Новини

Фітосанітарний стан рослин

05.09.2021

Скрізь на кукурудзі та соняшнику завершується розвиток І покоління стеблового (кукурудзяного) метелика. У Степу триває слабкий літ, яйцекладка та відродження гусениць ІІ покоління. Гусениці пошкодили 3-20%  рослин, 2-10% (Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Одеська, Харківська обл.) качанів. Скрізь гусеницями бавовникової совки пошкоджено 1-12% (Київська, Одеська,обл.) качанів кукурудзи.

Повсюди у посівах кукурудзи гельмінтоспоріозом охоплено 2-16% рослин (Закарпатська, Київська, Кіровоградська, Львівська, Полтавська, Рівненська, Чернігівська обл.). Пухирчастою сажкою уражено 1-7% качанів у Дніпропетровській, Донецькій, Кіровоградській, Львівській, Рівненській, Черкаській, Чернігівській та Харківській областях, осередково летючою сажкою та іржею охоплено 0,5-5% рослин. У Дніпропетровській,  Полтавській, Черкаській областях на 1-5% качанів відмічають розвиток фузаріозу. Низький зріз стебла при збиранні, подрібнення і заорювання післязбиральних решток кукурудзи знизить зимуючий запас шкідників і збудників хвороб.

На полях під озимину, на просапних культурах, триває літ метеликів ІІ-го покоління озимої совки, відкладання ними яєць. Відродження та живлення гусениць переважно в допороговій чисельності. У Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Одеській, Херсонській областях на падалиці озимої пшениці відмічається  вихід з літньої діапаузи хлібної жужелиці, чисельеностю 0,5-2 екз. на кв. м. Відмічено початок спарювання. При випаданні помірних опадів ймовірне збільшення чисельності та ареалу заселення шкідником. У разі сівби озимих зернових культур, по стерньовим попередникам, збереження сходів від хлібного туруна, гусениць підгризаючих совок, личинок ґрунтоживучих шкідників, які можуть спричинити зрідження рослин, досягається передпосівною обробкою насіння дозволеними пестицидами.

На сходах падалиці зернових культур у Дніпропетровській, Луганській, Київській, Херсонській областях розвиваються шведські, гессенська, інші злакові мухи, цикадки. Осередково відмічено прояв гельмінтоспоріозу, борошнистої роси на падалиці. З появою сходів озимих зернових вищезазначені шкідники завдаватимуть шкоди посівам, за достатніх теплої та вологої погоди  можливі осередки значних пошкоджень рослин, де виникатиме необхідність в крайових або суцільних обробках інсектицидами.

Фітосанітарною експертизою посівного матеріалу, зокрема озимих пшениці та ячменю повсюдно виявлено ураження його збудниками фузаріозу, альтернаріозу, бактеріозу, гельмінтоспоріозу, кореневих гнилей, різними видами плісені, в межах 1-5%, що потребує обов’язкового протруювання препаратами. Ефективність цього заходу в значній мірі залежатиме від правильно підібраного протруйника. Системні протруйники краще використовувати безпосередньо перед посівом.

 Скрізь посіви озимого ріпаку з країв полів заселяють хрестоцвіті блішки, які за чисельності 0,2-3 екз. на кв.м слабко пошкодили  1-8% рослин. Подекуди відмічається літ ріпакового пильщика та початок відродження його личинок. Спостерігається літ та яйцекладка біланів.  Розвиток чорної ніжки виявлено на 1% рослин у Київській області.

У посівах сої триває розвиток та живлення павутинного кліща, яким заселено 2-17% рослин у Запорізькій та Херсонській областях. Тютюновим трипсом, попелицями заселено 3-15% рослин, гусеницями листогризучих совок та акацієвої вогнівки пошкоджено 2-5% рослин. Аскохітозом, септоріозом, пероноспорозом, церкоспорозом, іржею, бактеріальним опіком, осередково фузаріозом, жовтою та зморшкуватою мозаїкою охоплено 2-18% рослин.

На 58-88% обстежених площ цукрових буряків лісостепових, поліських, подекуди степових областей на 8-26% рослин розвивається церкоспороз. (Волинська,  Кіровоградська, Рівненська,  Тернопільська, Хмельницька, Чернігівська обл.). Окрім того, на плантаціях культури відмічається  розвиток борошнистої роси 7-25%, фомозу (6-12%), пероноспорозу, подекуди проявились ознаки вірусної жовтяниці, рамуляріозу. На гібридах іноземної селекції центральних та західних областей коренеплоди уражені паршею звичайною, гнилями (бура, хвостова), дуплистість. В разі тривалих опадів за інтенсивного наростання хвороб бажане оздоровлення цукрових буряків через обприскування фунгіцидами.

На площах соняшнику відмічається помітне зростання рівня розвитку фомозу (4-48% рослин уражені у Дніпропетровській, Волинській, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Полтавській, Тернопільській, Черкаській, Чернігівській, Харківській обл.), пероноспорозу (8-25%), іржі, септоріозу (уражено 9-17 макс. до 50% рослин – Кіровоградська обл.). Фомопсисом хворіє  25% рослин у Волинській та до 65% рослин у Рівненській областях. Повсюди на кошиках, стеблах, коренях у Донецькій, Запорізькій, Луганській, Кіровоградській, Одеській, Чернігівській на 3-20% рослин поширюються біла та сіра гнилі. В осередках Кіровоградської області на корінні на 4% рослин  паразитує соняшниковий вовчок за щільності 1,6 екз. на кожному корені. У степових та лісостепових областях шкодять личинки соняшникової шипоноски, гусениці вогнівки, бавовникової совки, лучного метелика.

Перепади добових температур, опади, рясні роси сприяли розвитку та поширенню хвороб томатів, пізніх сортів капусти, баштанних культур. У багаторічних плодових насадженнях відмічається розвиток парші, борошнистої роси, на зимових сортах – плодової гнилі, у виноградникахоїдіуму, мілдью, чорної гнилі.

Повсюдно на стерні, багаторічних травах, неорних землях, просапних культурах відмічається активізація мишоподібних гризунів, зокрема полівок, в чисельності 0,5-4 жилих колоній на гектар, які за масової появи сходів озимих культур мігруватимуть у пошуках соковитої рослинності у посіви озимих зернових та ріпаку.

Першочерговими заходами в обмеженні чисельності мишоподібних гризунів є профілактичні заходи: знищення бур’янів, зменшення втрат урожаю при збиранні, своєчасна зяблева оранка, що позбавить гризунів кормової бази та надійного сховища, контроль за розвитком та регулювання чисельності цих шкідників у місцях резервацій з метою недопущення їх розселення на посіви сільськогосподарських культур.

Джерело: Держпродспоживслужба

Залишити коментар: