Тваринництво

Годуємо гусей!

31.08.2013

Шестеро гусей з’їдають  стільки, скільки їсть корова. На одного гуся двічі в день потрібно давати 1 малу пригорщу зерна. На протязі доби гусак з’їдає 2 кг зелених кормів. Коли гуси на вулиці, зерно мусить бути в годівницях постійно. На одну голову літом виділяють дві сотки пасовиська. Правильно вгодована гуска зберігає гарний апетит, важко дихає, дихає через дзьоб. Вона малорухома. Її гусачки мають зеленуватий відтінок.

Гуси дзьобом не відчувають температури їдла. Можуть гарячою мішанкою чи гарячою водою зимою обпекти  харчо-травні  органи.

Нову їжу гусям додають по чайній ложці на перший раз, а потім до нової їжі вони поволі звикають.

На траві гуси добре набирають вагу і швидко ростуть. У високій траві гуси не напасаються.

Апетит знижує висока температура. Інколи для покращення апетиту гусям добре давати відвар полину.

Їдять добре до сходу сонця, рано-вранці як світає, при вмиканні світла та пізно ввечері. Ранком і ввечері добре згодовувати вологі мішанки, але обов’язково вистуджені. Вночі краще йде зерно, корисніше мочене, запарене , а ще краще пророщене.

Згодовують протеїно – вмісні корми – пшеницю, горох, а також енергетики: кукурудзу, овес, ячмінь. Чим різноманітніший раціон, тим більша ймовірність, що гуси все з’їдять, і його повністю не вистачить.

Черепашник в свіжому вигляді гуси не їдять, його краще підмішувати в мішанки разом з грисом.

Важливо згодовувати соковитий харч – моркву, пастерний буряк. Сиру моркву можна розрізати на кусочки тоді її їдять. Із зерна краще згодовувати дроблені овес та пшеницю.

Гуси птахи надвечір’я. Мають добрий зір. Розрізняють купку зерен кукурудзи з 8 м. Особин свого виду пізнають з 120м.

З задоволенням їдять сиру картоплю до 10% від об’єму їдла, коли їх привчити в ранньому віці починаючи з 10 денного віку. В 40 днів раціон може містити до 50% картоплі. За калоражем 3 кг картоплі рівняються  1 кг пшениці. Варену картоплю гусям м’яти немає потреби, з’їдають і так. Ремонтному поголів’ю, через небезпеку ожиріння згодовують картоплю лише з настанням серйозних холодів.

Ознака ожиріння в гусей, наявність жирових яблук під крилами, прощупуваних шляхом проведення долонею під крильми.

З’їдають кривавник, подорожник, кінський  щавель, пташину гречку, польовий в’юнок. Лобода любима пожива.

Зимою добре годувати сіном. Гуси їдять його дуже добре, як крілики. Сіно повинно бути не жорстке, не польові злаки, а мішанка з трав. З’їдають сіно, чим покращують мікрофлору кишечника. З підлоги сіно не їдять. Його підвішують на рівні дзьоба, тоді підбирають все. Сіно зв’язують в в’язанки і підвішують на гвіздки, або двома цвяхами прибивають до стіни гусятника ясла з садової сітки. Гуси щипають по в’язанці в день. Сіно добре запарити окропом, але обов’язково вистудити.

Зимою годують в приміщенні. Випускають, як поїдять і поп’ють. В найхолодніші дні зерна слід давати більше. Частину пророщують. Зимою можна давати 50-100 грамів  квашеної капусти. сироватку, кисле молоко, сир, варені яйця, рибні і м’ясні відходи. Капуста має послаблюючу дію і спонукає понос. Сухі дріжджі покращують вітамінний стан. Багато хліба не давати, наявні в хлібі дріжджі викликають понос.

В перед – племінний період в раціон ввести якнайбільше ячменю. Шкаралупа стає більш крихка, від пшениці  –  груба і міцна. Хоч існують і зовсім протилежні думки. Добре було б почути думку знавців з цього приводу.  В племінний період  давати: овес, моркву, сіно.

Важкі породи годувати комбікормом не слід. Вони жиріють, хворіють і несуть жирові яйця.

При інших методиках годівлі спостерігаються кишкові розлади, гусачки замість сердельковидних стають рідкі.

Гуси до годівниць повинні підходити одночасно.

Гусок годують вдосталь, повноцінно. Зменшення живої ваги гуски в племінний період веде до зменшення заплідненості і маси яєць. Годівля їдлом тваринного походження значно підвищує яйценосність. Згодовувати значну кількість сіна, сушеної кропиви, силосу і коренеплодів – картоплі, буряка, брукви, гарбуза. Промисловим породам ожиріння не страшні. Вони мають розтягнений в часі період яйценосності і встигнуть використати свої жирові запаси до кінця племінного періоду. Це ж стосується і гусаків промислових порід.

В звичайних, мало – яйценосних породах добре годувати гусок не потрібно. Буде низький процент запліднення яєць. Гуски зажиріють. Ми ще це питання розглянемо в наступних темах більш детально. Гуски жиріють при згодовуванні їм лише зерно – мучних заготовок і кухонних відходів. Коли гуска звичайної породи сильно поважчала, слід збавити харчову порцію, щоб вага вернулась до норми. До початку лютого гуси мало – яйценосних порід повинні просто падати з голоду, тоді вивід гусят з яєць буде високим.

В теплі зими для попередження передчасного занесення, гусям не потрібно давати калорійне їдло.

В гусаків звичайних порід  за час племінного сезону може знижуватись жива маса. Особливо худнуть гусаки однорічки. Вони іноді доходять майже  до виснаження, що негативно відбивається на заплідненості яєць. Гусаків слід добре годувати. Під час знаходження гусок на вигулі, особливо зимою та за 10 – 15 днів до початку і в час яйцекладки , до кінця племінного сезону гусаків необхідно залишати в приміщенні, і додатково підгодовувати, щоб жили дружно, не схудли та забезпечили високий процент запліднення яєць. З часом гусаки звикають до таких господарських хитрощів, і самі, з власного бажання не стануть залишати пташник. Підгодовувати гусаків вівсом,зеленню, пророщеним зерном. Овес для відгодівлі малопридатний. Він не відкладається в жир. Сприяє росту і очищенню кишечника, містить необхідні гусям вітаміни.

Гусакам досхочу заважає наїдатись джентльменська вдача – стоять осторонь, поки годуються гуски. Гуски  утворюють натовп біля годівниці.

Гусаки годуються і тримаються окремо, кожен зі своєю сім’єю. З загальної годівниці годують всіх гусаків крім вожака.

Після поповнення молодняком всі сім’ї об’єднуються в спільний табун і годуються разом.

Стрес знижує апетит. Коли гуси звикнуть до нових обставин, тоді і апетит відновиться.

Квочку слід годувати два рази в день, і краще зерном. В другій половині висиджування гусят, для попередження розкльовує яйця, квочці потрібно давати достатню кількість білковмісних кормів.