Агроісторик

Дивина людства: ТОП – 17 найдивніших  грошей  світу

09.01.2014

Нумізматика, фалеристика та боністика – три  цікаві науки, які є допоміжним елементом для історії. Вони вивчають: монети, банкноти, прикраси, медалі – але ті, що вже вийшли з вжитку, тобто не є в обороті. В одному з попередніх номерів нашого журналу була надрукована стаття «сільське господарство в нумізматиці», про монети із зображенням елементів сільського господарства. А сьогодні, хочу розповісти про валюту, яка ще є у вжитку в певних країнах, і, яка є трохи…дивною. Боністикою чи нумізматикою цей напрям не назвеш, проте рейтингом «найдивніших грошей світу» –  в самий раз. Отож, читайте і дивуйтеся…

Останнє,  17 – те  місце, нашого рейтингу очолює

 

5 – лірова банкнота 1968 року випущена банком Ізраїля.  Коли у 1952 році перший прем’єр-міністр Ізраїля  Давид Бен-Гуріон запропонував великому ученому-фізику  Альберту Ейнштейну  зайняти посаду  Президента Ізраїля,  пропозицію Ейнштейн відхилив. Проте, коли Ізраїль почав випускати свою першу валюту – ліру, на 5-номінальній банкноті вирішили зобразити портрет Альберта Ейнштейна, що стало великим знаком пошани відомого  ученого.

На передостанньому  (16-му) місці нашого рейтингу – НАЙБІЛЬША  банкнота в світі

 

Ця купюра номіналом у 100 000 песо має розмір 33 на 40,7 см  випущена урядом Філіппін у 1998 році. Якби її прийшлося носити в кишені  чи в гаманці, то можна уявити якого розміру мали б бути кишені та гаманці. Але на щастя,  самим філіппінцям, банкнота була випущена тільки до  Дня святкування сторіччя незалежності від  Іспанії.

 На   15-ій позиції  представляю Вам не менш цікаву банкноту  Нотгельда (Німеччина)

 

Дуже часто після закінчення першої світової війни у Німеччині та Австрії випускалися гроші на випадок надзвичайних ситуацій. Багато з них  були досить дивними, але найдивнішою все-таки є банкнота на якій зображений осел, який випорожнюється!

Під номером  14  розташована  монета островів Палау

 

Срібний долар  випущений у 2007 році однією з  найменших  країн світу з зображенням Діви Марії  і крихітним резервуаром зі святою водою з грота в Лурді (Франція).

На  13-ій сходинці нашого  незвичного рейтингу опинився В’єтнам

 

 Нагадаю, що в цьому матеріалі представлені не тільки ті грошові одиниці, які вже вийшли з обігу, але й які  на даний час в обороті. Отже,  в’єтнамська система нагадує швидше радянські часи, коли до магазину за ковбасою чи хлібом покупці ходили з талонами, ті непрості і неординарні часи пройшли, а В’єтнам чомусь вирішив, що не все пройшло. Це не аналогічна ситуація, але на мій погляд, більш-менш схожа.  В’єтнамськими Зеленими Марками можна розрахуватися не за все! А за конкретну річ. На краях кожної банкноти є спеціальні відривні купони, які можна обміняти тільки на ту річ, яка  вказана на купоні. Наприклад, якщо Зелена Марка видана на покупку одягу, то на відривні купони можна купити тільки:  штани, пальто, шкарпетки та інше, причому на кожну річ дається строго певна їх кількість.

12-ту  позицію  займають  дерев’яні гроші

 

Свого часу в канадському містечку  Мус-Джо, та після першої світової війни у Німеччині, дерев’яні гроші були дуже популярними. Німці, щоб  видати компенсації постраждалим під час  війни та підняти Рейхсбанк, всіма можливими способами старалися це зробити, друкували гроші на будь-якому матеріалі та все-таки самим незвичним це було дерево.

На  11-му  місці  «найдивніші гроші світу» – чилійський песо

 

Та  справа  навіть не в тому, що ця монета найдивніша, правильніше буде сказати – найсмішніша.  У 2008 році  чилійське песо  стає однією з найсмішніших валют у світі. Карбувальники  допустили жахливу помилку – неправильно написали назву країни і в обіг пішло 50 мільйонів  монет.  Поряд з портретом Бернардо О’Хіггінс  замість “Chi l e” було написано “Chi i e”. Після виявлення помилки, в лютому 2010 року, Грегоріо Іньігес, Глава чилійського монетного двору, був звільнений. Однак монети з дефектом з обігу вилучені не були.

10-та позиція. Продовжує наш список  неординарних грошових одиниць світу  – сто трильйонів доларів (Зімбабве)

 

Резервний банк Зімбабве почав друкувати  ці купюри у січні 2009 року номіналом у сто трильйонів доларів.  Це приблизно 300 американських доларів.  В цей час в країні був самий вищий рівень інфляції у світі. В липні 2008 року інфляція досягла небачених висот – 231 000 000 відсотків.  Для прикладу, одна буханка хліба вартувала 300 мілліардів зімбабвійських доларів! До квітня 2009 року ця банкнота вийшла з обороту.

9-те місце займає банкнота нереальним номіналом… у  сто квінтильйонів

Цифру з такою кількістю нулів мріяв би побачити на своїх рахунках не один мільярдер, хоча тоді б він і мільярдером би не звався, швидше – квінтильйонер. Отже, цю банкноту випустили у 1994 році в Югославії.  Югославія  перенесла надзвичайну гіперінфляцію, яка розпочалася у 1989 році.

На 8-ій сходинці  розмістилися  «перероблені гроші»

 

В середині XIX століття, через брак власної валюти, Карибські острови почали  розплавляти іноземні монети і карбувати з отриманого металу свої.  Ці «перероблені гроші» були в обороті в Домініканській республіці. Акцентувалася увага на дірку, яка була у формі серця в центрі кожної монети.

7-ме місце. Продовжує рейтинг  «найдивніші гроші світу»  найбільша монета світу

 

У жовтні 2011 році австралійці показали світу ГІГАНТСЬКУ монету. Її вага більше тонни. Товщина – 12 см, а діаметр – 80 см.

На 6-ій  сходинці НАЙМЕНШІ монети світу

 

Найменшою монетою на Землі є срібний четвертак  Тара Віджаянагара в Індії. Діаметр крихітної монетки – 4 мм, а вага всього – 1,7 г.

 5 – те місце рейтингу «дивовижні гроші» – Сомалі

 

Це геометричні фігури: конус (вода), куля (земля), піраміда (вогонь), циліндр (дерево), куб (метал). Справді дивно, адже ці геометричні фігури у Сомалі використовуються, як гроші.

 

Та це ще не все. Ось продовження монет Сомалі – мотоцикли, гітари.

На 4-му місці опинився  диснеївський долар

 

На перший погляд це звичайні іграшкові дитячі гроші. Та все зовсім не так. Це одна з найсильніших валют у світі – долар Діснея, цінність якого прирівнюється до долара США. Її народження у 1987 році. А от купюри номіналом у: $ 1, $ 5, $ 10 і $ 50 можуть використовуватися тільки на територіях:  парків  Діснея, курортах, круїзних кораблях і на приватному острові Діснея, Castaway Cay.

Третю позицію займають  КОСМІЧНІ ГРОШІ

 

Це справді так, людство готується до подорожей в космосі, можливо і до життя на іншій планеті. Очевидно, це не за горами, адже  Національний космічний центр і університет  Лестер створили космічний фунт стерлінгів спеціально для туристів космосу. На Землі ці гроші не використовують. Їхня специфіка у тому, що у них немає гострих кутів і створені вони з речовин  абсолютно нешкідливих для людського організму.

На другому місці нашого  грошового рейтингу – МОНЕТА, яка розмовляє!

 

Монгольська монета номіналом у 500 тугриків має властивість розмовляти. На монеті зображений Президент США  Джон Кеннеді, а поряд невеличка кнопка, при натисканні на яку монета починає  розмовляти. І говорить Кеннеді свою улюблену фразу: «Я пишаюся тим, що я берлінець».

І очолює  рейтинг «найдивніших грошей світу»  КАМЕНІ РАЇ

 

Це справді дивна грошова одиниця, та й не менш дивні традиції  Соломонового острова Яп. Ці камені, які зображені на малюнку є валютою острова і, по сьогоднішній день.  Кам’яні диски  з отвором по середині, цінність яких визначається  розміром, і, що, справді страшнувато,  це кількістю загиблих людей при перевезенні каменю на острів. Справа в тому, що на самому острові Яп таких каменів немає і їх потрібно доставляти з сусіднього острова Палау. Можна собі уявити, якби там був капіталізм і країна б страждала від інфляції. Тоді  жителям острова прийшлося б плавати за ще більшими в розмірах каменями.

 Підготувала Мар’яна Балабан