де є великі площі цієї культури, проте за останні кілька років маємо тенденцію збільшення таких площ. В західних областях висівається 290 тисяч га соняшнику. На сьогодні близько 50 % ринку соняшнику займає саме наша компанія. Ми є першими.

Великою проблемою ринку є поширення фальсифікатів продукту. Яке Ваше бачення вирішення цієї проблеми?

Проблема існує і вирішити її непросто. Ринок ЗЗР можна поділити на кілька сегментів: 50% – легальний продаж, 20% – нелегальний імпорт, 25% – несанкціоноване перепакування, 5% – підробки. Найнебезпечнішим для населення останній сегмент – підробки: він може становити реальну загрозу для здоров’я й життя людей. Підробляють не лише ЗЗР, але й насіння. Найчастіше фальсифікат виявляється вже після використання, безпосередньо на полі. Відрізнити підроблену продукцію від оригінальної неспеціалісту дуже складно, а найчастіше – навіть неможливо без ретельного аналізу. У разі фіксування використання фальсифікованої продукції представники компанії виїжджають у господарство разом із дистриб’юторами та представниками державних  контролюючих служб, які мали би здійснювати контроль над питанням. Крім того, що державні служби мають працювати на належному рівні, багато що залежить від поінформованості населення. Тому компанії-оригінатори проводять конференції, семінари, на яких демонструють оригінальну упаковку, наголошують на тому, що продукцію потрібно купувати лише в офіційних сертифікованих дилерів.

Де більше випадків виявлення фальсифікату – на митниці чи на внутрішньому ринку?

На митниці фальсифікат фактично не виявляють. Підробки потрапляють в країну контрабандою та без митного огляду. Це системна проблема і, щоб її вирішити, всім учасникам процесу – громадським організаціям, державним структурам, виробникам, дистриб’юторам і покупцям – необхідно працювати разом.

Чи фігурує проблема фальсифікату й у випадку дрібного фасування?

Дрібну упаковку можна знайти не лише у ліцензійних магазинах – її багато на ринках, де продавці не завжди мають необхідні дозволи. Купують цю продукцію городники, які зацікавлені на покупці, в першу чергу, заощадити. Дрібне пакування проконтролювати важко. Найбільше, якщо брати в одиничному вимірі, фальсифікату виявляють саме у випадку роздрібної упаковки. Якщо взяти у ваговому вимірі, то це – підробка насіння. Компанія «Сингента» є лідером продажу роздрібного фасування – пропонуємо близько 40 продуктів.  З метою запобігти використанню населенням неякісної, шкідливої продукції, проводимо ефективну роботу із продавцями, менеджерами, а також із клубами садоводів. Заощадивши на насінні, можна, в кращому випадку, не отримати урожаю, чи, в найгіршому, завдати непоправиму шкоду організму людини.

Чи передбачено на законодавчому рівні покарання за підробку ЗЗР та насіння?

Формально законодавча база є: розповсюдження сертифікованого продукту у великих обсягах карається від 3 до 6 років позбавленням волі, може бути порушена кримінальна справа. У Західному регіоні за двома такими справами винні одержали покарання у вигляді 1,5-2 років ув’язнення. На жаль, це поодинокі випадки дії закону. Злочинцям часто вдається його уникнути.

Що Ви можете сказати про проблему утилізації використаної тари з-під ЗЗР?

Згідно чинного законодавства товар, який завозиться в країну, повинен пройти утилізацію на її ж території. Проте цей закон не працює. В Україні діє лише одна компанія, яка заключила договір щодо утилізації з «Сингентою» та іншими компаніями. 80 % тари спалюється, зберігається або викидається. Згідно закону господарник має через дистриб’ютора здати тару компанії, яка займається утилізацією. Цей шлях довгий і тернистий. Компанії-виробники вже за все заплатили, тому фінансово господарник нічого не втрачає. Ця проблема повинна вирішуватись на державному рівні. Санепідемстанція має контролювати це питання.

Які ще існують ключові питання ринку, на який варто закцентувати увагу?

До актуальних проблем варто зарахувати також застосування ЗЗР в с/г виробництві. На ринку товарів не складає великих зусиль зареєструвати новий препарат. Дуже багато зареєстрованих продуктів не відповідають задовільним характеристикам, прописаним в законах. Це продукція, яка завозиться з Китаю, з Індії. Діюча речовина у них може бути присутня, але крім неї часто виявляють й ряд стабілізаторів, емульгаторів, бувають випадки, що знаходять більше 10 складників. Використовуючи сумнівні препарати аграрії наносять часто непоправимої шкоди навколишньому середовищу: ґрунту, воді, тваринам та людям. Тішить те, що за останні кілька років спостерігається тенденція до використання оригінального продукту. Перелом в українському селі вже пройшов.

Компанія «Сенгента» – єдина компанія, яка активно надає допомогу товаровиробникам. Ми переслідуємо мету не лише продати окремо гербіциди, інсектициди, фунгіциди і окремо насіння, але підходимо до продажу комплексно. Працює цілий відділ технічної підтримки. Ми не тільки продаємо продукт – ми продаємо технологію. Поставляємо безкоштовно в господарства метеостанції, за допомогою яких господарник може розрахувати кількість активних температур, суму опадів, умови, які складаються для розвитку шкідника. Це полегшує керівнику господарства процес прийняття рішень. Пропонуємо також створення лабораторій. В Західному регіоні  в місті Хмельницькому функціонує фітопатологічна лабораторія компанії «Сингента».

 

Спілкувалася Юлія Хім’як