Обладнання

Досвід реконструкції зернопереробних комплексів

03.06.2016

У 2014 році до складу національної агропромислової групи Agricom Group увійшли підприємства, що у подальшому сформували Чернігівський кластер. Стан матеріально-технічної бази господарств, відверто кажучи, бажав кращого, тож перед керівництвом постало завдання їх модернізації і, в тому числі, елеватору. Випадки, коли у зв’язку із поглинанням суб’єктів господарювання компанії вимушені працювати з наявною матеріальною базою досить поширені в Україні, отже наш досвід реконструкції елеваторного комплексу може стати у нагоді і топ-менеджерам, і спеціалістам профільних функцій.

Оцінка та проектування. Комплекс, розташований у смт. Михайло-Коцюбинське, вже був облаштований бетонними силосами, тож особливу увагу проектна група приділила стану будівельної частини. Технічна експертиза наявних конструкцій дозволила зробити висновок, що вони придатні для проведення подальшого капітального ремонту. Додатковими аргументами на користь такого рішення стали переваги бетонних силосів: відсутність «мертвих» зон у центрі, відсутність потреби робити активне вентилювання, можливість утримувати стабільну температуру, що забезпечує тривале зберігання зерна. А враховуючи вартість металоконструкцій, бетон  із економічної точки зору значно привабливіший.

Внутрішня логістика. Чергова проблема, яку довелося вирішувати проектній групі, це міжоб’єктова логістика на території комплексу. Як приклад, зерноочисний комплекс із сушаркою був встановлений окремо від основного зерносховища, оскільки логістичні перевитрати складали до 55 гривень за тонну. У зв’язку з цим було прийнято рішення зробити технологічну обв’язку елеватора. Також, ми відмовились від комплектації попередньої зерноочистки сепараторами БЦС, які були у наявності. Факти високого ступеня травмування зерна після проходу через даний тип сепараторів фіксувалися неодноразово.

Енергоефективність. Що стосується сушарки, то для нас, як для виробника важливо було зрозуміти для яких саме цілей буде використовуватися елеватор – зіставити асортимент зернових культур і обсяг валового збору. У зв’язку з постійним зростанням цін на традиційні енергоносії сушка зерна газом економічно не обґрунтована. Об’єми газу тільки на технологічні потреби за минулий рік становили близько 500 000 куб. м. Помноживши цю кількість на 8 гривень отримуємо 4 000 000 щорічної економії статті витрат на енергоносії. Саме тому сьогодні у роботі проект переводу діючої сушарки на альтернативне паливо.

Переробне підприємство, що функціонуватиме на території комплексу, дозволить отримувати до 6000 т вівсяного лушпиння на рік, чого достатньо для будівництва парової котельні на цьому паливі. Як результат, ми зможемо задовольнити потребу виробництва в парі, його надлишок використовувати для опалення, а в літній період направляти енергію для сушки зернових культур. До того ж використання альтернативного палива робить нас енергетично незалежними, економить природні ресурси, робить виробництво безвідходним.

Реконструкція. Однією з основних складових успішного проекту є вибір генерального проектувальника і генпідрядника. Для замовника важливим критерієм оцінки є досвід у проектах у конкретній галузі. Інакше ви зіткнетеся з затягуванням термінів і технологічна частина буде вирішена не кращим чином.

Вибір будівельної організації повинен бути заснований з урахуванням:

– Територіального розташування. Будівельники повинні знаходитися якомога ближче до майданчика. Це допоможе уникнути наймання некваліфікованого персоналу на місцях, знизити кошторисну вартість на утримання працівників.

– Наявність бетонного заводу і мехмайстерня. Якщо у генпідрядника є можливість виготовляти матеріали, проводити різні роботи з металообробкою, це дозволить значно заощадити на будматеріалах і логістиці.

Підсумовуючи, слід зазначити, що наявність команди висококласних фахівців, які систематично поповнюють власну скарбничку знань та досвіду виїздами на передові підприємства, які можуть забезпечити максимальний контроль та оперативно відреагувати на позапланові ситуації безпосередньо на об’єкті, є запорукою успішної реалізації будь-якого проекту.

Ірина Брославцева, к. т. н., Член Ради Директорів Agricom Group