Новини, Рослинництво

Андрій Ніколаюк, генеральний директор ПрАТ «Етнопродукт» про органічне виробництво в умовах війни

13.06.2022

ПрАТ «Етнопродукт» – це українсько-швейцарське аграрне підприємство, яке отримало органічний сертифікат ще у 2008 році. Поля та ферми підприємства знаходяться на півночі Чернігівської області, а молокопереробні потужності – під Києвом. ПрАТ «Етнопродукт» належить 1000 га органічних пасовищ, сіножатних та посівних угідь, а також 700 голів м’ясних і молочних корів. Підприємство виробляє органічне сире та пастеризоване молоко, сметану, кефір, йогурт, яловичину, соуси, овочі, зернові, бобові тощо.

Андрій Ніколаюк, генеральний директор ПрАТ «Етнопродукт» про органічне виробництво в умовах війни

Аби дізнатися, як компанії вдається господарювати в нинішніх умовах, та які її подальші плани, ми поспілкувалися з генеральний директором ПрАТ «Етнопродукт» Андрієм Ніколаюком. Пан Андрій працює у компанії зі самого початку її органічної «подорожі» та вніс великий внесок у розвиток.

– Розкажіть детальніше про ваше підприємство.

– ПрАТ «Етнопродукт» складається із двох підрозділів: сільськогосподарського та молокопереробного. До сільськогосподарського підрозділу належать поля та ферми підприємства, які розташовані на північному сході Чернігівської області України, де обробляється близько 1000 га органічної землі (пасовища, сіножаті, рілля) та утримується близько 700 голів великої рогатої худоби. Наша ферма розташована в найнебезпечнішій частині України, на північно-східних кордонах двох агресорів – білорусі та росії. На молокопереробному підприємстві під Києвом виготовляється готова органічна продукція харчування під власною торговою маркою «ЕтноПродукт», та поставляється в торговельні мережі м. Києва та інших міст України.

– Як війна та загальні обставини змінили повсякденну роботу компанії?

– Робота нашої компанії змінилася суттєво. Маленьке місто, в якому розміщується наша ферма, було оточене військами агресора з першого дня війни. З того часу не було зовнішнього постачання їжі, медикаментів, пального тощо. Можна лише уявити, наскільки важко було виживати в таких умовах. Під час окупації більшість надоєного молока ми віддавали місцевому населенню безплатно. Деякі жителі казали, що ми врятували їх від голодної смерті. Молокопереробне підприємство у Києві наразі не працює з двох причин: по перше, не можливо доставити органічне молоко із нашої ферми на переробку, по друге, наші переробні потужності знаходилися поруч із лінією бойових дій, і наші працівники боялися виходити на роботу.

– Поділіться досвідом роботи під час війни. Чи довелося Вам змінити свою практику на фермі/підприємстві, і яке Ваше ставлення до поточної ситуації? Ваше підприємство втратило працівників, тому що деякі з них зараз служать у Збройних силах України чи територіальній обороні? Чи жінки були змушені покинути Україну?

– Особисто для мене є два різних досвіди. Перший – це моє перебування в Києві під час війни.  Протягом перших п’яти тижнів я знаходився у столиці поблизу лінії фронту, постійно чув звуки канонад. У такій ситуації ти маєш спробувати зосередитися на звичних речах, а не постійно сидіти у телефоні та оновлювати стрічку новин. Другий досвід – це намагання працювати в окупованому регіоні та нести відповідальність за функціонування ферми, адже я повинен бути напоготові у будь-який час. 70% працівників ферми вирішили не виходити на роботу у перший день війни, адже вони були налякані. Водночас наші корови не розуміють, що таке війна і страх, тому мають бути нагодовані та напоєні щодня, аби не померти. Але ті, хто вийшли на роботу, проявили велику мужність. Завідуючий нашою фермою з перших днів намагався знайти пальне, щоб продовжити роботу ферми. Одного дня його затримали на блокпості російських загарбників та поклали обличчям до землі. Дякувати Богу, росіяни вирішили його відпустити і він залишається працювати із нами до цього дня. На щастя, село, де розміщується ферма, вже деокуповане, і ми намагаємося відновити роботу. Однак, в Україні все ще багато окупованих територій, тому частина наших чоловіків залишилася служити в Збройних силах України, а частина працівниць була змушена покинути Україну. Ми ще не повністю відновили нашу діяльність, тому я сподіваюся, що зможемо тимчасово замінити їх у разі потреби. Чесно кажучи, я не знаю, що приготувало для нас майбутнє.

– Розкажіть про діяльність підприємства/господарства у довоєнний період?

– Ми успішно працювали на органічному ринку України 14 років, та є одними із найстаріших органічних підприємств. Обробляємо близько 1000 гектарів органічних земель в Чернігівській області. Доставляли органічне молоко із нашої ферми на переробні потужності у Києві та виробляли 13 органічних продуктів: від пастеризованого молока до масла. Протягом останніх 5 років активно експортували зерно, але зараз орієнтуємося виключно на внутрішній ринок.

– Як Вам вдається продовжувати надавати людям свою продукцію під час війни?

– Через значні пошкодження доріг та мостів у Чернігівській області ми досі не можемо доставляти молоко на переробку із нашої ферми. Будемо надіятися на краще, але поки що наші перспективи примарні.

– Чи можете Ви все ще виплачувати зарплату своїм співробітникам?

– Наразі це найбільш гостре питання для нашої компанії. Минуло понад 2 місяці, як ми востаннє відвантажували нашу продукцію, і не знаємо коли відновимо діяльність повноцінно. Але у нас є команда чудових працівників, в яких є сім’ї, і їм потрібно продовжувати працювати та отримувати заробітні плати. Працівники ферми отримують зарплатню шляхом продажу молока на місці. Але наш підрозділ у Києві, на жаль, зараз не має доходів. Це ще більше ускладнюється посівним сезоном та потребою реінвестувати наявні кошти, щоб купити насіння та посіяти корм для наших корів. Ось така у нас наразі ситуація.

– Чи є у Вас доступ до всіх матеріалів, які необхідні для продовження виробництва?

– На жаль, ні. Один із наших постачальників пакувальних матеріалів розміщувався у Харкові, де була напружена ситуація. Виробничі потужності цього постачальника повністю знищені, тому ми шукаємо нових партнерів у цьому напрямку. Інші постачальники працюють, але не стабільно. Маю велику надію, що вони відновлять свою роботу в повному обсязі та ми зможемо повернутися до виробництва, але нічого не буде як раніше.

Андрій Ніколаюк, генеральний директор ПрАТ «Етнопродукт» про органічне виробництво в умовах війни

– Як Ви плануєте продовжувати працювати на органічному ринку після закінчення війни?

– Якщо з нами не станеться нічого трагічного, ми продовжимо виробляти органічну продукцію. Дуже сподіваємося, що органічна продукція буде затребувана на українському ринку. Ми не плануємо переходити на неорганічне виробництво.

Довідково: Стартувала грантова програма «Підтримка органічного сектору в Україні», ініційована об’єднанням «Органічна Ініціатива», мета якої – підтримка виробників органічних продуктів, збереження та посилення спроможності органічного сектору України у середньо- та довгостроковій перспективі.

З 24 лютого 2022 року (від початку широкомасштабного вторгнення росії на територію України) органічний сектор України, як і вся аграрна та продовольча промисловість, потерпає від російської агресії. Значна частина земель, що зайняті під органічне виробництво, опинилась у місцях ведення бойових дій та під окупацією. Незважаючи на усі складнощі, багато органічних виробників розпочали посівні роботи, надають органічні продукти у ЗСУ, територіальну оборону, надають житло та харчування для біженців з різних куточків України.

На першому етапі грантова підтримка буде надаватись мікро, малим та середнім підприємствам та малим виробникам, площі яких розташовані на території Житомирської, Київської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей, що були окуповані протягом перших місяців вторгнення, або території інших областей, які постраждали від активних бойових дій.

Грантову програму ініційовано об’єднанням «Органічна Ініціатива», до складу якого входять ключові учасники органічного сектору України. Органічна Ініціатива об’єднала зусилля та ресурси однодумців і розпочала свою діяльність у квітні 2020 року; вона має на меті сприяння розвитку органічного ринку та зростанню торгівлі українською органічною продукцією на внутрішньому і зовнішньому ринках.

Більше про грантову підтримку: https://www.dossier.org.ua/projects/organic-sector-support/

Інтерв’ю з органічним виробником організовано об’єднанням «Органічна Ініціатива» в рамках підтримки швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що фінансується Швейцарією та впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

Залишити коментар: